Annak ellenére, hogy ezen írásunk elsősorban a nőkről szól, szeretnénk felhívni minden olvasó figyelmét, hogy a cikk mégis messze nem csupán a nőknek szól. Egyrészt, mert az egyes életszakaszokhoz rendelt egészségügyi kockázatok és azok csökkentésére szolgáló törekvések jó része mindkét nem tagjaira egyaránt érvényesek. Másrészt azért, mert minden férfi környezetében élnek nők is, és az egymásra figyelés, valamint a másik egészségének megőrzése pedig minden korban közös érdek és cél.
A nők leggyakoribb betegségei és az életkoronkénti óvintézkedések
A szív- és érrendszeri betegségek, a daganatos megbetegedések, az elhízás és a 2-es számú cukorbetegség már olyan régóta és olyan nagy arányban tizedelik nem csak a női, de a férfilakosságot is a fejlett társadalmakban, hogy ezek a civilizációs egészségügyi problémák mára a népbetegség szintjére léptek. Míg a harmadik világ országaiban főként a fertőző betegségek (HIV, TBC) szedik áldozataikat, a jóléti országok lakosai életmódjuk apróbb változtatásával már sokat tehetnek a végzetes kórok ellen. A nők például életkoruknak megfelelően az alábbiakkal:
- 20-as éveinkben: Ezt az időszakot arra érdemes fordítani, hogy mindenki kialakítsa a maga számára megfelelő egészséges rutint, felvegye a szervezetének szükséges egészségtudatos szokásokat, melyek segítségével erős alapra építkezhet későbbi élete során. Ehhez fontos még ebben a korban megismerni a családi kórtörténetet, tájékozódni arról, hogy melyek lehetnek számunkra a kiemelt veszélyforrások. A méhnyakrákszűrés elkezdése és a humán papillomavíruus (HPV) elleni vakcina beadatása ebben a korban erősen ajánlott. Még egy nagyon fontos óvintézkedés: ha nem hagyod abba a tanulást 20-as éveidtől, a demencia kockázatát 8%-kal csökkentheted (ez természetesen a férfiakra is igaz).
- 30-as éveinkben: Ma már a legtöbb nő ebben az életszakaszban vállal gyermeket. A leggyakoribb terhességi szövődmények, mint például a terhességi cukorbetegség vagy a koraszülés, a későbbi életszakaszokra nézve növelik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának és a stroke megjelenésének kockázatát is. Ezért mielőtt családalapításba kezdenénk, érdemes minél teljesebb körű egészségügyi szűrésen átesni.
- 40-es éveinkben: Ebben a korban, a menopauza kezdete előtt érkezik el a következő fontos pillanat arra, hogy egészségügyi állapotunkat felmérjük, például a vérnyomás- és a koleszterinszintet, és beállítsuk a testsúly és a fizikai megterhelések optimumát. Később nehezebben fog menni a fogyás és az alvás is, ezért fontos felkészülten érkezni a kihívások elé.
A mammográfiai szűrés 40, a vastagbélrákszűrés 45 éves korban kell, hogy elkezdődjön családi érintettség, precedens hiányában. Ha a családi kórtörténetben előfordult már ilyesmi, a szűrések fiatalabb kortól szükségesek.
Amennyiben a középkorú nők (és természetesen a férfiak is) a hallással kapcsolatos problémáikat kivizsgáltatják, és kezelésben részesülnek, a demencia 9%-kal kisebb eséllyel jelentkezhet.
- 50-es éveinkben: Ezt az időszakot a menopauza és az általa okozott változások szokták meghatározni egészségügyi szempontból: lelassul az anyagcsere, gyakran fáradtság jelentkezik, hőhullámok, éjszakai izzadás tapasztalható, alvászavar lép fel, de a fejfájás, a hangulatváltozás, a hüvelyszárazság, a nemi vágy változása, a koncentrációs nehézségek és a súlygyarapodás is általános kísérő tünetek. Azonban a hőhullámok és az éjszakai izzadás szívbetegségre is utalhat, ezért veszélyes az intő jeleket kizárólag a változó kor tüneteinek betudni.
- 60-as éveinkben: A szív védelme marad az egyik legfontosabb feladatunk ebben az életszakaszban is, melyet elősegíthetünk a helyes táplálkozással, az izmok és a csontok erősítésével is. Emellett a medencetájék egészségére is kiemelt figyelmet kell a hatodik x után fordítani: a medencefenék izmainak támogatása döntő lehet a hólyag, a méh, a belek, a hüvely, a húgycső és a végbélnyílás működésére nézve is, ezért a medencefenék izmainak erősítése feltétlenül javasolt.
Ami a betegségek elkerüléséhez mindenki számára fontos
Csak az Amerikai Egyesült Államokban mintegy 60 millió nő küzd szív- és érrendszeri megbetegedéssel, 2021-ben pedig már minden ötödik nő halálához is szívbetegség vezetett.
„A mell-, a tüdő- és a vastagbélrák mellett az elhízás és a 2-es számú cukorbetegség kockázata is ugyanazokkal az egészséges rutinokkal csökkenthető” – erősíti meg a Dívány olvasóinak dr. Milák Eszter orvostudományi szakértő. „Ezek a mindenki által betartandó óvintézkedések az egészséges táplálkozással, vagyis a rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag változatos és kiegyensúlyozott étrenddel kezdődnek. Ezt kell, hogy kiegészítse a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás mellőzése, a stressz visszaszorítása, valamint a rendszeres testmozgás. Ezek betartása nem csupán a szívnek tesz jót, de csökkenti a daganatos megbetegedések, az elhízás és a cukorbetegség előfordulásának lehetőségét is. Mellettük a rákszűréseken való felelősségteljes megjelenés minden korban elengedhetetlen óvintézkedés, amelyen életek múlhatnak."
Ha kíváncsi vagy arra, mit érdemes enni egészséged megőrzése érdekében, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés