Nemrégiben tért haza Ugandából az a személy , akiről most kiderült, hogy majomhimlős. Az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége közölte: a fertőzést Kelet-Sussexben észlelték, az illető szakorvosi kezelés alatt áll. 2024 októbere óta ez a hatodik regisztrált eset, ám a fertőzéseknek nincs egymáshoz közük – derül ki az Index beszámolójából.
Mindezzel együtt is dr. Meera Chand, az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynökségének igazgatóhelyettese szerint az mpox-vírusnak a brit lakosságra jelentett kockázata továbbra is alacsony. A hatóságok elrendelték a fertőzött kontaktjainak orvosi vizsgálatát és szükség szerinti beoltását.
Újabb és újabb európai országokban jelenik meg a kór
Az elmúlt hónapokban egyre több országban jelent meg a majomhimlő. Afrikán kívül – ahol új variánsának terjedése miatt az Afrikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ tudósai közegészségügyi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztus közepén pedig nemzetközi szintű egészségügyi veszélyhelyzetet hirdetett – regisztráltak megbetegedést Belgiumban, Kanadában, Franciaországban, Németországban, Svédországban és az Egyesült Államokban is.
A WHO információs anyagai szerint a fertőzés általában szoros fizikai kontaktus, fertőzött állatokkal való érintkezés vagy szexuális aktus útján terjed. Gennyes bőrkiütésekkel jár, amelyek 2-4 hét elteltével múlnak el, a betegek sokszor tapasztalnak lázat, fejfájást, izomfájdalmat, hátfájást, alacsony energiaszintet, valamint duzzadt nyirokcsomókat.
Bizonyos esetekben azonban a fertőzés halált is okozhat.
A legnagyobb veszélynek az újszülöttek, a gyermekek, a várandósok és a valamilyen oknál fogva immunhiányban szenvedő emberek vannak kitéve.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés