Ha megkérdeznénk egy csapat embert, mit gondolnak a békülőszexről, akkor biztosan lennének sejtelmes mosolyú pártolói és összepréselt ajkú ellenzői. Van, aki él-hal a felpörgött feszültség közös levezetéséért, és van, aki a párkapcsolat vesztét látja benne, így élesen elhatárolódik tőle. Egy friss tanulmány új dolgot tárt fel az intimitásba torkolló vitameccsekről: csak bizonyos pároknál tesz jót a kapcsolatnak ez a végkimenetel. Te és a párod melyik kategóriába tartoztok?
Ki mit lát, úgy reagál – a veszekedéseknél is
Minden kapcsolatban vannak viták és veszekedések, még a legtudatosabb párok is visszacsúszhatnak a konstruktív hozzáállásból az egótorony kényelmes magaslatába, ahová a másik megélése már nem ér fel, és ahonnan a kedvesük felé irányuló empátia sem képes eljutni a másikig. Elkerülhetetlen némi súrlódás a felek között, csak egy a lényeg, hogy összességében a pozitív kapcsolatmegélés felé billenjen a mérleg nyelve.
A friss kutatás szerint az adaptív interperszonális folyamatoknak két „alapvető dimenziója” van: a „pozitív és hasznos”, valamint a „negatív és káros” dimenziók. A támogatásnyújtás, a másik iránti érzelmi melegség kifejezése és az intimitás vagy közelség promotálása teszi ki a „pozitív és hasznos” kategóriát. A másikat pedig egymás kritizálása, a félrekommunikálás és a visszahúzódás jellemzi.
És most jön a csavar: ezek a kategóriák nem azon múlnak, hogy te a személyes megélésed és szándékaid szerint miként reagálsz a párodra, hanem azon, hogy a párod hogyan értelmezi a viselkedésedet. Mert simán megeshet például, hogy – mivel teljesen más élményekkel érkeztek a kapcsolatba – amit te lelkes fogadtatásnak szánsz a párod pozitív hírére, azt ő passzív-agresszív válasznak láthatja. Mindannyian valamilyen lencsén keresztül szemléljük a világot, amelyet objektívnak gondolunk, miközben valójában kognitív torzításokon és értelmezéseken keresztül érkezik meg hozzánk a külvilág.
Melyik párt tüzeli fel és melyiket égeti meg a szenvedély lángja?
Tehát a kutatócsapat szerint egy kapcsolatban vannak pozitívan érzékelt interakciók (PPE) és negatívan értékelt interakciók (NPE). Ez alapján négyféle kapcsolat van: akiknél mindkettő értéke magas, akiknél mindkettő értéke alacsony, akiknél magasabb a PPE szintje és akiknél magasabb az NPE szintje. Mielőtt elárulnánk, melyik fajta kapcsolódásnál működhet jól a békülőszex, kipróbálhatod azt az 5 kérdést, amelyet a résztvevőknek meg kellett válaszolnia. A lényeg, hogy mind az 5 esetben értékeld 1-től 6-ig terjedő skálán, hogy a párod mennyire szokott segítőkész és mennyire szokott felzaklató módon reagálni:
- Amikor tanácsra, útmutatásra van szükséged a személyes problémáidban?
- Amikor arra vágysz, hogy gondoskodjon rólad, megértsen és szimpatizáljon veled?
- Amikor valamilyen szívességet vagy segítséget szeretnél kérni?
- Amikor izgatott, boldog vagy büszke vagy valamire?
- Amikor a napi interakciókról, beszélgetésekről vagy tevékenységekről van szó?
Kiderült, hogy a békülőszex azoknál működik, akiknél mind a PPE, mind az NPE magas pontszámot ért el, de mindenesetre izgalmasabb és drámával telibb a kapcsolatuk az alacsony PPE- és alacsony NPE-pontot elértekénél. Persze, mindenki esete más és más, a kutatás eredménye általános megállapításokra képes, de személyenként élhetünk meg más realitást. Mindenesetre úgy tűnik, hogy a negatív megéléseket ellensúlyozni tudják az erőteljes pozitív élmények, tehát nem kell rettegnünk a hibázás lehetőségétől.
Mindenki számára értékes lehet ez a miniönvizsgálat: nézd meg, miként válaszoltál a kérdésekre, és gondolkodj el rajta, hogy hová szeretnél eljutni? Több az NPE a kapcsolatodban, mint a PPE, vagy kiegyenlítődnek a végén, esetleg a PPE-k javára hajlanak a dolgok? Végső soron, úgy néz ki a helyzet, hogy a kielégítő kapcsolatban mindkét fajta érték kifejezésre juthat, lehetőleg egyenlő mértékben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés