A pozitív fegyelmezés szerint a túlzott szigor éppúgy nem alkalmas arra, hogy önfegyelmet és felelősségérzetet alakítsunk ki egy gyerekben, mint ahogy a túlzott engedékenység sem. A megoldásközpontú fegyelmezés a kölcsönös tiszteletre és a felek közötti együttműködésre épít: tekintélyelvűség helyett a szülők a gyerekekkel közösen határozzák meg a szabályokat, és ha gondok vannak, közösen keresnek mindkét fél számára elfogadható megoldásokat, ha kell, következményeket.
Kutatások eredményei szerint a pozitív fegyelmezés hatására alacsonyabb szintű agresszió és más kihívást jelentő viselkedési forma jelentkezik a gyerekeknél. De hogyan érdemes belevágni a pozitív fegyelmezésbe? Cara Goodwin pszichológus segít.
#1 Tiszteld a gyerek önállóságát és függetlenségét
Engedd meg neki, hogy döntsön és észszerű kereteken belül, de elkövesse a saját hibáit. Ha egy mód van rá, hagyd, hogy kiválassza az aznapi ruháit, a szabadidős tevékenységeit vagy a feladatai sorrendjét.
#2 Megfelelő játék- és fejlődési lehetőségek biztosítása
Ne csak szavakat és készségeket taníts neki, hanem az érzései kifejezését, megfogalmazását is. Állítsatok fel korlátokat, szükség esetén pedig javítsd ki a viselkedését, de
mindig magyarázd el, hogy miért fontos változtatni.
#3 Vedd észre a jeleket
Legyél érzékeny a gyerek jelzéseire és reagálj az érzelmeire. Következetesen reagálj a kommunikációra, akkor is, ha a gyerek még nem tudja szavakkal kifejezni az igényeit.
#4 Legyél vele szeretetteljes
Rendszeresen fejezd ki a szeretetedet. Minden alkalommal dicsérd meg az erőfeszítéseit és a kitartását.
#5 Légy jelen
Törekedj arra, hogy minden nap töltsetek együtt időt, lehetőleg úgy, hogy közben nem zavar meg se telefon, se tévé. Nem kell órákra gondolni, elég, ha napi 15-20 percet szántok egymásra.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés