Ezekben a környezetekben sokszor olyan hatások is érik a gyerekeket, amiknek mi nem feltétlenül tennénk ki őket, de szerencsére van lehetőségünk ellensúlyozni a rossz példát. Ez azért is fontos, mert a kapcsolataink minősége hatással van az önbizalmunkra és az általános jóllétünkre, arra, ahogy önmagunkra és másokra tekintünk. Michelle P. Maidenberg pszichológusprofesszor összeszedte a legfontosabb leckéket, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek a kapcsolatokról.
#1 A saját értékrendedet kövesd, ne mások viselkedését
Mások viselkedése gyakran még a felnőtteket is arra készteti, hogy a saját értékrendjük követése helyett arra reagáljanak. Ahelyett azonban, hogy reaktív módon viselkednénk, érdemes arra gondolni, hogy milyen emberek szeretnénk lenni. Ha alapvető értékként tekintünk például a kedvességre és a törődésre, akkor törekedjünk arra, hogy figyelmesek legyünk, függetlenül a másik viselkedésétől. Sokszor elkerülhető a megbánás érzése, ha a saját értékeink szerint cselekszünk.
#2 Ne úgy bánj az emberekkel, ahogy szeretnéd, hogy ők bánjanak veled
Ennél sokkal fontosabb, hogy azt adjuk, amire a másiknak valójában szüksége van. És mivel minden ember más és más, ilyen esetekben sem ciki kérdezni. Különben honnan tudnánk, hogy mire van szüksége a másiknak?
#3 Írd felül a gondolataidat, amik elbizonytalanítanak
Az elménk sokszor megpróbál megvédeni minket, ám vannak helyzetek, amikor túlzásba esik. Gyakran bizonytalanságot és aggodalmat kelt, amikor sokkal rosszabb körülményekre próbál felkészíteni minket, mint a várható. Neked is megfordult már a fejedben, hogy mi lesz, ha senki sem fog kedvelni egy új társaságban, vagy hogy nálad mindenki jobban fog teljesíteni az új munkahelyeden, ugye? Az ilyen jellegű általánosítással és negativitással tudatosan lehet leszámolni. Sokkal reálisabb azt mondani, hogy lesznek, akik nem fognak kedvelni, mint arra készülni, hogy mindenki utálni fog.
#4 A magabiztosság belső munka
Az önbizalom és az önelfogadás megszerzése a mi feladatunk, ami nem kellene, hogy másoktól függjön. És minél jobban érezzük magunkat a bőrünkben, annál jobbá válnak majd a kapcsolataink is. Érdemes tehát időt szánni arra, hogy megismerjük önmagunkat, a gondolatainkat és az érzéseinket, és függetleníteni ezeket a környezetünk esetleges negatív reakcióitól.
#5 Ha indulatból reagálnál, tarts egy kis szünetet
Vannak olyan helyzetek, amik a legnyugodtabb embereket is kihozzák a sodrukból. Fontos, hogy ilyenkor tartsunk egy kis szünetet, hogy legyen időnk feldolgozni az érzéseinket, átgondolni, hogy az adott helyzet miért váltott ki belőlünk ilyen erős indulatokat, majd nyugodtan és józanul reagálni rá.
#6 A kapcsolatokhoz kíváncsisággal és nyitottsággal állj
Nem könnyű magunk mögött hagyni az előítéleteket és az elvárásokat, de sokat köszönhetünk annak, ha ezt sikerül megugrani. A kíváncsisággal történő megközelítés nagyobb empátiát eredményez, nagyobb teret enged annak, hogy felülírjuk az előítéleteinket.
#7 Tanítsd meg másoknak, hogyan bánjanak veled
Az emberektől nem várható el, hogy kitalálják, hogy mire vágyunk és mire van szükségünk. Gyakran azonban annyira vágyunk erre, mi magunk annyira egyértelműnek érezzük az elvárásainkat, hogy végül csalódunk, ha nem azt kapjuk, amire szükségünk van. Semmi baj nincs azzal, ha elmondjuk, hogy mire vágyunk, és ezzel nemcsak saját magunkat kíméljük meg a csalódásoktól, de mások is könnyebben fejezik ki a szeretetüket és törődésüket.
#8 A kapcsolatok változnak, akárcsak az emberek
Igényeink és preferenciáink idővel megváltoznak, ennek következtében pedig a kapcsolataink is átalakulnak. Érdemes ezt tudatosítani magunkban, hiszen épp úgy, ahogy a környezetünk sem várhatja el tőlünk, mi sem várhatjuk el a családtagjainktól és a barátainktól, hogy ugyanazt adják, amire évekkel korábban volt szükségünk. Idővel átalakulnak a preferenciák, ez a természetes fejlődésünk része.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés