Teszt: mit tudhat egy 890 ezer forintos szagelszívó? Semmi olyat, amit tizedannyiból ne lehetne megoldani

GettyImages-1336084647

Összesen 18 márka 78 konyhai pára- és szagelszívó termékét vizsgálta meg legújabb, laboratóriumi körülmények között végzett tesztjében a Tudatos Vásárlók Egyesülete.

Ahogy neve is mutatja, a pára- és szagelszívó legfőbb feladata, hogy minél hatékonyabban távolítsa el a főzés közben keletkező szagokat és párát. Az utóbbi kiemelten fontos lehet, ha egyébként is magas a páratartalom a lakásban, hiszen ha emiatt megjelenik a penész, az nemcsak esztétikai szempontból problémás, hanem jelentősen rontja a légminőséget, és súlyosabb esetben akár asztmatikus tüneteket is okozhat. A szagokon és a vízpárán túl a konyhai tevékenységek során olaj- és zsírmolekulák is kerülhetnek a levegőbe, amelyektől egy egyszerű szellőztetéssel nem lehet megszabadulni, így lerakódhatnak a helyiségben lévő felületekre. Ezért is lényeges, hogy a pára- és szagelszívó jól végezze a dolgát. De vajon ezért mennyi pénzt kell kiadni? A teszt eredményéből ez is kiderül.

Mit vizsgáltak a teszten?

A szakemberek elsősorban azt vizsgálták, hogy a termékek – melyek között akadtak szabadon álló (vagyis falra szerelhető), integrált (vagyis szekrénybe beépíthető), illetve plafonba vagy pultba süllyeszthető és főzőlapba beépített típusok is – mennyire hatékonyan nyelik el a párát, a szagokat és a zsírmolekulákat, de utánajártak annak is, hogy milyen az általános használhatóságuk, valamint mennyire hangosak működésük közben.

A teszt alapján egy középkategóriás szag- és páraelszívó is megfelelő teljesítményű lehet
A teszt alapján egy középkategóriás szag- és páraelszívó is megfelelő teljesítményű lehetJazzIRT / Getty Images Hungary

Mennyibe kerül most egy pára- és szagelszívó?

Az egyesület szerint a készülékek ára meglepően széles skálán mozog. A teszt készítésekor a vizsgált modellek közül a legolcsóbb 23 ezer, a legdrágább pedig 890 ezer forintba került. Az indukciós főzőlapba beépített típusok ennél is drágábbak lehetnek, hiszen így lényegében két terméket kell megvásárolni egyszerre.

A jó hír, hogy egy használható elszívóra nem feltétlenül kell százezreket áldozni – legyen szó akár szabadon álló vagy integrált típusú készülékről. Ez utóbbira jó példa az IKEA UNDERVERK nevű terméke, amely 90 ezer forintos átlagáron kapható, az előbbire pedig a Samsung NK24M5070CS/UR modellje, amelyhez már 87 ezer forintért is hozzá lehet jutni. Fő funkcióját tekintve mindkét termék jó eredményt ért el a teszten, igaz, hogy zajszintjük nem volt éppen ideális.

A páraelszívó zajszintje különösen fontos lehet, ha a konyha a nappalival van összekötve. Ezért az alapfunkciók mellett erre is érdemes figyelni, mielőtt választunk, főleg akkor, ha gyakran főzünk” – emelte ki az egyesület.

A készülék telepítését ajánlott szakemberre bízni
A készülék telepítését ajánlott szakemberre bízniAndreyPopov / Getty Images Hungary

Közleményükben megjegyezték, mint sok más termékkategóriában, itt is kiderült, hogy nem szabad vakon bízni a márkában, mert a gyártók különféle modelljei között nagy különbségek lehetnek. A 890 ezer forintért kínált Miele DA 6890 LEVANTAR pultba süllyeszthető elszívó például ugyan csendesebbnek bizonyult, de a fő funkciókat nézve „siralmasan” teljesített, miközben a Miele DA 1260 típusjelű modellje úgy tudott jobban vizsgázni, hogy árcímkéjén 207 ezer forintos összeg szerepel.

Továbbra is igaz: nem feltétlenül a drágább a jobb.

A részletes eredmény (előfizetés ellenében) ide kattintva olvasható.

Miért fizetős az eredmény?

„Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön.

A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A Tudatos Vásárlók tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket” – áll az egyesület indoklásában.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra