A „normális” vérnyomás az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a felső érték (szisztolés) esetében a 100-140 Hgmm, az alsó érték (diasztolés) kapcsán pedig a 60-90 Hgmm között mozog. A magas és az alacsony vérnyomás is okozhat gondokat. Utóbbi esetén egyeseknél krónikus hipotenzió alakulhat ki, amely ugyanúgy megfigyelést és kezelést igényel, mint a krónikus magas vérnyomás. De bárki tapasztalhat hirtelen vérnyomáscsökkenést, ez pedig veszélyes is lehet.
A vérnyomáscsökkenés jelei
Nézzük meg, milyen tünetek jelzik azt, hogy a vérnyomásod veszélyes módon lecsökkent. Teljesen normális, hogy a vérnyomásértékek a nap folyamán ingadoznak, természetesen magasabb ez az érték, ha mozogsz, és alacsonyabb, ha nyugalomban vagy. Ezt az értéket nem tudjuk gondolattal, akarattal befolyásolni. Magasabb, ha ideges vagy, és sportolás közben is. Ha pedig meditálsz, légzőgyakorlatokat végzel, vagy néhány percet a háziállatoddal töltesz, akkor a vérnyomásod csökkenni fog.
A hirtelen, drámai vérnyomásesés sokféle okból történhet, de a tünetek mindig hasonlóak:
- Szédülés vagy zavartságérzet.
- Megváltozott látás.
- Hideg és nyirkos tapintású bőr.
- Erős izzadás, túlhevültség érzése.
- Hányinger vagy hányás.
- Fülcsengés és fejfájás.
- Nyugtalanság vagy stressz érzése.
- Gyengének érezheted magad, elveszítheted az uralmat az izmaid felett, képtelen lehetsz felállni.
Mikor kell mentőt hívni?
Míg az alkalmi alacsony vérnyomás (vagy akár a tünetmentes, tartósan alacsony vérnyomás) nem feltétlenül jelent problémát, a hirtelen fellépő súlyos hipotenzió orvosi vészhelyzetként kezelendő.
Már 20 Hgmm hirtelen vérnyomásesés is elég ahhoz, hogy valaki elájuljon. Más szóval, ha krónikusan magas a vérnyomása valakinek, a hirtelen „egészséges” szintre való leesés is hipotenzív krízisnek számíthat.
A következő esetekben lehet szükség mentőre:
- Ájulás vagy eszméletvesztés.
- Hideg, nyirkos bőr.
- Túlzott sápadtság vagy a bőr kékessé válása.
- Gyenge, de gyors szívverés.
- Gyors, felszínes légzés.
Ha bizonytalan vagy, kétség merül fel, inkább telefonálj.
Mit tehetsz otthon, ha nem ekkora a gond?
Ha úgy érzed, hogy a vérnyomásod kezd leesni (vagyis, hogy mindjárt elájulsz), az első és legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy lassan változtatsz testhelyzeteden. Ha állsz, akkor ülj vagy feküdj le. Ha ülsz, tedd a fejed a lábaid közé. Ha fekszel, próbáld meg felhúzni a lábaidat.
Ha a szervezeted megfelelően hidratált, jobban szabályozza a vérnyomást. Ha alacsony a vérnyomásod, egy kis plusz folyadék segíthet, a vénák és az artériák kitágulnak tőle, javítva a keringést.
Igyál kávét, ez egy igen hatékony módja lehet a vérnyomásod felpörgetésének. Az azonban, hogy mennyire van szükséged, nagyon sok mindentől függ, a génjeidtől és egy sor más tényezőtől.
Van még néhány trükk, ami segíthet:
Szorongass egy stresszlabdát vagy valami hasonlót a domináns kezedben olyan erősen, amilyen erősen csak tudod.
Ha állsz, tedd keresztbe a lábad, mintha pisilned kellene. Szorítsd össze a lábad, a hasad és a feneked összes izmát, amilyen erősen és ameddig csak tudod.
„Fogj kezet magaddal” a mellkasod előtt, majd feszítsd meg a karjaidat, és próbáld meg széthúzni őket.
Ha éppen ellenkezőleg, magas a vérnyomásod, és szeretnéd csökkenteni, ezek a gyógynövények segíthetnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés