A legkárosabb ételek a fogakra nézve
Ha odafigyelsz a szájhigiéniára, és rendszeresen jársz fogorvosi szűrésre, azzal még nem tettél meg mindent fogaid épségének megőrzéséért. Ilyen szempontból komoly jelentősége lehet annak is, hogy mit eszel és iszol. A következő, fogorvosok által összeállított listából megtudhatod, hogy milyen élelmiszerekkel érdemes vigyáznod, illetve miként csökkentheted az esetleges károkat.
1. Grépfrút
A citrusfélék nagyon táplálóak, és vitaminokban gazdagok, de ha túlzásba viszed fogyasztásukat, cukor- és savtartalmuk miatt komoly pusztítást végezhetnek a szádban. Ez különösen igaz a grépfrútra, amelynek rendkívül alacsony a pH-értéke, vagyis erősen savas, ezért korrodálhatja a fogak felületét, csakúgy, mint az azt védő fogzománcot. Ha grápfrútot eszel, a legjobb, amit tehetsz, hogy késedelem nélkül megrágod, és lenyeled.
2. Citrom
A citrom is erősen savas, ezért elősegíti a fogzománc erózióját, ami üregeket hagyhat maga után, illetve lehetővé teszi, hogy a szájban lévő plakk a szokásosnál nagyobb károkat okozzon. Ha citromot teszel az italodba, az lehetőleg ne legyen cukros.
A sav és a cukor kombinációja különösen káros lehet.
3. Kréker
A finomított rágcsálnivalók, mint például a keksz és a csipsz, szénhidrátokat tartalmaznak, amelyeket a nyálban lévő amiláz nevű enzim cukorrá alakít. Mivel apró darabkáik megakadhatnak az íny hasadékaiban, fogyasztásuk után feltétlenül öblítsd ki a szádat. Sok múlhat azon is, hogy milyen fajtát vásárolsz. Ha szeretnéd megőrizni fogaid épségét, a szénhidrátmentes, teljes kiőrlésű termékek közül válogass.
4. Bor
Talán már te is hallottad, hogy tannintartalma miatt a vörösbor elszínezi a fogakat, de a nagyobbik gond, hogy a felszín alatt is komoly károkat képes okozni. A magyarázat abban keresendő, hogy a grépfrúthoz hasonlóan alacsony a pH-értéke.
Szerencsére ettől még nem kell lemondanod a bor élvezetéről: ha valamilyen magasabb pH-értékű ételt fogyasztasz mellé, az ellensúlyozza a bor savasságát. Ennek klasszikus példája a sajt, ami remekül illik a borhoz.
5. Üdítők és szénsavas italok
Az üdítők általában tele vannak cukorral, ezért fogyasztásuk fogszuvasodáshoz vezethet, de a fogorvosok még a diétás változatot sem ajánlják, mert savtartalmuk miatt gyorsabban elhasználódhat a fogzománc. Ha nem tudsz üdítő nélkül élni, védekezés gyanánt annyit tehetsz, hogy szívószállal iszod meg. Így elkerülheted, hogy a cukros, savas folyadék érintkezésbe kerüljön az első fogsoroddal. (Bár ez a megoldás viszont környezetkárosító.)
„Ha valamilyen savas üdítőt fogyasztasz, várj 30 percet a fogmosással, különben csak bedörzsölheted a savakat a fogakba, ami hozzájárul a zománc kopásához” – tanácsolják a fogorvosok.
6. Savanyú uborka
A savanyításhoz gyakran ecetet használnak, amely savat tartalmaz, így elősegíti a fogak kopását. Ezt úgy tudod ellensúlyozni, ha a savanyú uborkát kevésbé savas ételekkel, például tojással vagy sajttal fogyasztod, majd az étkezés után kiöblíted a szádat.
7. Földimogyoró és mandula
Itt kivételesen nem a savtartalommal van a gond, hanem azzal, hogy egyes esetekben igen kemény a külsejük, melynek következtében mikrorepedések keletkezhetnek a fogakon, extrém esetben pedig akár törések is előfordulhatnak. Ugyanez érvényes a diófélékre is, ezért ezeket lassan, óvatosan, kisebb mennyiségben érdemes fogyasztani.
8. Répa
Ha gyors harapásokkal próbálod felfalni az előzetesen lehűtött bébirépát, kellemetlen meglepetésben lehet részed – főleg, ha előtte valami savasat fogyasztottál. Ettől megrepedhet, vagy akár ki is törheted a fogad – figyelmeztetnek a fogorvosok.
9. Jég
A jég rágcsálása ártalmatlannak tűnhet, de egyáltalán nem kifizetődő, mivel mikrosérüléseket hagyhat a fogakon, amelyek idővel nagyobb repedésekké válhatnak. Ha neked is szokásod jeget rágni, tanácsos mielőbb leszoknod róla!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés