A résztvevők egy sor teszten estek át, beleértve a problémamegoldást, a memóriát, a reakcióidőt és a fogáserőt. Először 9 évvel korábban, majd 2022-ben is megismételték ugyanezeket. A tudósok megállapították, hogy azok, akik annak idején rosszul teljesítettek a problémamegoldásban és a memóriatesztekben, nagyobb valószínűséggel szenvedtek később olyan betegségben, mint a rettegett Alzheimer-kór vagy a demencia.
Azok a tesztalanyok, akiknél később Alzheimer-kór alakult ki, gyengébb pontszámot értek el a problémamegoldó feladatoknál, rosszabb volt a reakcióidejük, a számlistákra kevésbé emlékeztek, és a párosításban is nehézségeik adódtak. Ez azoknál is megfigyelhető volt, akik később a demencia egy ritkább formájában, az úgynevezett frontotemporális demenciában szenvedtek. Emellett azok, akiknél Alzheimer-kórt diagnosztizáltak, előtte egy évvel jelentősen rosszabb teljesítményt mutattak.
A demencia diagnózisa
A szakértők szerint ez az eredmény a legveszélyeztetettebbek rutinszerű szűréséhez vezethet, akik számára előnyös lehet a korai kivizsgálás és kezelés. Ilyenek az 50 év felettiek, akiknek magas a vérnyomásuk, és nem mozognak eleget. A különböző, agyi leépüléssel járó betegségeket gyakran csak a tünetek megjelenése után diagnosztizálják, míg a mögöttes probléma évekkel – akár évtizedekkel – korábban elkezdődhet. Ez azt jelenti, hogy mire a beteg rendes orvoshoz kerül, már túl késő lehet a betegség lefolyásának megváltoztatásához. Érdemes hát figyelni magad, rendszeresen különféle memóriateszteket végezni, és ha romlást tapasztalsz, azonnal orvoshoz fordulni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés