Már a szüleinktől is azt hallottuk, milyen fontos a fogmosás, de ami azt illeti, a szájhigiéniához a nyelv tisztítása is hozzátartozik. Noha sokak másképp gondolják, dr. László Gabriella fogszakorvos szerint a fogápolás mellett ugyanolyan fontos a nyelvünkről való gondoskodás is.
Betegségekről árulkodik a nyelv
A szakember szerint a nyelvünket nem elsősorban a szépsége miatt kell karban tartanunk, hanem legfőképp azért, mert az egészségünk állapotának vizsgálatakor is nagy a szerepe. A kínai orvoslásban már évezredek óta alkalmazott nyelvdiagnosztika ugyanis képes felismerni a betegségeket a korai szakaszukban, miután e szervünkről tényleg minden hasznos információ leolvasható – csak tudni kell értelmezni.
Ebben segít a nyelvdiagnosztika
Hasznos tudni, hogy a nyelvdiagnosztika egyfelől a nyelvtest változásait, másfelől viszont a nyelvet borító lepedéket vizsgálja. Fontos hozzá az, hogy milyen a nyelvtest formája, a színe, ahogyan az is lényeges információt hordoz, hogy hogyan mozog.
Ezek mind a szervek általános állapotáról adnak tájékoztatást, a lepedék színe és állaga pedig a betegségekre utaló folyamatokról árulkodik.
Ahogyan a talpreflexológiás pontoknak, úgy a nyelv bizonyos részeinek is megvannak a szervi megfelelői. A nyelv a szívvel áll a legszorosabb kapcsolatban, így a szánkban azonnal látható a változás, ha testünk motorjának megváltozik az energetikája. A keleti szemlélet szerint a nyelv testünk meridiánrendszerén keresztül áll összeköttetésben a szerveinkkel.
Ennek alapján a nyelvcsúcs a szív és a tüdő, a középső része az emésztés, a nyelvtő a vesék tükre, míg a nyelvszélek a máj és az epe állapotáról árulkodnak.
Ilyen, ha egészséges
„Az egészséges nyelv szabályos formájú, fényes rózsaszín, barázdált felületén vékony filmréteggel – sorolja dr. László Gabriella, hozzátéve: a vitalitással teli, fiatal test „nyelve” jobbára puha és fényes, amely az évek során veszít csupán a rugalmasságából. A szakember azt tanácsolja, ha bármilyen szokatlan változást is tapasztalunk a szánkban, fontos szakemberhez fordulnunk.
De lássuk, hogy mik a különös ismertetőjelek!
Betegségről árulkodó jelek
Noha a köznyelvben csak térképnyelvként ismert kerek, ovális, sokszor határozatlan alakú vörös foltok oka máig nem tisztázott, szájüregünk szerve megannyi egészségügyi kihívásra hívhatja fel a figyelmet.
Ha a nyelv fáj, ég és vörös, az nyelvgyulladás oka lehet, de A-, B és C-vitamin hiánya miatt, valamint fogsort viselőknél is jelentkezhet.
Bár a hétköznapokban ritkábban hallani róla, a krónikus nyelvgyulladás attól még létezik a vérszegénység egyik formájában, az anaemia perniciosában, de ugyanúgy okozhatja a vas-, a B2- és a B6-vitamin hiánya, mint ahogyan a gyakran csak szem- és szájszárazságként emlegetett Sjögren-szindróma. Tartós antibiotikum-kezelés következményeként az egyébként a szájban természetes módon megtalálható gombák is elszaporodhatnak, ami határozottabb lepedékként mutatkozhat meg a nyelven.
Ugyanilyen formában jelenhet meg a szájüregben a dohányzás és a cukorbetegség is.
Ugyancsak antibiotikum okozhat fekete szőrnyelvet is, utóbbiért egyébként a rossz szájhigiénia is felelőssé tehető. A nyelv ödémája gyógyszerallergia tünete is lehet, a nyelven előforduló, jól körülhatárolt, úgynevezett necroticus sárgásszürke, kráterszerű fekély pedig Streptococcus-fertőzés mellett tuberkulózisról, szifiliszről, diftériáról, skarlátról, de akár nyelvrákról is árulkodhat. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a megváltozott színű, mozgásában korlátozott, érzékeny, száraz, sima felszínű, fehér lerakódásokkal és duzzanattal mutatkozó nyelvet sem, amely akár tumort is jelezhet.
A gyermekeknél előforduló elváltozások közül az egyik legismertebb a szájpenésznek nevezett stomatitis aphtosa, vagy a skarlát egyik tüneteként jelentkező málnanyelv is.
Ami pedig a különböző színű és vastagságú, nyelven található bevonatot, a lepedéket illeti, több baj megmondója is lehet: színéből, állagából és mennyiségéből kiolvashatók ugyanis a felső légúti és tüdőbetegségek, a lázas állapot, a bél- és májbetegségek, de az is látható, ha tulajdonosa dohányzik. Hasznos azonban azt is tudni, hogy a lepedékes nyelv a csökkent nyálelválasztást is követheti.
Ha érdekel, hogy milyen új trükköt lehet bevetni szájszag ellen, ajánljuk figyelmedbe az erről szóló cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés