Hétről hétre több a fertőzött, minden vármegyénkben jelen van a felnőttekre különösen veszélyes kór

GettyImages-1404559469
Olvasási idő kb. 3 perc

Ahogy arról már januári híradások is beszámoltak, a téli időszaknak megfelelően, idén is terjed a bárányhimlő. Mostanra minden hazai vármegye érintett, de kettő különösen élen jár a betegek számát tekintve.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által közzétett fertőző betegségek heti adatai között a 12. héten, vagyis március 17 és 23 között a bő két hét lappangási idővel járó bárányhimlőből országosan közel 400 esetet regisztráltak. Ez kevéssel ugyan alul marad a tavalyi év vizsgált időszakában rögzített adatnak, de hetek óta folyamatosan emelkedő tendenciát mutat és közel négyszerese a második legnagyobb számban fertőzött (skarlátos) eseteknek, valamint sokszorosa az egyéb fertőző betegségekének.

Már nincs olyan vármegyénk, amelyet ne érintene a bárányhimlő terjedése, de Pest (63) és Bács-Kiskun (61) vármegyék kiemelkedően rosszul állnak az országos összmegbetegedés számhoz (395) képest.

A legcsekélyebb a fertőzöttek aránya Tolna és Nógrád vármegyékben volt.

Ezt érdemes tudni a bárányhimlőről

Főleg télen és tavasszal terjed cseppfertőzéssel a varicella-zoster, a 8-féle ismert herpeszvírus egyike, a bárányhimlő kórokozója. Ez a leggyakoribb fertőző betegség, melyen tízből kilencen általában 3 és 10 éves kor között átesnek. A betegség 14-16 nap lappangási idő után hőemelkedés, enyhe láz vagy rosszullét, esetleg has-, illetve torokfájást követően piros hólyagokkal jelentkezik. Ezek elsősorban a fej és a törzs területén mutatkoznak.

A fej és a törzs szokott a legérintettebb lenni a hólyagok megjelenésében bárányhimlő esetében
A fej és a törzs szokott a legérintettebb lenni a hólyagok megjelenésében bárányhimlő esetébenJill Tindall / Getty Images Hungary

Kétszer is elkapható a bárányhimlő

Felnőttkorban intenzívebb a betegség lefolyása és több kockázattal jár, de legnagyobb veszélyt a terhesség első trimeszterében és utolsó néhány napjában a magzatra, az egész várandóság alatt pedig az édesanyára jelenti. Noha gyermekkorban a bárányhimlő enyhébb, szövődmények már ebben az életkorban is előfordulhatnak. Ezek megelőzésére 2019-ben bevezetésre került a csecsemőkorú gyerekek kötelező, ingyenes bárányhimlő elleni védőoltása, így a 2018-ban született, ma zömmel óvodások egy része már védőoltással rendelkezik. A megbetegedések száma évente 28 és 52 ezer között volt a 2010-es évek végén is már, ez indokolta a védőoltás kötelezővé tételét.  

Elsősorban az óvodás és kisiskolás korúak között fertőz most is, de felnőttek, sőt

olyanok is elkaphatják, akik korábban már átestek rajta, csak enyhe lefolyással, vagy akár védőoltásban részesültek is.

Esetükben kisebb intenzitású betegségre lehet ugyan számítani, de ugyancsak megjelenhetnek halványabb hólyagok és a kezdeti tünetek is megmutatkozhatnak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek