Ha ezt iszod, drámaian megnő az esélyed a szívbetegségre

GettyImages-484589903
Olvasási idő kb. 4 perc

Akár másfélszeresére növelheti a szívbetegségek kialakulásának esélyét az, ha cukros italokat fogyasztasz – vigyázz, nem csak az üdítők tartoznak ebbe a kategóriába!

Az extra kalóriáknál több hátránya lehet annak, ha az ebéd utáni időszakot egy édes kávéval próbálod meg átvészelni, vagy ha szomjadat rendszeresen oltod cukrozott üdítőitalokkal.

Nagyon durva dolog derült ki a cukros üdítőkrőlNagyon durva dolog derült ki a cukros üdítőkről

Egy friss kutatás szerzői szerint a cukros üdítőitalok fogyasztása meglepő mértékben növeli a májrák kialakulásának kockázatát. Már napi egy doboz kóla vagy más üdítő is döntő lehet.

Tovább olvasom

Sokkal több ital cukros, mint hinnéd

Sokan gondolják úgy, hogy ha kizárják a közismerten cukros üdítőket, akkor bátran nyúlhatnak szinte bármihez, amit az üzletek polcain látnak, de ez tévhit: a valóságban a gyümölcslevek, 

az energiaitalok, a sportitalok, egyes ízesített vizek és édes kávéitalok is ugyanúgy veszélyt rejtenek egészségünkre, csak ezekre valamiért sokkal ritkábban gondolunk így.

Nem csak a cukros üdítők veszélyes italok
Nem csak a cukros üdítők veszélyes italokSammyvision / Getty Images Hungary

Egy frissen publikált kutatásban amerikai és kanadai szakemberek annak igyekeztek utánajárni, hogy a fizikai aktivitás képes-e a cukros üdítők fogyasztásának káros hatását ellensúlyozni, amihez 30 éven át figyeltek meg 300 ezer embert. A cukros italok fogyasztásának szokásait, beleértve azt is, milyen gyakran ittak ilyesmit, ugyanúgy rögzítették, mint azt, hogy mennyit mozognak. Mindezzel párhuzamosan megfigyelték a szív- és érrendszeri betegségek diagnózisa mellett azt is, hogy ezzel összefüggésben milyen gyakran fordult elő stroke vagy szívroham a kutatásba bevontaknál.

Hiába mozognád le, nem tudod

Az eredmény nem túl biztató: ha cukros italokat iszol, hiába próbálod ezek káros hatását mozgással kompenzálni, teljes egészében ez nem lehetséges. A mozgásszegény életmód melletti fogyasztásuk 47 százalékkal növeli meg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Még azoknál is nőtt a rizikó mintegy 21 százalékkal, akik két vagy több cukrozott ital fogyasztása mellett teljesítik a WHO ajánlását heti 150 percnyi testmozgással.

Ez történik veled, ha mindennap szénsavas üdítőt iszolEz történik veled, ha mindennap szénsavas üdítőt iszol

Legyen az kóla, narancs vagy épp málna, a szénsavas üdítők rövid és hosszú távú hatásai nem túl biztatóak. Szakértők mondják el, miért.

Tovább olvasom

További rossz hír, hogy azok is, akik igazán intenzív testmozgást is végeznek, tapasztalják a cukros üdítők rossz hatását. 18 százalékkal nő a szív- és érrendszeri betegségek rizikója mindenkinél, aki legalább egy cukrozott üdítőt iszik, teljesen mindegy, hogy mellette mennyit mozgott.

Ezt ajánlja a WHO

A mesterséges édesítőszerek fogyasztása ebből a szempontból egészségesebb választást jelenet,

3 százalékkal emeli csak meg a szívbetegségek és 5 százalékkal a stroke rizikóját.

A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy bár most nem találtak összefüggést, a mesterségesen édesített italokat korábban „összefüggésbe hozták az elhízással, a krónikus betegségek előfordulási gyakoriságával, sőt: a szív- és érrendszeri betegségekre jellemző halálozás mellett a bármilyen egyéb okból bekövetkező halálozás bekövetkezésével”.

Az aszpartámnak van veszélye is, erről itt olvashatsz!

A mesterséges édesítőszer jobb is, meg nem is
A mesterséges édesítőszer jobb is, meg nem isImage by Marie LaFauci / Getty Images Hungary

Érdemes tehát átgondolnod, hogy mennyi cukrot viszel be szervezetedbe innivalókkal: a WHO ajánlása szerint a napi ajánlott kalóriabevitel mindössze 10 százaléka lehet cukor, ami egy nőnél 2000 kcalból 200 kcal, azaz maximum napi 50 gramm. A WHO ugyanakkor úgy véli, amennyiben ennek felét, azaz maximum a napi energiabevitel 5 százalékát fogyasztjuk, az további egészségi előnyökkel járhat.

A mesterséges édesítőszerek hátránya

Ami a cukor alternatívájaként felmerülő mesterséges édesítőszereket illeti, ezekkel más probléma akad, ami miatt a WHO nem ajánlja, hogy cukor helyett fogyasszuk őket, mivel a testsúly szabályozásában nem tudnak valódi segítséget nyújtani. A már meglevő diabéteszük miatt mesterséges édesítőszerekhez folyamodó embereken kívül tehát senkinek sem ajánlják, hogy ilyen készítményeket használjanak, a súlykontroll szempontjából pedig inkább azt tanácsolják, hogy a természetben előforduló cukrok fogyasztását vizsgálják meg étrendjükben, és próbálják meg visszafogni azt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek