Egy válás minden fél számára igazi trauma, arról nem is beszélve, hogy attól a perctől nem két teljes fizetés érkezik a családi kasszába. A gyereket nagyobb részben nevelő szülőnek igazi övön aluli ütés, ha a másik fél nem fizeti a megbeszélt tartásdíjat.
Elindítják a végrehajtást
Fontos tudnivaló, hogy a végrehajtást azonnal el lehet indítani – a bíróság honlapjáról letölthető a szükséges nyomtatvány –, ugyanakkor a kitöltése bizony nem egyszerű.
„Érdemes a formanyomtatvány mellett egy A4-es papíron összeírni mindazt, amit fontosnak tartunk az üggyel kapcsolatban, mert ez a további ügyintézésben – ha a formanyomtatványon valami nem egyértelmű – sokat fog segíteni” – magyarázza dr. Illés Blanka családügyekre szakosodott jogász.
A dokumentumokat arra a bíróságra kell beadnod, ahol az elsőfokú határozat született a válás ügyében – itt lepecsételik, és kiadják a végrehajtónak. Ő veszi fel majd a kapcsolatot a végrehajtást benyújtó szülővel, hogy érdeklődjön a másik szülő anyagi helyzetéről, vagyontárgyairól. Általában két hónapon belül már letilthatják a fizetésből az adott összeget, vagy inkasszó kerülhet a bankszámlájára.
Fél évre visszamenőleg érvényes
Jogász szakértőnk azért is javasolja, hogy minél hamarabb indítsd el a végrehajtást, mert csak 6 hónapra visszamenőleg lehet behajtani az elmaradt gyerektartást. Tehát, ha valaki egy éven át nem fizetett, mire a tettek mezejére lépsz, félévi összegre már nem vagy jogosult. A fizetés ötven százalékát lehet letiltani, a hátralékot pedig szintén csak ennek mértékéig lehet behajtani. Tegyük fel tehát, hogy valaki keres 200 ezer forintot, és két gyerek után 40-40 ezer forint gyerektartást fizet, ilyenkor csak a fizetés feléből – azaz 100 ezer forintból – a fennmaradó 20 ezer forint erejéig tudja törleszteni a hátralékot, mivel 80 ezer forintot minden hónapban fizetnie kell a két gyermek után.
A végrehajtást nemcsak a rendszeres jövedelemből, de a bankszámlán lévő megtakarításra, ingó tárgyakra – például az autóra – is meg lehet valósítani, ha pedig nincs más lehetőség, akár a nevén levő ingatlant is elárverezhetik. A szakértő figyelmeztet:
„Azt szoktam javasolni a hozzám fordulóknak, hogy a végrehajtás elindításáról ne tájékoztassák a másik felet, hiszen így lehetősége van a számláit kiüríteni és a vagyontárgyait más nevére íratni.”
Gyermektartás elmulasztása – börtönnel is büntethető
Ha hivatalosan a másik fél semmilyen jövedelemmel, vagyontárggyal nem rendelkezik, a végrehajtó megállapíthatja, hogy az elmaradt tartásdíj átmenetileg behajthatatlan. Ebben az esetben a gyermek lakhelye szerinti önkormányzatnál kérhetsz megelőlegezést, a végrehajtó pedig időről időre előveszi az ügyet, hogy keletkezett-e a behajtásra lehetőség, azaz kap-e újra rendszeres jövedelmet, vagy került-e a nevére vagyontárgy.
„Ha azonban véglegesen behajthatatlannak minősíti, akkor azt szoktam javasolni, hogy a másik szülő tegyen feljelentést, hiszen a tartásdíj fizetésének elmulasztása bűncselekmény. Az első esetben megrovás, majd felfüggesztett börtönbüntetés jár érte, ám ha a másik fél rendszeresen nem fizeti a gyerektartást, az akár szabadságvesztéssel is járhat” – tájékoztat dr. Illés Blanka.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés