Fáj a fejed, és semmi nem segít? Ezeket az ételeket próbáld ki

GettyImages-1143492499
Olvasási idő kb. 5 perc

A migrénes fejfájás könnyen pokollá teheti az életed, de a megfelelő ételek fogyasztásával sokat javíthatsz a helyzeten.

Vannak, akik egyből gyógyszer után nyúlnak, amint elkezd hasogatni a fejük, ám ez általában csak időleges enyhülést hoz, vagy akár további kellemetlenségek forrása is lehet, mivel a fájdalomcsillapítók rendszeresen szedésének egyik mellékhatásaként úgynevezett rebound fejfájás jelentkezhet. A tüneteket az is fokozhatja, ha nincs elegendő magnézium a szervezetben. Amennyiben hasonló panaszaid vannak, neked is érdemes lehet több magnéziumdús ételnek helyet szorítani az étrendedben.

Mi a kapcsolat a magnéziumtartalmú ételek és a fejfájás között?

A magnézium egy létfontosságú tápanyag, amely több mint 300 különböző folyamatban vesz részt a szervezetben, hiánya pedig sok kellemetlen tünetet produkálhat, melyek között a fejfájás is előkelő helyen szerepel.

A legtöbb ember nem fogyaszt elegendő magnéziumot, és egyesek érzékenyebbek a hiányára, mint mások. A sportolók például nemcsak nátriumot veszítenek a verejtékükkel, hanem némi magnéziumot is” – magyarázta Roxana Ehsani táplálkozási szakértő.

A magnéziumhiány is okozhat fejfájást
A magnéziumhiány is okozhat fejfájástYuichiro Chino / Getty Images Hungary

Azt már tanulmányok is megerősítették, hogy alacsonyabb magnéziumszint mellett nagyobb a migrén jelentkezésének esélye, de ez szerencsére fordítva is igaz, így a magnéziumpótlás segíthet csökkenteni a migrénes rohamok előfordulásának valószínűségét.

Egy 2020-as tudományos áttekintés, amely a Nutrients című folyóiratban jelent meg, ezzel összefüggésben azt állapította meg, hogy a magnéziumhiány lehet a tenziós fejfájás egyik elsődleges kiváltó oka is. A kutatók ezért úgy találták, hogy a magnéziumpótlás megfelelő alternatívát kínálhat azon gyermekek és idősek számára, akiknek gondot okoznak a hagyományos fejfájáscsillapítók mellékhatásai.

„A magnézium fontos szerepet játszik az izmok összehúzódásában is” – jegyzi meg dr. Deborah Lee. Ezért megalapozottnak tűnik, hogy köze van a tenziós fejfájás kialakulásához, ami az esetek 70 százalékában az izmok feszülésével jár – különösen, ami a fejbőrt illeti. Ha tehát kevés magnézium van a szervezetedben, a hiány pótlása segíthet enyhíteni az izomfeszültséget, ezáltal pedig a fejfájást is.

A magnézium azt is befolyásolja, hogy miként reagálunk a stresszre. Ez azt jelenti, hogy ha csökken csontjaink magnéziumszintje, akkor előfordulhat, hogy kevésbé tudunk felkészülni a stresszre, ami közvetve fejfájáshoz vezethet. A táplálkozási szakértő ezért is javasolja, hogy gyakori migrénes tünetek esetén igyekezz több magnéziumban gazdag ételt fogyasztani.

Kipróbálhatod a sötét leveles zöldségeket, a teljes kiőrlésű gabonákat, a hüvelyeseket, illetve az olyan dióféléket és magvakat, mint a mandula vagy a tökmag, sőt akár az étcsokoládét is.

Az étcsokoládé is jó megoldás lehet
Az étcsokoládé is jó megoldás lehetBeyhes Evren / Getty Images Hungary

Mennyire biztonságosak a magnéziumtartalmú táplálékkiegészítők?

A magnézium pótlására szolgáló táplálékkiegészítők a legtöbb ember számára biztonságosan fogyaszthatók, bár nagy dózisban egyeseknél hasmenést okozhatnak.

Az egészséges emberekre nézve a túl sok magnézium általában nem jelent problémát, mivel a felesleget a vesék feldolgozzák, így az a vizelettel együtt kiürül.

Ha azonban terhes vagy, éppen szoptatsz, gyógyszereket szedsz, vagy valamilyen komolyabb betegségben szenvedsz, a táplálékkiegészítők szedése előtt érdemes kikérned orvosod tanácsát, mivel ezek a tényezők kihatással lehetnek arra, hogy ténylegesen mennyi magnéziumra van szükséged.

Az Open Heart áttekintése szerint sok magnéziumhiányos esetet nem is diagnosztizálnak, ami abból is adódik, hogy a magnézium 99 százaléka a sejtjeinkben tárolódik. A kutatók ugyanakkor megjegyezték, a finomított és feldolgozott élelmiszerek térhódítása, a krónikus betegségek előfordulásának gyakorisága, illetve ételeink magnéziumtartalmának csökkenése miatt a lakosság jobban ki van téve a magnéziumhiánynak, mint bármikor korábban. Így a magnéziumkészítmények alkalmazásában is lehet ráció, de inkább csak kiegészítés gyanánt.

A fájdalomcsillapítókkal nem szabad túlzásba esni
A fájdalomcsillapítókkal nem szabad túlzásba esniAlla Bielikova / Getty Images Hungary

„A vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz jobb a kiegyensúlyozott étrendből hozzájutni, mint táplálékkiegészítőkre hagyatkozni. Szervezetünk úgy van kialakítva, hogy beleinken keresztül a táplálékunkból szívja fel a létfontosságú nyomelemeket, így előfordulhat, hogy a mesterségesen bevitt tápanyagok nem hasznosulnak olyan jól” – mutatott rá a szakember.

Ha ez nem riaszt el, de krónikus betegségben szenvedsz, vagy rendszeresen gyógyszereket szedsz, Lee szintén azt tanácsolja, hogy mielőtt magnéziumtartalmú készítményeket fogyasztanál, feltétlenül konzultálj orvosoddal. Ez azért is fontos, mert a táplálékkiegészítők kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, mint a biszfoszfonátok, a tetraciklinek, a kinolonok, a furoszemid és a protonpumpagátlók.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek