Ha a nevelés valóban mindenható lenne, a gyerekeink gyakorlatilag ugyanolyanok lennének, mint mi: azonos temperamentum, egyéniség és érdeklődés lenne rájuk jellemző, sőt a testvérek között sem lennének ekkora különbségek.
Sean Grover pszichológus 25 éve vizsgálja a szülők és gyerekek közti kapcsolatokat, szerinte a legtöbb nehézség olyan helyzetekből adódik, amikor bármennyire is igyekszünk szülőként jó példát mutatni, a gyerek természete felülírja a mintáinkat. Ezek az alábbi helyzetekben jelentkeznek leggyakrabban:
#1 Tanulási nehézségek
Nem minden gyerek tanulási stílusa azonos. Vannak, akiknek nehézséget okoz koncentrálni, míg mások a hallásukat vagy látásukat érintő problémákkal küzdenek, vagy lassabban dolgozzák fel a beérkező információkat. Ezek az egyéni különbségek megnehezítik a tanulást, ami a legjobb szülői nevelés ellenére is állandó feszültséghez vezethet.
#2 Fejlődési kérdések
Legyen szó mozgásról vagy beszédről, a gyerekek fejlődési üteme még akkor is nagy eltéréseket mutathat, ha kizárható az autizmus, speciális nevelési igény vagy a különböző kommunikációs vagy érzékszervi problémák.
#3 Függőség
A drogfüggőséggel és az alkoholizmussal kapcsolatos problémák sokszor generációkon átívelnek. Mivel azonban gyakran előfordul, hogy a függőségre való hajlam nem jelentkezik minden generáció tagjain, a szülőket gyakran meglepetésként éri, amikor kiderül a gyerekük függősége.
#4 Örökbefogadási kérdések
Sok örökbe fogadott gyerek kerül a megszokottnál is nagyobb kihívások elé serdülőkorában, amikor egyre többet foglalkoznak a gyerekek az identitásukkal és a családi tendenciák kérdéseivel. Ilyenkor a szülők szélsőséges, sokszor megmagyarázhatatlannak tűnő változást tapasztalnak a gyerekük viselkedésében, amivel kapcsolatban könnyen tanácstalannak érezhetik magukat. A jó hír, hogy a legtöbb nehéz időszakhoz hasonlóan ez is elmúlik.
#5 Temperamentum
Vannak csecsemők, akik a kezdetektől fogva átalusszák az éjszakát, míg más kisgyerekek éveken keresztül rendszeresen felébrednek éjjel. Vannak válogatós gyerekek, és olyanok, akik bármit megesznek. A temperamentummal kapcsolatos különbségek nagyon korán megjelennek a gyerekeknél, és hiába is szeretnénk, a nagy részükön nem tudunk változtatni.
#6 Társadalmi kérdések
Nagy hatással van a gyerekek önképének kialakulására, ha az etnikai hovatartozásuk miatt elnyomást vagy megkülönböztetést tapasztalnak. A rasszizmust megtapasztaló gyerekek között magasabb a depresszió és a szorongás előfordulása – függetlenül attól, hogy szülőként milyen példát tudunk nekik mutatni.
#7 Egészségügyi problémák
Minden szülő egészséges gyereket szeretne. Az egészségügyi problémákkal küzdő emberek élete, bár különböző mértékben, de korlátozásokkal teli, ami különösen gyerekkorban okoz problémát, hiszen ez az az időszak, amikor meg kell tanulniuk együtt élni az adott nehézséggel.
Szülőként mind igyekszünk a legjobbat adni a gyerekeinknek, ennek ellenére vannak olyan területei az életnek, amire nincs hatásunk. Éppen ezért ahelyett, hogy önmagunkat hibáztatnánk a nehéz körülmények miatt, törekedjünk arra, hogy együttérzéssel és megértéssel fordulunk a gyerek felé, és továbbra is a legjobbat adjuk, ami tőlünk telik.
Kutyabarátok, készüljetek!
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
hirdetés