Amikor főzünk, a finom illatok alapján az étel ízét is el tudjuk képzelni. Így van ezzel a család többi tagja is, hiszen ilyenkor rendre megjelennek az ajtóban egy kis kóstolásra. A különböző szagoknak kiváló emlékidéző hatása is van, legyen szó a mama vasárnapi húsleveséről, az utcánkban virágzó fákról, egy régebben használt parfümről vagy egyes helyek jellegzetes illatairól. Az emberek egy része azonban sajnos semmit nem érez ezekből, sokan küzdenek ugyanis a szaglás és az ízérzés zavarával vagy átmeneti elvesztésével. Számos ok állhat emögött: leggyakrabban felső légúti megbetegedések, vírusok, orrpolip vagy allergia okozza, de a szaglási képesség csökkenése idegi eredetű is lehet. A legújabb kutatások szerint pedig a tünet egy komoly betegségre is figyelmeztet: akár szívelégtelenség is lehet a háttérben.
Súlyos betegség előjele lehet, ha nem érzünk szagokat
A világ több országában a vezető halálokok között szerepelnek a különböző szívbetegségek, nem csoda, hogy a kutatók sokat foglalkoznak ezek hátterével. Legutóbbi felméréseik során pedig arra jutottak, hogy a szívelégtelenség és az egyik legfontosabb érzékelésünk, a szaglás elvesztése között összefüggés van.
Ez a betegségnek egy olyan korai tünete lehet, amire eddig nem is gyanakodtak az orvosok, és az érintettek sem figyeltek fel különösebben a problémára.
A Michigani Egyetem tanulmánya szerint azonban a súlyos betegség korai figyelmeztető jele lehet az egyre csökkenő szaglás vagy a teljes szaglásvesztés.
Persze, az emberek érzékelése 60 éves kor felett jellemzően csökken, a kutatók szerint azonban nem szabad félvállról venni a jeleket. Ha például rendszeresen főzünk, és általában nem érezzük a sült hagyma vagy a rántott hús illatát, akkor érdemes azért komolyabban foglalkozni ezzel a furcsa tünettel.
Dr. Honlei Chen, a tanulmány egyik szerzője szerint: „Az elmúlt két évtizedben megtanultuk, hogy a szaglás elvesztése a demencia és a Parkinson-kór egyik legfontosabb korai markere. Érdekes módon azonban az új adatok – köztük a mi felméréseink – azt sugallják, hogy a szaglás elvesztése komolyabb hatással lehet az idősebbek egészségére.”
Az új kutatás során 2500 ember egészségügyi adatait elemezték, és vizsgálták a szaglásukat is. A változásokat több mint egy évtizeden keresztül nyomon követték. Azt találták, hogy azoknál, akik elvesztették a szaglásukat, 30%-kal nagyobb eséllyel alakult ki szívelégtelenség, mint azoknál, akik problémamentesen szagoltak.
Sokakat érint a szívelégtelenség, ezek a betegség jelei
Világszerte megközelítőleg 64 millió ember él szívelégtelenséggel, amely kezelhető, de nem gyógyítható betegség, és kialakulhat hirtelen vagy akár hosszú évek alatt is.
Hazánkban évente 30–35 ezer embert diagnosztizálnak szívelégtelenséggel. Ez egy igen súlyos állapot, amely azzal jár, hogy a szív nem képes a szervezet működéséhez szükséges vérellátást biztosítani, mert kisebb erővel pumpál.
Kialakulhat szívinfarktus vagy szívizomgyulladás során, de életmódbeli tényezők is hozzájárulhatnak (pl. elhízás, kezeletlen magas vérnyomás vagy magas koleszterinszint). A tünetei sokfélék, de jellegzetesek: légszomj, szédülés, szívtájéki nyomás, szapora pulzus, fokozott fáradtságérzés, csökkent éberség és a bokák duzzadása. És most már a szaglási képesség elvesztésére is érdemes odafigyelni.
Ha érdekel, mennyi az ajánlott napi lépésszám, amellyel már sokat tehetsz a szíved egészségéért, olvasd el ezt a cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés