Az extra kalóriáknál több hátránya lehet annak, ha az ebéd utáni időszakot egy édes kávéval próbálod meg átvészelni, vagy ha szomjadat rendszeresen oltod cukrozott üdítőitalokkal.
Sokkal több ital cukros, mint hinnéd
Sokan gondolják úgy, hogy ha kizárják a közismerten cukros üdítőket, akkor bátran nyúlhatnak szinte bármihez, amit az üzletek polcain látnak, de ez tévhit: a valóságban a gyümölcslevek,
az energiaitalok, a sportitalok, egyes ízesített vizek és édes kávéitalok is ugyanúgy veszélyt rejtenek egészségünkre, csak ezekre valamiért sokkal ritkábban gondolunk így.
Egy frissen publikált kutatásban amerikai és kanadai szakemberek annak igyekeztek utánajárni, hogy a fizikai aktivitás képes-e a cukros üdítők fogyasztásának káros hatását ellensúlyozni, amihez 30 éven át figyeltek meg 300 ezer embert. A cukros italok fogyasztásának szokásait, beleértve azt is, milyen gyakran ittak ilyesmit, ugyanúgy rögzítették, mint azt, hogy mennyit mozognak. Mindezzel párhuzamosan megfigyelték a szív- és érrendszeri betegségek diagnózisa mellett azt is, hogy ezzel összefüggésben milyen gyakran fordult elő stroke vagy szívroham a kutatásba bevontaknál.
Hiába mozognád le, nem tudod
Az eredmény nem túl biztató: ha cukros italokat iszol, hiába próbálod ezek káros hatását mozgással kompenzálni, teljes egészében ez nem lehetséges. A mozgásszegény életmód melletti fogyasztásuk 47 százalékkal növeli meg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Még azoknál is nőtt a rizikó mintegy 21 százalékkal, akik két vagy több cukrozott ital fogyasztása mellett teljesítik a WHO ajánlását heti 150 percnyi testmozgással.
További rossz hír, hogy azok is, akik igazán intenzív testmozgást is végeznek, tapasztalják a cukros üdítők rossz hatását. 18 százalékkal nő a szív- és érrendszeri betegségek rizikója mindenkinél, aki legalább egy cukrozott üdítőt iszik, teljesen mindegy, hogy mellette mennyit mozgott.
Ezt ajánlja a WHO
A mesterséges édesítőszerek fogyasztása ebből a szempontból egészségesebb választást jelenet,
3 százalékkal emeli csak meg a szívbetegségek és 5 százalékkal a stroke rizikóját.
A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy bár most nem találtak összefüggést, a mesterségesen édesített italokat korábban „összefüggésbe hozták az elhízással, a krónikus betegségek előfordulási gyakoriságával, sőt: a szív- és érrendszeri betegségekre jellemző halálozás mellett a bármilyen egyéb okból bekövetkező halálozás bekövetkezésével”.
Az aszpartámnak van veszélye is, erről itt olvashatsz!
Érdemes tehát átgondolnod, hogy mennyi cukrot viszel be szervezetedbe innivalókkal: a WHO ajánlása szerint a napi ajánlott kalóriabevitel mindössze 10 százaléka lehet cukor, ami egy nőnél 2000 kcalból 200 kcal, azaz maximum napi 50 gramm. A WHO ugyanakkor úgy véli, amennyiben ennek felét, azaz maximum a napi energiabevitel 5 százalékát fogyasztjuk, az további egészségi előnyökkel járhat.
A mesterséges édesítőszerek hátránya
Ami a cukor alternatívájaként felmerülő mesterséges édesítőszereket illeti, ezekkel más probléma akad, ami miatt a WHO nem ajánlja, hogy cukor helyett fogyasszuk őket, mivel a testsúly szabályozásában nem tudnak valódi segítséget nyújtani. A már meglevő diabéteszük miatt mesterséges édesítőszerekhez folyamodó embereken kívül tehát senkinek sem ajánlják, hogy ilyen készítményeket használjanak, a súlykontroll szempontjából pedig inkább azt tanácsolják, hogy a természetben előforduló cukrok fogyasztását vizsgálják meg étrendjükben, és próbálják meg visszafogni azt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés