Ezek az állatok kiszagolják az egyik legrettegettebb ráktípust

GettyImages-1221189889
Olvasási idő kb. 4 perc

A tudósok előtt már jó ideje ismert, hogy egyes állatok a szagok alapján képesek felismerni bizonyos betegségeket. Most a méhekről derült ki, hogy azonosíthatják a tüdőrákot.

A kutyák megérzik, ha az emberi vércukorszint túl alacsony vagy túl magas, a hangyákat pedig meg lehet tanítani arra, hogy a vizeletből azonosítsák a rák „szagát”. Valami hasonlóra képesek a méhek is, amelyek a jövőben akár élő diagnosztikai eszközként is segíthetik az orvosokat abban, hogy azonosítani tudják a tüdőrákot.

Az állatvilág beporzói kiszagolhatják a tüdőrákot

A mézelő méheket leginkább arról ismerjük, hogy ők gondoskodnak a növények beporzásáról. Azonban nemrég kiderült, ezeknek a folyton nyüzsgő és szorgoskodó állatoknak van egy másik hasznos tulajdonságuk is, melyet eddig nem ismertünk: a rák kiszaglásának képessége.

Az állatok közül csak a kutyák és a méhek képesek kiszagolni a tüdőrákot
Az állatok közül csak a kutyák és a méhek képesek kiszagolni a tüdőrákotpicture alliance / Getty Images Hungary

Az eddig elvégzett laboratóriumi kísérletek legalábbis arra utalnak, hogy éles szaglásuknak köszönhetően a méhek be tudják azonosítani a tüdőrákot. Az új kutatás során a tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy a mézelő méhek képesek-e észlelni az emberek betegségét. Feltételezésük szerint ugyanis a méhekkel való diagnosztizálás gazdaságosabb lenne, miután

a méhtartás megfizethetőbb és kevesebb munkát igénylő alternatívát jelenthetne a rák kiszagolására kiképezhető kutyák alkalmazásával szemben. 

Így zajlott a kutatás

A tudósok elektródák segítségével vizsgálták a méhek agyának azon részét, amely a szagok feldolgozásáért felelős. Ezután különböző aeroszolos keverékeknek tették ki a méhek szagérzékelő csápjait. Ezek közül az egyik a tüdőrákos betegek leheletében is megtalálható vegyületekre hasonlított, míg a másik egy egészséges ember leheletének összetételét utánozta.

A kutyák szaglása kiváló, de kiképzésük több költséggel jár
A kutyák szaglása kiváló, de kiképzésük több költséggel járKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Kiderült, hogy a mesterségesen létrehozott illatokra válaszul a méhek agya különböző elektromos jeleket produkált, melyeket a kutatók az esetek 93 százalékában meg tudtak különböztetni egymástól.

A méhek érzékenységét jelzi, hogy már nagyon kis koncentráció és a kémiai töménység apró változásai mellett is különbséget tettek a kétféle lehelet között.

A méhek minden próbát kiálltak

A kutatócsapat egy külön kísérletet is végzett annak kiderítésére, hogy a méhek képesek-e megkülönböztetni a rák két különböző típusát, a kissejtes tüdőrákot, amely egy ritkább és gyorsan növekvő fajta, illetve a nem kissejtes tüdőrákot.

Hamarosan a méhek is diagnosztikai eszközként szolgálhatnak a beteggyógyításban
Hamarosan a méhek is diagnosztikai eszközként szolgálhatnak a beteggyógyításbanzoranm / Getty Images Hungary

A méhek ezt a próbát is remekül kiállták.

A végeredmény egyáltalán nem lepte meg a tudósokat, akik azt remélik, hogy a jövőben hasonló kísérleteket hajthatnak végre a rákos betegek leheletével is. Eredményeik ugyanakkor már most azt sugallják, hogy hamarosan a méhek is diagnosztikai eszközként szolgálhatnak a gyógyításban. Ennek felismerése nagyon fontos, miután a tüdőrák a daganattal összefüggő halálozások vezető oka világszerte: becslések szerint évente csaknem kétmillió halálesetért felelős.

A tüdőrák korai diagnosztizálása azonban jelentősen növelheti a betegek túlélési esélyét.

A tüdőrák bizonyos esetekben nemcsak a mellkas környékén, hanem a test távolabbi pontjain, a kézen és a lábfejen is szokatlan tüneteket okozhat. Ha szeretnéd megtudni, melyek az intő jelek, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek