Tünetek nélkül is megjelenhet az agy leépülésével járó betegség

Diósi Szilvia
GettyImages-512298231
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy új kutatás szerint vannak olyan emberek, akiknek az agyában megtalálhatóak a szellemi leépüléssel járó betegség, az Alzheimer-kór jelei, azonban tüneteik nincsenek. Arra keresték a választ, hogy hogyan lehetséges ez.

Néhány ember agyában úgy mutatkoznak meg az Alzheimer-kór jelei, hogy előfordulhat, hogy egész életükben nem jelentkeznek náluk a klinikai tünetek – derült ki egy új kutatásból, amely azt is vizsgálta, hogyan lehet ellenállni ennek a rémisztő betegségnek. Az eredmények által a kutatók reményei szerint jobban megérthetjük, hogy egyes emberek hogyan érik el a 90 vagy akár a 100 éves kort jó egészségben, gyógyszerek vagy agyi betegség nélkül.

Új kutatás készült az Alzheimer-kórról

A kutatás során a tudósok a Netherlands Brain Bankből (Holland Agybankból) származó agyszöveteket vizsgálták, ezek több mint 5000 elhunyt agydonortól származtak, akiknél a legkülönbözőbb betegségek fordultak elő. Az agybank az egyes donorok dokumentált kórtörténetét és részletes betegséglefolyását is őrzi a tünetekkel együtt.

A kutatók megállapították, hogy egyes emberek agyában az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó folyamatok zajlottak, de életükben nem mutattak klinikai tüneteket, vagyis az agyuk rugalmasan alkalmazkodhatott a változásokhoz. Amikor a tudósok felmérték a csoport tagjainak agyában a génaktivitást, azt találták, hogy több folyamat is megváltozott.

A kutatás alapján tünetek nélkül is jelen lehet a betegség az agyban
A kutatás alapján tünetek nélkül is jelen lehet a betegség az agybanHalfpoint Images / Getty Images Hungary

Úgy vették észre, hogy az asztrocitáknak nevezett csillag alakú sejtek egy típusa többet termel az antioxidáns metallotioneinből. Ezek a sejtek köztudottan "szemétgyűjtők" az agyban, és védelmi szerepet töltenek be, de

bizonyos esetekben más, mikroglia nevű sejteken keresztül gyulladást is kiválthatnak.

A tünet nélküli csoportban a kutatók azt találták, hogy az Alzheimer-kórral gyakran összefüggésbe hozott mikroglia útvonal kevésbé tűnt aktívnak. A tudósok szerint ez egy természetes reakció, ami automatikusan eltávolítja a rosszul összecsomósodott fehérjét. Az Alzheimer-kóros betegeknél érintett volt az agy, de rugalmassága miatt viszonylag normális maradt. A tanulmány azt is megállapította, hogy a tünet nélküli egyének agysejtjeiben magasabb lehet a sejtek erőművének számító mitokondriumok száma, ami jobb energiatermelést biztosít az agynak.

Így védheted az agyad a betegséggel szemben

A tanulmány szerzői kiemelik, hogy az összes donor közül tizenkettőt találtak csak, akiknél az Alzheimer-kór tünetek nélkül jelentkezett, tehát ez elég ritka. A genetika és az életmód fontos szerepet játszhat az agy rugalmasságában, de a pontos mechanizmus még ismeretlen.

Az agy rugalmasan tudja kezelni az Alzheimer-kórt
Az agy rugalmasan tudja kezelni az Alzheimer-kórtPiksel / Getty Images Hungary

A legújabb kutatások szerint azok az emberek, akiket sok kognitív inger ér, például akik összetett munkát végeznek, azok ellenállóbbak az Alzheimer-kórral szemben, mielőtt a tünetek kialakulnának.

A testmozgás és a kognitívan aktív, sok szociális kapcsolattal rendelkező életmód szintén késlelteti a betegség kialakulását.

A tudósok abban bíznak, hogy a további kutatások alapján egy olyan gyógyszert fejleszthetnek majd ki, ami aktiválhatja azokat a folyamatokat, amelyek kellően rugalmassá tehetik az agyat ahhoz, hogy ellenálljon az Alzheimer-kórnak, és a betegek tünetmentesek lehessenek.

A dió fontos tápanyagok és egészséges zsírok nagyszerű forrása, amely az agy egészségében is segít, mivel csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát. Kattints ide, és olvasd el a részleteket.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten. 

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek