Veszélyes betegség tünete is lehet, ha rendszeresen csuklasz

GettyImages-1416699896
Olvasási idő kb. 6 perc

A csuklás kellemetlen folyamat, ám ha csupán alkamanként fordul elő, az teljesen természetes. Ha azonban valaki rendszeresen és hosszan csuklik, egy kellemetlen és veszélyes betegségre utalhat.

A csuklás a rekeszizom görcsös, akaratlan és ütemes összehúzódása, mely jelentkezhet önállóan, de akár rohamként is előfordulhat. Ha csak a rekeszizom görcse áll a háttérben, optimális esetben néhány percen belül önmagától is elmúlik, azonban van, amikor súlyosabb problémára utal.

Az angol nyelv a beszédes, hiccup néven utal arra a testi folyamatra, mely során ütemes hikk tör fel akaratlanul az emberből. A jellegzetes hanggal járó izomgörcsöt számtalan testi folyamat kiválthatja, bekövetkezhet köhögés, nevetés, félrenyelés, félelem vagy izgatottság, de akár a túl gyors ütemű étkezés következtében is.

Számtalan praktikát ismerünk, de vajon tényleg ezek mulasztják el a csuklást?
Számtalan praktikát ismerünk, de vajon tényleg ezek mulasztják el a csuklást?ajr_images / Getty Images Hungary

Még film is készült a csuklásról

Az esetek jelentős részében maga a csuklás teljesen ártalmatlan, azonban akár súlyos betegségekre is utalhat. Extrém esetben egészen sokáig is tarthat, nem véletlenül ihlette meg a filmeseket is. A 2002-es magyar filmszatíra, a Hukkle főszereplője, a csukló bácsi ütemes hangja az egyetlen, mely megtöri a csendet. A szinte néma műalkotás visszatérő karaktere ugyanis kellemetlen betegséggel él együtt, aminek köszönhetően évek óta csuklik. A filmben a szavak hiánya, a hosszú csendet megtörő hukkok igazán borzongatóvá teszik a cselekményt. Nem véletlenül ez az önkéntelen hang áll a középpontban, ugyanis a csuklás, bár a legtöbb esetben ártalmatlan, néha komoly betegségek kísérő tünete. Ezeket vesszük most sorra. 

Orvosi értelemben a 48 óránál tovább tartó, folyamatos csuklást nevezik kórosnak, ritkán, de előfordulhat a rekeszizom olyan görcse, ami miatt akár hetekig, hónapokig nem tudja valaki abbahagyni. A szakemberek szerint már a 12 óra is hosszú idő, azt javasolják, ennyi idő után érdemes jelezni orvosunknak, ha nem múlik el az ütemes görcs.

Ugyanez igaz akkor is, ha a csuklást egyéb tünetek, láz, légszomj, fájdalom vagy más testtájon fellépő izomgörcs kíséri. 

Általában a reflux az első olyan betegség, melyre a hosszan fennálló csuklás miatt gyanakodnak, ekkor általában a puffadás és a teli gyomor az, ami a rekeszizmot irritálja. A refluxot ultrahangos vizsgálattal könnyen képesek diagnosztizálni.

Így mulaszd el a csuklást

Nem kell ahhoz krónikus csuklással megbirkóznunk, hogy maga a testérzet kellemetlen legyen. Ha zavar, hogy csuklunk, az alábbi népi gyógymódokkal is érdemes lehet próbálkozni annak érdekében, hogy minél hamarabb elmúljon.

  • Kortyolj jeges vizet, vagy gargalizálj vele.
  • Egyél citromot.
  • Tartsd vissza a lélegzeted 2-3 alkalommal mintegy 20 másodpercig.
  • Nyelés közben nyomd meg az orrod, szorítsd meg az orrnyerged.
  • Egyél kristálycukrot. Állj fejen. Lélegezz be és ki egy papírzacskóból.
  • Ülj le, és szorítsd a felhúzott térdeid a mellkasodhoz.
  • Húzd meg a nyelved óvatosan.
  • Dörzsöld a szemeidet.

Az, hogy pontosan hogyan és miért fordulnak elő rövid csuklásrohamok, továbbra sem világos, de a szakértők bizonyos tényezőket összefüggésbe hoztak a gyakori és rendszeresen visszatérő csuklással. 

Újabb betegséggel hozták összefüggésbe a csuklást

Olyan betegségek tüneteiként azonosították a rekeszizom görcsös összehúzódását, mint például a krónikus bélbetegség, az irritábilisbél-szindróma, egyes légúti és tüdőbetegségek, a tüdő és a mellhártya gyulladása, de néhány daganatos megbetegedés is járhat krónikus csuklással.

A legfrissebb kutatások szerint azonban nemcsak a belső szervek megbetegedése, hanem az övsömört okozó herpes zoster vírus is együtt járhat fokozott csuklással. 

2002 és 2020 között vizsgálták az övsömörös betegeket a kutatók, hogy megállapítsák, mi állhat annak a hátterében, hogy egyes betegeknél a betegség együtt járt a tartós csuklással is, ami akár két napnál tovább is megkeserítette az életüket. Mint kiderült, az övsömör olyan szövődményekkel is járhat, melyek a légzőrendszert is érintik, többek között gégegyulladással. A herpes zoster vírus következében kialakuló belső gyulladások pedig hathatnak az emésztőrendszerre is, hányinger, hányás, illetve napokon keresztül abba nem maradó csuklás keserítette meg egyes páciensek életét. A vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy tényleg van összefüggés ezen gyulladások és a csuklás között, s ugyan ritkán, de az ilyen, látványos problémák utalhatnak arra, hogy az övsömör állapota komolyabbá vált, és mindenképp azonnali orvosi segítséget igényel. 

Az alapvetően vírusfertőzés okozta, hólyagos bőrrel és komoly fájdalommal járó betegség leginkább a hatvan év feletti korosztály azon részét veszélyezteti, akik korábban nem estek át a bárányhimlőn. Érdekes, fertőző megbetegedés, ugyanis nem maga a hólyagos bőr a fertőző, hanem a hólyagokban megbújó vírus, a varicella zoster.

Az övsömört néha intenzív, el nem múló csuklás kísérheti
Az övsömört néha intenzív, el nem múló csuklás kísérhetiPonyWang / Getty Images Hungary

Fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk az övsömörrel

A hólyagokban található vírus érintés útján fertőz, érintkezéssel, közös használati tárgyakkal. A tünetek – bár közös a kiindulási pont – egyáltalán nem hasonlítanak a bárányhimlőre. A hólyagok megjelenése előtti napokban fokozott fájdalommal járó megbetegedés a gerincvelő idegeit támadja meg, és akár a vakbélgyulladáshoz hasonló erősségű fájdalom kíséri.

Nevéhez hűen leginkább az öv vonalán, deréktájon válik látványossá az általa okozott bőrtünet, azonban néhány esetben a mellkason, arcon, a szem környékén is felbukkanhatnak a hólyagok. A kiütéseket magas láz, rossz közérzet és megnagyobbodott nyirokcsomók kísérhetik. 

Mindenképp orvosi konzultációt igénylő betegség, melynek tünetei kezeléssel mintegy két hét alatt elmúlnak, ha azonban nem foglalkozunk vele, szövődményekkel járhat. Bakteriális felülfertőződések, fekélyek, az érintett bőrfelületen hegesedés is előfordulhat ilyenkor. Legveszélyesebb formája a látásra is hatással lehet, ugyanis ha a szem környékén is megjelenik, az a szaruhártya megvastagodásával is járhat. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek