Hatodik osztályos voltam, amikor az iskolai testnevelésórán eltörtem a lábam. Amikor azonban elmesélem azt is, hogy mindezt kézenállásból sikerült, már értetlenkedő arcokat látok. A gyerekek sokszor képesek a legegyszerűbb időtöltést is veszélyes játékká varázsolni, ami súlyos sérüléseket okozhat.
1. Adj, király katonát!
Ugye te is játszottad az iskolaudvaron? Ha nem emlékeznél a szabályokra, gyorsan felelevenítem: két csapat feláll egymással szemben, megfogják a játékosok egymás kezét, és elindul a párbeszéd.
– Adj, király katonát!
– Nem adunk!
– Akkor szakítunk!
– Szakíts, ha bírsz, főleg, ha mersz!
És ezután egy kiválasztott játékos teljes erejéből nekirohan a másik csapatnak, hogy két gyerek kézfogását szétszakítsa. Nem nehéz elképzelni, hogy a torpedóként a társai közé robbanó diák milyen sérüléseket okozhat. Egy amerikai diák például a lábát törte, miután a játék durvábbra sikerült.
2. Székfoglalós játék
A gyerekbulik nagy kedvence, ám egy év alatt harmincan sebesültek meg, miközben székfoglalós játékot játszottak. A lényeg, hogy a csapat, amíg a zene szól, körbesétálja a székeket – mindig egy székkel kevesebb van, mint a résztvevők –, és amikor a zene elhallgat, le kell ülni. Akinek nem jut szék, kiesik. Egyértelmű, hogy amint nem hallják a zenét, ádáz harc indul az ülőalkalmatosságokért, így nem csoda, hogy akár súlyos sérüléseket is okozhatunk magunknak és másoknak. Egy amerikai diák 75 ezer dollárra perelte be volt iskoláját, amiért eltört az ujja, miközben székfoglalós játékot játszottak.
3. Hógolyózás
Bár egyre kevesebb hó esik a télen, jó néhány olyan téli sport van, amely nem kis veszélyt jelent a gyerekek testi épségére.
Mindannyian hallottunk rémtörténeteket olyan sílécről, ami nem oldott le eséskor, és lábtörés lett a vége, a dombról a forgalmas útra kirepülő szánkókról vagy éppen a befagyott tóra túl korán merészkedő korcsolyázókról.
Ám súlyos sérüléseket lehet okozni a hógolyózással is: a keményre gyúrt, már-már jeges golyók zöld-lila foltokba kerülhetnek, de még nagyobb lehet a baj, ha véletlenül a gyerek követ is belegyúr a hóba, és azzal találja szemen a másikat.
4. Roller
Ha beírod a keresőbe a „roller veszélyes” szavakat, százezerszám találsz cikkeket, leginkább arról, hogy milyen baleseteket szenvedtek el azok, akik elektromos rollerrel járják a város útjait. Ám nem kell ahhoz elektromosnak lennie a rollernek, hogy a gödörben elakadó első kerék miatt előrebukfencező gyerek akár súlyos fejsérülés miatt kerüljön kórházba. Nemrégiben a fogyasztóvédelmi hatóság szakemberei több gördeszkát, triciklit és rollert is megvizsgáltak, és 12 esetben azt találták, hogy már maga az eszköz önmagában is veszélyes, anélkül, hogy a gyerek ráállna.
5. Tűz közelében játszani
Alapszabály, hogy gyereket soha nem hagyunk égő láng mellett felügyelet nélkül, legyen az akár csak egy gyertya. A Today online oldalán megjelent cikk szerint az ötödik leggyakoribb baleset az égés a gyerekek esetében. Ezek után érthető, miért olyan fontos, hogy megtanulják, a tűz környékén is veszélyes játszani. Érdemes azt is egyértelművé tenni, hogy nemcsak maga a tűz okozhat sérülést, de például a parázs is vagy a pernye, amelyet egy nagyobb szél akár valaki arcába fújhat.
+1 Tökfaragás
Október végén aktuális téma, és nemcsak a gyerekeknek, de a szülőknek is. A tökfaragás nem éppen veszélytelen; az éles kés könnyen megszaladhat a felületen, és megvághatjuk a kezünket. A gyerekeknek – bármennyire is erőltetik – ne engedjük meg, hogy ők vágják ki a szem és a száj nyílását, mert súlyos sérülést okozhatnak maguknak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés