Az ekcéma nemcsak kellemetlen, viszketéssel, piros, hólyagos, megvastagodott bőrrel jár, de sokszor lelki problémát is okoz a bőrbetegségben szenvedőknek. Most azonban úgy tűnik, hogy a Harvard Egyetem kutatói rátaláltak a viszketést kiváltó okra, amely kezelhetővé teheti hosszú távon a problémát.
Az ekcéma nem gyógyítható
Az ekcéma oka máig nem tisztázott, a szakemberek úgy gondolják, hogy az immunrendszer nem megfelelő működése, genetikai tényezők, de környezeti faktorok – például irritáló anyagok – vagy akár lelki okok is állhatnak a háttérben. A kipirosodott bőr kihólyagosodik, nedvet ereszt, hámlik és meg is vastagszik.
A csecsemők körülbelül 10 százalékát érinti a betegség, ami nem gyógyítható, ám jó hír, hogy azok, akik gyermekkorukban ekcémások, általában tinédzserkorukra kinövik a betegséget.
Az ekcémától szenvedők azonban nemcsak a bőrtüneteket tapasztalják, de gyakran előfordul ingerlékenység vagy álmatlanság is körükben. A betegséget súlyosbíthatja a meleg, a por, bizonyos szappanok és tisztítószerek, de akár a stressz is. Fontos, hogy ezeket lehetőleg kerüljék a betegek, illetve szükség esetén bőrpuhító készítményeket alkalmazzanak. A bőrgyógyászok általában először krémeket és lemosókat írnak fel a száraz bőr kezelésére, valamint szteroidos krémeket a duzzanat és a bőrpír csökkentésére.
Véralvadásgátló segíthet?
A Harvard Egyetem friss kutatása szerint azonban hamarosan búcsút mondhatnak az ekcémások a bosszantó viszketésnek, ugyanis úgy tűnik, megtalálták azt a baktériumot, ami a tünet hátterében áll. A Staphylococcus aureus nevű baktérium felelős a leküzdhetetlen vakarózásért, miközben eddig azt gondolták, hogy a viszketést maga a bőr gyulladása okozza.
Valójában azonban a viszketést kiváltó folyamat elkülönül az ekcéma okától, amelyet az orvosi szaknyelv atópiás dermatitisznek hív.
A Staphylococcus aureust, a bőrbaktériumok gyakori típusát azonosították a felelős baktériumként, amely az emberek 30 százalékánál megtalálható, legfőképpen az orrukban. A kutatók úgy vélik, hogy egy – az Egyesült Államokban már forgalomba hozott – pirula, amelyet eredetileg véralvadásgátlóként írnak fel a stroke és a szívinfarktus kockázatának elkerüléséért, olyan anyagot tartalmaz, amely képes elűzni a leküzdhetetlen viszketést.
Ördögi körbe kerülnek
A Harvard Egyetem kutatócsoportja egereken végzett kísérletet: az állatok, amelyeket kitettek a Staphylococcus aureus baktériumnak, rövid idő után elkezdtek vakarózni, és ez hamarosan bőrkárosodáshoz vezetett. Ezután az orvosok módosították a baktériumot, hogy ráleljenek, mely enzim felelős a viszketésért.
Liwen Deng, a Harvard Egyetem kutatója elmondta: „Kipróbáltuk, hogy blokkolhatjuk-e a receptort, és csökkenthetjük-e a viszketést az egereken, és azt találtuk, hogy ezzel a módszerrel valóban hatékonyan csökkenthető a viszketés.”
Isaac Chiu, a Harvard Medical School immunológiai docense hozzátette: „Ezek a gyógyszerek blokkolják a vérlemezkék receptorait, amelyek részt vesznek a véralvadásban.”
A viszketés nem a fejünkben létezik; különleges idegek okozzák, amelyek jeleket küldenek az agynak. A gyógyszerben lévő anyag viszont képes ezt az ingerületátvitelt gátolni.
Az ekcéma ördögi köre, hogy a viszketést enyhíti, ha megvakarod, ugyanakkor ezzel további károsodást okozol a bőrön, ami gyulladást gerjeszthet, és a körmöd alól baktériumok is bejuthatnak a bőr alá, amely tovább fokozza a viszketést, és fertőzésbe fordulhat.
Ha kíváncsi vagy, mivel kezelheted száraz, viszkető bőrödet, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés