Ez történik az agyunkban, ha suttogós videókat nézegetünk

GettyImages-144349629
Olvasási idő kb. 3 perc

Ha szereted hallgatni a halk neszezést, ha jólesik a minden apró hangot hallató suttogás, és közben még a fejtetődön is elindul a bizsergés, akkor te bizony minden porcikáddal átéled az ASMR-t. Pedig nem sokan képesek erre: egy ASMR-szakértő szerint a világ népességének csupán legfeljebb 10-20 százaléka.

Kétféle ember létezik: aki szereti az ASMR-t, és akinek minden idegszála megfeszül, ha suttogós, mikrofont kopogtatós, sistergős videót lát. Bármelyik tábort is erősítjük, az biztos, hogy az ASMR senkit sem hagy hidegen. De vajon mi lehet ezek titka? A tudomány már tudja rá a választ. 

Gyerekkori érzések

A virginiai Shenandoah Egyetem professzorát, dr. Craig Richard ASMR-szakértőt már gyermekkora óta foglalkoztatja az ASMR-rel járó, mélyen ellazító érzés. Kisfiúként ugyanis annyira megbabonázta egy, a festészetről szóló tévéműsor során tapasztalt, „csodálatos agyi elmosódás és ellazulás”, hogy felnőttként nemcsak hogy könyvet írt a témában, hanem létrehozta az ASMR Egyetemet, és kutatni is kezdett. 

Vannak olyan emberek, akiket ellazít a suttogás
Vannak olyan emberek, akiket ellazít a suttogás1joe / Getty Images Hungary

Fiziológiai elváltozások

Dr. Richardot és kollégáit az foglalkoztatta leginkább, hogy az ASMR-tapasztalás hoz-e valamilyen fiziológiai elváltozást. A vizsgálatból egyértelműen kiderült, hogy a szerelemhormonként is ismert oxitocinnak kulcsfontosságú a szerepe, miután e hormon felszabadulását kiváltó viselkedés hasonlít az ASMR-t kiváltó viselkedéshez. Ez pedig jobbára az oxitocin igen áldásos, relaxáció- és kényelemérzést serkentő tulajdonságának köszönhető.

„Az egyszerű ellazuláson kívül az előnyök közé tartozik a szorongás és az álmatlanság csökkentése, de az ASMR a krónikus fájdalomtól és depressziótól szenvedők számára is segítséget nyújthat.”

Történések az agyi régiókban

Az ASMR-kutatás ugyan még mindig gyerekcipőben jár, hiszen e jelenség neurológiai és fiziológiai alapját egyelőre csupán néhány tanulmány vizsgálta, azt viszont Giulia Poerio, az Essexi Egyetem pszichológusa is megerősíti, hogy az ASMR „megmozgatja az agyat”. Jól bizonyítja ezt a tíz ASMR-érzékeny részvételével készült vizsgálat is, amely során kiderült, hogy a fejtetőn induló bizsergés időszakai fokozott aktivitással jártak együtt többek között az önérzeti gondolkodással, a jutalom aktiválásával, valamint az érzelmi izgalommal kapcsolatos agyi régiókban.

„Az érzékeny egyének mind a szívfrekvencia csökkenését, mind a bőrvezetési válasz növekedését mutatják az ASMR-videók megtekintésekor a kontroll résztvevőkhöz képest. Ez az eltérő fiziológiai profil rávilágíthat az ASMR érzelmi összetettségére.”

A pszichológus szerint a megfigyelt szívfrekvencia-csökkenés is alátámasztja azokat az állításokat, amelyek szerint az ASMR az érzelmeinkre is jótékonyan hathat.

A suttogós videók és hangok jótékonyan hathatnak az érzelmeinkre is
A suttogós videók és hangok jótékonyan hathatnak az érzelmeinkre isRiska / Getty Images Hungary

Építőkockáktól az ételekig

A fejtetőn bizsergető érzések világába fejest ugrani sosem késő. Pláne úgy, hogy ma már milliónyi videó között kereshetjük meg az igazit. A Spotifyon rálelhetünk például egy olyan listára, amelyben akár egész nap építőkockákat hallgathatunk, de bárhol a világhálón találhatunk olyan videókat is, amelyekben emberek jól hallhatóan és láthatóan óriási adag ételeket habzsolnak és nyelnek le – rágás nélkül, majdhogynem egyben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek