Ez az egyik legegyedibb testrészed: nincs két ember, akié ugyanolyan lenne

GettyImages-639393096
Olvasási idő kb. 4 perc

Noha azzal életünk során már magunk is milliószor szembesülhettünk, micsoda titkokat rejt a testünk, most egy kutatás egy igazán különleges, szánkban megbújó tényre derített fényt.

Ha az emberi test furcsaságai között már hallottál arról, hogy a fülünk és az orrunk az egyik olyan szervünk, amely az életünk végéig nő, akkor azon már meg sem lepődsz, hogy miért van két orrlyukunk vagy hogy épp melyik a testünk három legszennyezettebb része. Az viszont a már sokat látott kutatókat is meglepte, hogy a szánk milyen titkokat rejt.

Több száz apró dudor

Mint tudjuk, az emberi nyelv egy rendkívül kifinomult és bonyolult szerv, amelynek felszínét több száz, ízleléshez, nyeléshez, sőt a beszédhez is szükséges kis dudor, úgynevezett papilla borít. Ha egy kicsit behatóbban és professzionálisabban tanulmányoznánk, akkor azt is látnánk, hogy egy részüknek csésze alakjuk van, ezek az ízlelőbimbókat tartalmazó fungiform papillák, a másik részük, a korona alakú, úgynevezett filiform papillák pedig a nyelv textúráját és tapintásérzetét adják. Ez már önmagában is több mint érdekes, hát még az a Scientific Reports című folyóiratban közzétett felfedezés, amelyet most a kutatók tettek.

A nyelv felszínén több száz papilla található
A nyelv felszínén több száz papilla találhatóZarina Lukash / Getty Images Hungary

Tizenöt ember nyelvének jellemzőit vizsgálták

Az Edinburgh-i Egyetem informatikai iskolája által vezetett kutatócsoport a Leedsi Egyetemmel együttműködve mesterséges intelligenciát (AI) alkalmazó számítógépes modelleket képzett ki az emberi nyelv háromdimenziós mikroszkópos felvételéből, amelyek megmutatják a papillák egyedi jellegzetességeit. Az AI-eszközbe tizenöt ember nyelvéről, szilikonmintából vett, több mint kétezer papilláról készült részletes felvétel adatait táplálták be.

Az AI-modelleket úgy tervezték, hogy jobban megértsék a résztvevők papilláinak egyedi jellemzőit, és megjósolják az egyes önkéntesek korát és nemét.

A mesterségesintelligencia-modellek betanításához a kutatócsapat a papillák különböző jellemzőivel kapcsolatban csak kis mennyiségű adatot használt fel, és a topológiát, vagyis a matematika egy olyan részterületét hívta segítségül, amely azt tanulmányozza,

hogy bizonyos terek hogyan strukturálódnak és kapcsolódnak egymáshoz.

A mesterségesintelligencia-eszköz épp ennek köszönhetően tudja megjósolni 85 százalékos pontossággal a papillák típusát, és feltérképezni a nyelvet alkotó, felszínen található papillák helyzetét.

A kutatócsoport a papillák jellemzőit vizsgálta a mesterséges intelligencia segítségével
A kutatócsoport a papillák jellemzőit vizsgálta a mesterséges intelligencia segítségévelEd Reschke / Getty Images Hungary

Minden nyelv egyedi

A vizsgálat során kiderült, hogy a papillák mind a tizenöt alany esetében különböztek, mi több, az egyének 48 százalékos pontossággal azonosíthatók voltak egyetlen papilla alapján. A kutatás vezető szerzője, Rik Sakar professzor, az Edinburgh-i Egyetem oktatója egy pillanatig sem titkolta:

még őket is meglepte, hogy ezek a mikroméretű dudorok mennyire egyediek.

Mint mondta, tanulmányuk közelebb viheti a tudományt a nyelvfelületek összetett felépítésének megértéséhez, és ahhoz, hogy ezek ismeretében még akár képesek lennének személyre szabott, az egyes emberek és a veszélyeztetett népességcsoportok körülményeihez igazított ételeket is tervezni, így biztosítva számukra a megfelelő táplálkozást.

A mostani felfedezés további kutatások alapja lehet
A mostani felfedezés további kutatások alapja lehetgorodenkoff / Getty Images Hungary

Segíthet a korai felismerésben

Sakar professzor és csapata most azt tervezi, hogy ezt a mesterséges intelligenciát a geometriával és topológiával kombináló technikát más biológiai felületek mikroméretű jellemzőinek azonosítására is felhasználják. Ez nem másért lenne nagyon fontos és hasznos, mert segíthet az emberi szövetekben található szokatlan kinövések korai felismerésében és diagnosztizálásában. Ha érdekelnek a testünkkel kapcsolatos további hírek is, olvasd el az immunrendszerünk méretéről szóló írásunkat

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek