A sütőtök az ősz egyik ajándéka, ami ráadásul sülve és főve is nagyon finom. Egy őszi borongós estén bárkit jobb kedvre derít, ha sült sütőtök illata lengi be a lakást. De vajon mitől olyan különleges ez az illat, amit sokszor már úgy várunk, mint a karácsonyt? Kiderült, ennek a rajongásnak semmi köze nincs ahhoz, hogy szeretjük-e a sütőtök ízét.
Nosztalgiát ébreszt
Tanulmányok és kutatások bizonyítják, hogy amit igazán szeretünk a sütőtökben, az nem is az íze, hanem sokkal inkább az a nosztalgikus érzés, amit felébreszt bennünk.
És hogy mi iránt nosztalgiázunk? Sokaknak az otthon melegét, a hagyományt, a vidéki romantikát képviseli. Azért szeretjük a sütőtököt, mert olyan érzést kelt bennünk, ami nemcsak a hasunknak kedvez, hanem kedves a szívünknek és a lelkünknek is.
Mire emlékeztet bennünket?
A sütőtök tulajdonképpen nem más, mint a lélek őszi mézeskalácsa. Olyan hatással van ránk, mint Az eltűnt idő nyomában című regényből ismert Proust-jelenség, amikor a teába áztatott francia sütemény, a madeleine íze ébreszt fel élénk gyermekkori emlékeket a narrátorban.
Mire emlékeztet bennünket, mit indít el bennünk a sütőtök? Mindenképpen egyfajta kellemes emléket ébreszt: az otthon melegét, a meghittséget, a nyugalmat, a szeretetet, az idillt, valamint sokaknak a felhőtlen, gondtalan gyerekkort idézi fel a sült sütőtök illata, amit gyakran már nem csak a tök sütésekor akarunk érezni és átélni. Erre ráérezve a fűszerkészítők megálmodták és elkészítették az úgynevezett sütőtök-fűszerkeveréket, aminek tulajdonképpen semmi köze a sütőtökhöz.
A sütőtökfűszernek nincs is tökíze
Amikor azt mondjuk, hogy szeretjük a sütőtök ízét, valójában arra utalunk, hogy azt szeretjük, amilyennek elképzeljük, vagy amilyennek elképzelték nekünk a sütőtök ízét. Merthogy a sütőtökfűszer íze nem olyan, mint az igazi sütőtöké. A fűszer íze az őrölt fahéj, a szerecsendió, a száraz gyömbér és a szegfűszeg keveréke – na ugye, hogy ennek semmi köze a tök ízéhez?
A tökfűszer, vagyis a pumpkin spice lényegében a mézeskalács fűszerkeverékhez hasonló, melegséget adó, illatos-aromás elegy, amiért egy ideje megőrül a világ. Ez a keverék pedig már hosszú idők óta, csaknem száz éve az amerikai konyhakultúra része, és főként a sütőtökös pite készítésekor használták a háziasszonyok.
Az aromás fűszer elegyét idővel annyira megkedvelték az emberek, hogy elkezdték a tökös pite elkészítésén kívül másra, például a tejeskávéjukba is felhasználni.
Azóta pedig gyakorlatilag minden eladható, amire rá van írva: pumpkin spice, vagyis tökfűszeres. Lehet ez alkoholos ital, sajt, pillecukor, de akár hummusz vagy mac’n’cheese is – a siker borítékolható.
A sütőtök valójában gyümölcs, és nem zöldség
Kevesen tudják, hogy a sütőtök tulajdonképpen nem zöldség, hanem gyümölcs, és azon tökök családjába tartozik, amelybe a görögdinnye is. De édes íze ellenére mi mégis zöldségként kezeljük. A sütőtöknek a héján kívül minden része ehető, elfogyasztható. A főtt pép mesés tortákban, süteményekben, kenyérben, levesekben, előételekben, főételekben, italokban, sőt van, ahol sört is főznek belőle.
A cukkinivirágokhoz hasonlóan a sütőtökvirágok is kiválóak töltve, rántva és sütve. A magok szárítva vagy pirítva is fogyaszthatók.
A Hokkaido tök az összes többi tök közül azonban kivétel, hiszen szőröstül-bőröstül elfogyasztható, mivel sütve a vékony héját is nyugodtan megehetjük.
Miért érdemes fogyasztani?
Jelentős kalcium-, cink-, mangán-, réz-, vas-, foszfor-, C-vitamin-, karotin-, biotin-, niacin-, pantoténsav-, A-, B1-, B2- és B6-vitamin-, valamint folsavforrás a sütőtök. Enyhíti a gyulladásos betegségeket, hatékony meghűléses megbetegedéseknél, csillapítja az allergikus köhögést, tüsszögést és az asztmás rohamokat.
Miután alacsony a kalóriatartalma, fogyókúrázók is fogyaszthatják. Szépíti a bőrt, így a pattanások ellen is bevethető. A népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták. Serkenti a máj működését, segít a szív- és koszorúér-problémák megelőzésében, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés