A kutatás során a szakemberek úgy találták, hogy néhány életveszélyes véráramfertőzésért felelős baktérium azért juthat a vérünkbe, mert nem tud ellenállni a benne lévő vérszérumnak – a vér azon részének, amely nem tartalmaz sem vérsejteket, sem pedig véralvadási faktorokat, így lényegében fibrinogénmentes vérplazmaként tekinthető. Ennek valószínűleg az az oka, hogy az emberi vér egy olyan molekulát tartalmaz – az L-szerin aminosavat –, amelyet a baktériumok táplálékként használhatnak fel. A tanulmány mögött álló kutatók
ezt a jelenséget „bakteriális vámpírizmusnak” nevezték el.
A vérünkre szomjaznak a vámpírbaktériumok
Vizsgálódásaik során a szakemberek három, az Enterobacteriaceae családba tartozó, az emberi bélrendszerben megtalálható baktériumfajra összpontosítottak. Mint kiderült, mindhárom faj – a Salmonella enterica, az Escherichia coli és a Citrobacter koseri – rendelkezik ezekkel a vámpírszerű tulajdonságokkal.
Az érintett baktériumokról már korábban is ismert volt, hogy vonzódnak az L-szerinhez, az új eredmények azonban azt mutatták, hogy ez a reakció elősegítheti a betegségeket okozó baktériumok behatolását a vérünkbe.
Az Enterobacteriaceae család tagjait a véráramfertőzésekhez kötik, amelyek szepszishez vagy vérmérgezéshez vezethetnek.
A vér általában steril, ami azt jelenti, hogy mentes a baktériumoktól és más potenciális kórokozóktól, így ha a vérbe kerülnek, az nagy probléma lehet.
Mivel az ilyen baktériumok közül sok a belekben él, a bélrendszer immunvédelmét akadályozó betegségekben, például a gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedők különösen nagy kockázatnak vannak kitéve a véráramfertőzések kialakulása szempontjából.
Új gyógyszerek fejlesztésére adhatnak lehetőséget
Mindeddig a tudósok nem értették pontosan, hogy ezeket a baktériumokat miért vonzza az emberi vér. A vámpírszerű hajlamok feltárása azért is fontos fejlemény, mert új kezelési módok kifejlesztése előtt nyithatja meg az utat.
A vámpíros hasonlatnál maradva, a baktériumok tevékenységét blokkoló gyógyszerek olyanok lehetnek, mint a képzeletbeli vérszívóknál a feszület vagy a fokhagyma. A kutatók szerint a készítmények nagyban javíthatják az IBD-ben szenvedők életminőségét és egészségét, hiszen náluk nagyobb a véráramfertőzések kockázata.
Nagyon gyorsan reagálnak
A vizsgálat keretében a kutatók petricsészékben tenyésztették a baktériumokat, majd emberi vérszérumot juttattak az edényekbe, szimulálva, hogy miként kerülhetnek az emberi vérbe például a bélvérzés során.
A baktériumok azonnal reagáltak a vérszérumra, kevesebb mint egy percen belül a forrás felé úszva.
Egy nagy felbontású mikroszkóp segítségével a csapat azt is felfedezte, hogy a szalmonellabaktériumok olyan fehérjét tartalmaznak, amely kölcsönhatásba lép a vérszérumban lévő L-szerinnel. Ez a fehérje az Enterobacteriaceae baktériumok teljes családjában előfordul, ami arra utal, hogy az L-szerint a mikroorganizmusok a vérben érzékelik.
Vagyis a baktériumok vonzódhatnak az emberi vérszérumhoz, valószínűleg az L-szerin molekulához való vonzalmuk miatt. A jövőbeli kutatások egyik kérdése az lehet, hogy a vérben lévő egyéb anyagok, például a cukrok és az apró molekulák is a vérszérumhoz vonzzák-e a baktériumokat.
Apropó, tudod, hogy mennyi vér van a testünkben? Ide kattintva kiderülhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés