Minden korosztály számára megtiltják a fogászati amalgám használatát. A tilalom érvényes az EU-ból való kivitelre, az itt történő gyártásra és behozatalra is, áll az Európai Unió Tanácsának hivatalos közleményében.
Az EU tilalma minden korosztályra kiterjed
A fogászati célú amalgám használata 15 év alatti gyermekek, állapotos és szoptató nők esetében már eddig is tilos volt, 2025. január 1-jétől azonban az EU területén mindenkire érvényes lesz már a tilalom. Kivételt csak azzal tehetnek, akinek a kezelőorvosa ezt kifejezetten szükségesnek látja.
A rendelet nemcsak a fogászati célú beavatkozásokat érinti, hanem a higany használatának teljes tilalmát előírja. A higany tartalmú lámpák is gyártási, behozatali és kiviteli tilalom alá fognak kerülni.
A higanyról szóló rendelet alapját a Minamata egyezmény adja,
amely egy 2013-ban aláírt nemzetközi szerződés, célja pedig az emberi egészség és a környezet védelme a higany káros hatásaitól.
A rendelet előzményei és célja
2017-re datálható a higany teljes életciklusára vonatkozó rendelet, amelynek célja, hogy a bányászattól a felhasználáson, gyártáson és forgalmazáson át a hulladék-ártalmatlanításig a higany korlátozását, majd fokozatos megszüntetését érje el.
A rendelet alapján a fogászati amalgám kivitele 2025. január 1-jétől, az EU-ban történő gyártása és behozatala 2026. július 1-jétől kerül tilalom alá.
Halakon keresztül az emberi testbe
A higany természetes formában jelenik meg a környezetben, általában ásványokban. Az emberi tevékenységgel azonban nagy mennyiségű higany szabadul fel és halmozódik a környezetben, és akár több ezer évig ott is marad. A vízbe került mérgező higany könnyen az állatok szervezetébe kerül, innen pedig az emberek élelmiszerláncába (például halak fogyasztásán keresztül) kerül.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés