Bár a császármetszéseket rutinszerű orvosi beavatkozásként végzik világszerte, nem szabad elfelejteni, hogy nagyműtétről van szó, amely olyan következményekkel is járhat, melyek az anya mellett gyermekre és a szülőtársra is kihatnak. Ezek érinthetik a női ciklust, a szexuális életet, a következő baba foganását, a későbbi várandósságok kimenetelét, illetve az anya általános testi-lelki jóllétét is.
Áprilisban, a császármetszés hónapjában a hasi szülésen átesett nők rehabilitációjára igyekszik figyelmet irányítani a Császárvonal, kiemelve azt is: a WHO ajánlása szerint a szülések mindössze 15 százalékának esetében tekinti indokoltnak a műtétet.
Ehhez képest Magyarországon 40,86 százalékos a császármetszések aránya, de van olyan kórház is országunkban, ahol 56 százalék fölötti ez a szám.
A császármetszéssel, annak megelőzésével, a szülés utáni regenerációval és a császármetszés utáni hüvelyi szüléssel kapcsolatos hiteles információk átadásával foglalkozó mozgalom rámutat: akár évtizedekkel a szülés után is van értelme belevágni a hegkezelésbe, mert az esetlegesen kialakuló fizikai panaszok enyhülése ilyen nagy idő távlatából is lehetséges.
Ha valaki hasi szülést követően panaszt tapasztal, érdemes szakemberhez fordulni és megkezdeni a hegkezelést.
Ugyanilyen fontos lehet a császáros szülésélmény feldolgozása is lelki segítővel, a tramumatizáló, váratlanul bekövetkező műtéti beavatkozás ugyanis nehezítheti a babával és a szülőtárssal való kapcsolat mellett azt is, ahogyan egy újabb gyermek vállalásáról, kihordásáról és megszüléséről gondolkodik vagy érez egy nő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés