Folyamatos szipogás, orrfolyás és viszkető szemek. Ha érintett vagy, nem kell bemutatni, hogy az allergia milyen kellemetlen tud lenni. Ne tetézd azzal, hogy elköveted az alábbi 11 hibát! Még ha akaratlanul is teszed, ez hozzájárulhat ahhoz, hogy a panaszaid még elviselhetetlenebbek legyenek.
1. Bizonyos élelmiszer-fehérjék fogyasztása
Ha allergiás vagy a nyírfa pollenjére, akkor 50-75 százalékos esélyed van rá, hogy bizonyos zöldségek és gyümölcsök – például az alma, a paradicsom és a sárgadinnye – fogyasztásával is meggyűlhet a bajod. Ezért a felületükön lévő fehérjék által kiváltott „orális allergiás szindróma” felelős, ami torok- és szájviszketéssel, illetve köhögéssel jár, és ritka esetben akár potenciálisan életveszélyes anafilaxiás sokká is fejlődhet.
A pollenek és az élelmiszer-fehérjék olyanok, mint az unokatestvérek.
Ennek következtében előfordulhat, hogy a szervezeted polleneknek hiszi ezeket a fehérjéket. A tünetek csökkentése érdekében annyit tehetsz, hogy meghámozod vagy megfőzöd a számodra problémás zöldség-gyümölcsöket.
2. Kontaktlencse viselése
A kontaktlencse csapdába ejtheti az allergéneket, ezért amikor a pollenszám emelkedik, fokozódhatnak miatta a tüneteid.
A lágy kontaktlencsék különösen hajlamosak elnyelni a levegőben lévő irritáló anyagokat.
A megoldás: az allergiaszezonban viselj kemény vagy egyszer használatos kontaktlencsét, vagy egyszerűen hordj szemüveget.
3. Túlzott stresszelés
Egy, az International Journal of Molecular Sciences című folyóiratban publikált 2021-es tanulmány azt sugallja, hogy a stresszhez kapcsolódó hormonok – például a kortizol – serkentik az orr allergiás gyulladásával összefüggő sejtek termelődését. Vagyis ha nem érzed jól magad a bőrödben, és eluralkodik rajtad a szorongás, a tüneteid rosszabbak lehetnek.
4. Alkoholfogyasztás
Veled is megesett már, hogy bedugult az orrod egy pohár vörösbor elfogyasztása után? Nem vagy vele egyedül! A magyarázat abban keresendő, hogy néhány ember érzékenyebb a szulfitokra (amelyek a bor mellett a sörben is megtalálhatók).
5. „Rossz” allergiagyógyszerek szedése
Bár számtalan gyógyszer létezik, ami azt ígéri, hogy megszünteti az allergiás panaszokat, egy adott készítmény általában csak egy konkrét tünetegyüttesen segít. Miközben az antihisztaminalapú készítmények enyhítik a tüsszögést, a viszketést és az orrfolyást, addig a dekongesztánsok a duzzadt orrjáratok orvosságai, a kortikoszteroidok pedig a duzzanatot és a viszketést hivatottak csökkenteni.
Ha a zavaró tünetek a gyógyszerszedés ellenére sem múlnak el, érdemes kikérned egy allergológus tanácsát.
6. Parfümök és gyertyák használata
A hozzáadott illatanyagot tartalmazó termékek irritálhatják a szemhéjak és az orrjáratok nyálkahártyáját. Ez a parfümök mellett az illatgyertyákra és a tömjénre is igaz. Az otthonodból ezért ajánlatos száműznöd az irritatív illatanyagokat.
7. A klór belélegzése
A klórozott vízben való úszás – vagy akár csak az ücsörgés egy medence partján – negatívan befolyásolhatja az allergiád.
A klór egy irritáló hatású gáz. Ha érzed az illatát, az azt jelenti, hogy belélegezted.
A szakemberek óva intenek a fehérítőtartalmú tisztítószerektől is. Ezekben ugyan csak kisebb koncentrációban van jelen a klór, de így is elegendő lehet ahhoz, hogy egyesek számára irritáló hatású legyen.
8. Egyes ruhák viselése
Háromszor is felvetted a kedvenc gyapjúpulóvered, mielőtt kimostad volna? Akkor ne csodálkozz, hogy eluralkodott rajtad az allergia! Az olyan anyagok, mint a gyapjú, magukhoz vonzzák a polleneket és a port, ezért az allergiaszezon során elengedhetetlen minden viselésük után kimosni őket.
9. Elégtelen higiénia
A virágpor nemcsak a ruháidra tapad rá, hanem a bőrödre és a hajadra is. Ezért is fontos, hogy lefekvés előtt mindennap zuhanyozz le, illetve rendszeresen moss kezet. A pollenek egy része így is rajtad maradhat, de a gyakorlat mindenképp enyhítheti a tüneteidet.
10. Az időjárás figyelmen kívül hagyása
Száraz, napos és szeles időben jobb, ha otthont maradsz, mert a fák ilyenkor nagyobb mennyiségű virágport bocsátanak a levegőbe, a széllökések pedig szétterítik azt. Ugyanez érvényes a záporos napokra is.
Az enyhe csapadék felkavarja a levegőben lévő polleneket, és szétszórja az apró részecskéket.
11. Dohányzás
Mind a cigarettázás, mind a passzív dohányzás összefügg a krónikus szénanáthával és az orrmelléküreg-fertőzésekkel. Bár a pontos okok máig tisztázatlanok, szakemberek szerint a cigarettafüst több száz vegyi anyagot tartalmaz, és ezek egy része ronthatja az asztmában és allergiában szenvedők tüneteit.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés