A szamárköhögés egy nagyon fertőzőképes bakteriális betegség, amely ellen évtizedek óta oltják a lakosságot Magyarországon, ahol a kötelező védőoltási programnak köszönhetően ma körülbelül 99,9 százalékos az átoltottság. Ennek ellenére 3-5 évente kialakulhatnak kisebb járványok. Most is egy ilyennek vagyunk a tanúi, ezért a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK) már korábban felhívta a figyelmet a vakcinák beadásának fontosságára. A hvg.hu utánajárt, mi a helyzet most.
A fertőzés ellen javasolt a vakcina újbóli beadatása
A szamárköhögés többször is megfertőzheti az embert élete során, és a csecsemőkorban adott, majd hatévesen és általános iskolában ismételt DPT-oltás (diftéria, pertusszisz és tetanusz) védelme idővel csökken. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK) már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy a fertőzés mostani terjedése a csecsemők helyett inkább a 15-19 évesek, valamint a 40-49 évesek körében vált kiemelkedővé, ezért nekik érdemes újra beadatni a vakcinát.
Az NNGYK javasolja a várandós anyák újraoltását a terhesség harmadik trimeszterében, mivel az így megszerzett védelmet át tudják adni a magzatnak. Ezenkívül az újszülöttek ellátásában segítő családtagok újraoltását is ajánlják, valamint azt, hogy a szülők a szülést követő első 6-8 hétben kerüljék a zsúfolt helyeket, és korlátozzák a látogatók fogadását. Az oltási kedv megnövekedésének tudható be a mostanra kialakult átmeneti hiány, ami miatt egy kis türelmet kérnek azoktól, akik szeretnék ismét felvenni az oltást.
A hétvégén várható egy újabb nagyobb szállítmány, ami a jövő hét elejétől már a patikákban lesz
– ígérte Galgóczi Ágnes, az NNGYK járványügyi főosztályának a vezetője.
A Covid-járvány miatt bevezetett megelőzések és lezárások felboríthatták a betegségek ciklikusságát, de a szamárköhögés elleni védőoltás összetétele is változott az idők során. A korábbi, úgynevezett teljes sejtes oltásokat, melyek az egész kórokozót tartalmazták, egész Európában és 2006-ban Magyarországon is lecserélték új fejlesztésű oltóanyagra, mely csak a legszükségesebb antigéneket tartalmazza, így sokkal kevesebb mellékhatást okoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés