A helyes fogápolásra, a fogmosásra, a fogselyem és a szájvíz használatára gyakran felhívják a figyelmünket, de gondoltál már arra, amikor a tollad végét rágcsáltad munka közben, hogy éppen most ásod a fogaid sírját? Egy kaliforniai fogászati központ oldalán – ahol a hollywoodi mosolyok is készülnek – összegyűjtötték, mivel árthatunk tudtunk nélkül a fogunknak.
Ha a fogápolást túl keményen veszed
Bár gyerekkorod óta azt hallod, hogy minden lepedéket távolítsunk el a fogunkról, de a túlzottan erős fogmosás nemhogy jót tesz, de éppen hogy tönkre is tehetjük vele a mosolyunkat. A túl kemény sikálás irritálhatja az ínyt – ami emiatt vissza is húzódhat –, elvékonyíthatja a fogzománcot, és egyszer csak azon kapod magad, hogy ha hideg italt iszol vagy meleg levest eszel, csillagokat látsz a fájdalomtól. Hogy ezt megelőzd, válassz inkább puha vagy közepes sörtéjű fogkefét, és két-három havonta ellenőrizd, milyen állapotban van a kefe feje. Ha úgy ítéled meg, hogy már kiszolgálta az idejét, inkább vásárolj újat.
Ha nem rendeltetésszerűen használod
Kinyitni a csipszes zacskót vagy olló híján az árcédula műanyagját elharapni; sajnos, hajlamosak vagyunk tépő-vágó eszközként használni a fogunkat, miközben ezzel komoly sérüléseket okozhatunk a felszínükön, ahol aztán védtelenné válik. Bármennyire is csak egy mozdulat a fogaiddal dolgozni, de jobban teszed, ha inkább kimész a konyhába az ollóért, hogy a következő utad ne a fogorvoshoz vezessen.
Körömrágás: nem csak a fog sérül
Ha idegességedben a körmödet szoktad rágni, az nemcsak a körmöt gyengíti el – és valljuk be, nem is szép a tövig rágott köröm látványa –, hanem a fogadat is megsértheted vele, az állkapcsod is idővel megfájdulhat, sőt, a köröm alól rengeteg baktérium juthat a szádba.
Használj körömrágás ellen keserű lakkot, hogy elmenjen a kedved ettől a rossz szokásodtól, de a legjobb, ha a stresszt próbálod kezelni – akár szakember bevonásával is –, ami a feszültséget okozza.
Tárgyak rágcsálása
Amikor valamilyen fontos feladatot kell megoldanod, sokszor szó szerint rágódsz rajta, azaz a toll, a ceruza végét rágcsálod, esetleg a szemüveg szárát veszed a szádba. Ez azonban túl nagy nyomást gyakorol a fogakra, és repedést vagy akár a fogak eltolódását is okozhatja, arról nem is beszélve, hogy ez a szokásod akár fertőzésveszélynek is kitehet. Ha segít a koncentrálásban a rágcsálás, és nem akarsz folyton édességet majszolni, készíts a munkaasztalodra feldarabolt répát, almát.
Fogcsikorgatás
A fogak összeszorítása vagy a fogcsikorgatás – amely általában éjjel, álmunkban történik –, súlyosan károsíthatja a fogadat. A zománc vékonyodik, a fogak pedig akár berepedhetnek és le is töredezhetnek. Ennek a fájdalmas jelenségnek a hátterében sok minden állhat: harag, frusztráció, stressz, de az biztos, hogy sem neked, sem a párodnak nem jó, ha alvás közben gyakran előfordul.
Ma már kapható fogcsikorgatás ellen sín, amelyet a fogadra helyezve megakadályozhatod a fogak sérülését, és a kellemetlen hang sem zavarja a partneredet.
Szénsavas italokat iszol
A szóda vagy a szénsavas italok jólesnek időnként, de ne idd őket napi rendszerességgel, mert komoly kárt tehetnek a fogadban. A szénsav károsíthatja a zománcot, és idővel védtelenné teszi a fogat. Még rosszabb lehet a helyzet, ha cukros is az üdítő, hiszen az még inkább károsítja a mosolyod.
Ha rosszul használod a fogvájót
Ha egy jól sikerült ebéd vagy vacsora után nincs lehetőséged fogat mosni, viszont a fogaid közé beszorul az ételmaradék, jól teszed, ha használsz fogvájót. Azonban, ha nem jól tartod, akár az ínyedet is megsértheted, ami – ha begyullad – komoly problémákat okozhat. A fogvájót mindig 45 fokban tartsd és az ínytől távolodva húzd végig a két fog között. Fontos, hogy lassú és kíméletes mozdulatot tegyél, így biztosan elkerülöd a sérüléseket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés