A definíció a NANE Egyesület gyerekek elleni szexuális visszaéléssel foglalkozó kiadványában olvasható. A jelenség meglehetősen gyakori: egy magyar kutatás szerint a megkérdezett diákok 17 százaléka átélt már ilyet. A legtöbb nemzetközi felmérés ehhez hasonló vagy magasabb előfordulási arányt mutat.
A gyerekekkel szembeni szexuális visszaélések minden esetben súlyos, hosszú távú következményekkel járnak, hiszen az áldozatot nagyon érzékeny időszakban, a személyiségfejlődésének korai szakaszában éri trauma. Gyermekkorban elszenvedett szexuális visszaélés esetén éppen ezért nemcsak pszichés, de egészségügyi, pszichoszociális és társadalmi-gazdasági hatásokról is beszélhetünk.
Pszichés következmények
Számos tanulmány vizsgálta a szexuális visszaélések hosszú távú pszichológiai hatásait. Egy több mint négymillió résztvevővel készült amerikai kutatás eredményei szerint azok a felnőttek, akiket gyerekként szexuálisan bántalmaztak, két-háromszor nagyobb valószínűséggel tapasztalják meg a következőket:
- borderline személyiségzavar,
- depresszió,
- szorongás,
- poszttraumásstressz-szindróma,
- táplálkozási zavarok.
A gyermekkori szexuális abúzus szorosan kapcsolódik az alkohol-, drog- vagy viselkedési függőségek kialakulásához, és nagyjából 2,5-szer nagyobb valószínűséggel kísérelnek meg öngyilkosságot azok, akiket gyerekkorukban szexuálisan bántalmaztak. A tünetek sokszor csak évekkel a traumatikus esemény után jelentkeznek. Fontos megjegyezni, hogy a gyermekkori szexuális abúzusnak rengeteg káros hatása lehet a túlélőre, a megfelelő terápiás segítséggel azonban ezek a panaszok csökkenthetők, illetve megszüntethetők.
Fizikai következmények
A gyermekkori szexuális bántalmazás hosszú távon egészségkárosodáshoz is vezethet. Kutatások eredményei szerint azoknál a felnőtteknél, akik ellen gyerekként szexuális erőszakot követtek el, átlagosan nagyjából kétszer akkora valószínűséggel jelentkeztek a következő tünetek, mint azok esetében, akiket nem bántalmaztak:
- általános egészségromlás,
- gyulladás és fájdalom,
- emésztőrendszeri problémák,
- nőgyógyászati problémák,
- kardiológiai problémák,
- túlsúly.
Pszichoszociális hatások
A kutatók számos negatív következményt dokumentáltak a szociális élet terén is. Ezek közé tartoznak a következők:
- kapcsolatok megszakítása (pl. válás),
- társas kapcsolatokkal való elégedetlenség,
- hűtlenség/szexuális gátlástalanság,
- fokozott szexuális diszfunkció.
Egy nemrég végzett kutatás eredményei szerint azoknál, akikkel szemben gyerekként szexuális abúzust követtek el, 47,5 százalékkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy felnőttként is szexuális visszaélés áldozataivá válnak.
Társadalmi-gazdasági következmények
A mentális terheken kívül több más hatása is van a gyermekkorban elszenvedett szexuális bántalmazásnak. Egy amerikai kutatás eredményei szerint felnőttkorban is komoly gazdasági terheket ró a trauma a túlélőre. A gyerekkori szexuális visszaélés túlélői felnőttként:
- évente átlagosan 8000 dollárral kevesebb bevétellel rendelkeznek;
- kevésbé valószínű, hogy van bankszámlájuk, megtakarításuk, autójuk vagy saját ingatlanjuk;
- háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy betegség vagy fogyatékosság miatt munkanélkülivé válnak;
- átlagosan 14 százalékkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy munkanélkülivé válnak;
- kisebb a valószínűsége annak, hogy bejutnak valamelyik egyetemre és diplomát szereznek;
- kevésbé valószínű, hogy szakképzett munkát tudnak vállalni.
A kutatások eredményei alapján egyértelműen elmondható, hogy a gyermekkorban elszenvedett szexuális abúzus következményei nemcsak az áldozat életére gyakorolnak hosszú távú hatásokat, de a túlélő környezetére, sőt a társadalom egészére is. Éppen ezért mindannyiunk felelőssége, hogy mindent megtegyünk az erőszak megelőzése, illetve felszámolása érdekében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés