10 tulajdonság, amit biztosan a nagymamádtól örököltél

GettyImages-1637681617
Olvasási idő kb. 5 perc

Biológiából megtanultuk, hogy nemcsak a szüleinktől, hanem mind a négy nagyszülőnktől öröklünk bizonyos tulajdonságokat. Mindez azt jelenti, hogy a családunktól kapott genetikai információk tesznek bennünket azzá, akik vagyunk.

Bár mind a négy nagyszülőnk szerepet játszik abban, hogy milyen a genetikai kombinációnk, de ez nem jelenti azt, hogy szükségszerűen mindegyikük egyenlő mértékben hozzájárul ahhoz, hogy milyenek leszünk biológiai szempontból. 

Nem is olyan egyszerű a képlet az öröklődés szempontjából

Azt, hogy pontosan mennyi DNS-ünk származik a szüleinktől és a nagyszüleinktől, nehéz lenne megmondani. Úgy képzelnénk, hogy fele-fele arányban keveredhetnek bennünk a szüleinktől örökölt gének, és mindegyik nagyszülőnk a kromoszómáink egynegyedéért felelős, és az így alkotott egész keveredik össze bennünk.

Nem is olyan egyszerű a genetikai képlet, hogy kitől és milyen tulajdonságokat öröklünk
Nem is olyan egyszerű a genetikai képlet, hogy kitől és milyen tulajdonságokat öröklünkskynesher / Getty Images Hungary

A genetikailag ránk hagyományozott tulajdonságaink azonban ennél kicsit bonyolultabban alakulnak ki.

Csupán általánosságban igaz, hogy a DNS-ünknek körülbelül 25-25 százalékát kapjuk minden nagyszülőnktől, a valóságban nagymamáinktól és a nagypapáinktól örökölt gének aránya a véletlentől függ. 

A DNS minden generációban összekeveredik

Az imént említettek szerint a szüleink is megkapták mindkét szülőjüktől a genetikai információk felét, amit aztán továbbadtak nekünk. De mielőtt ezt a biológiai „üzenetet” továbbadták volna, a gének összekeveredtek egy genetikai rekombinációnak nevezett folyamat során. A genetikai rekombináció azt jelenti, hogy a kromoszómáink nem pusztán az egyik nagyszülőtől vagy a másiktól származnak, hanem kromoszómák összekeverednek, mielőtt azokat továbbadták volna.

Van néhány gén, amely nem öröklődik egyformán mind a négy nagyszülőtől
Van néhány gén, amely nem öröklődik egyformán mind a négy nagyszülőtőlOliver Rossi / Getty Images Hungary

Ez egyúttal azt is jelenti, hogy egy adott kromoszómához, amelyet az édesanyánktól örököltünk, valószínűleg mindkét anyai nagyszülő DNS-e is belekeveredett. Ugyanígy igaz az is, hogy a kromoszóma, amelyet az édesapánktól örököltünk, valószínűleg mindkét apai nagyszülő DNS-ének a keveréke. Ezért szinte biztos, hogy mind a négy nagyszülőtől eltérő genetikai tulajdonságokat hozunk. És mindez nemtől függetlenül megtörténik. A fiúk és a lányok ugyanolyan valószínűséggel kapnak DNS-t a nagymamájuktól, mint a nagyapjuktól. Ez a véletlenszerű keveredés megmagyarázza, hogy miért osztozunk meg különböző mennyiségű DNS-en minden nagyszülőtől, és hogy miért nincs két teljesen egyforma szaporítósejt.

Az öröklődési szabályok alól kivételek a nemi kromoszómák

Azonban van néhány kromoszóma, amely nem öröklődik egyformán mind a négy nagyszülőtől. Ez az utolsó kromoszómapár, vagyis a nemi kromoszómák. Csak a fiúknak van Y-kromoszómájuk, ami azt jelenti, hogy ők csak az édesapjuktól örökölhetik az Y-kromoszómát, az ő apjuk pedig csak a saját apjától. Ezért a férfiak mindig apai nagyapjuktól öröklik az Y-kromoszómájukat. 

Másrészt minden fiú az édesanyjától örökli az X-kromoszómáját. Ebben az esetben is igaz, hogy az unoka X-kromoszómája mindkét anyai nagyszülő kombinációja.

Ám az unokának két X-kromoszómája van, ami az anyától származó mindkét anyai nagyszülő kombinációja, illetve az apától származó X-kromoszóma, ami teljes egészében az apai nagymamától származik.

Mivel az apa Y-kromoszómát örökölt apai nagyapjától, egyik unoka sem örökölt X-kromoszóma DNS-t az apai nagyapjától.

A mitokondriális DNS-t csak az édesanyánktól örököljük

A genetikai információk egy részét a mitokondriumokon keresztül kapjuk. A mitokondriális öröklődés pedig nem engedelmeskedik a genetika klasszikus szabályainak. A mitokondriumok a sejt erőművei. A sejt emésztőrendszereként működnek, tápanyagokat vesznek fel, és energiát termelnek. 

A nagymamáktól örökölt tulajdonságoknak fontos szerepük van abban, hogy milyen az önbizalmunk és az elfogadóképességünk
A nagymamáktól örökölt tulajdonságoknak fontos szerepük van abban, hogy milyen az önbizalmunk és az elfogadóképességünkJenny Elia Pfeiffer / Getty Images Hungary

A mitokondriumoknak saját, különálló DNS-ük van, ez pedig a mitokondriális DNS. Ez a DNS csak 37 gént tartalmaz, és segít a mitokondriumok működésében.

A mitokondriális DNS-t csak az édesanyánktól örököljük. A spermium mitokondriumjai elvesznek a megtermékenyítési folyamat során, és csak a petesejtből maradnak meg a mitokondriumok. Ez azt jelenti, hogy mindenki mitokondriális DNS-e az édesanyjától származik, aki szintén az anyjától kapta, és így tovább. 

Ezeket a tulajdonságot örököljük a nagymamánktól

Azt, hogy milyen jellemvonásokat örököltünk a nagymamánktól, a mitokondriális DNS-en keresztül ismerhetjük meg. Egyes kutatások szerint ilyen tulajdonság a nyitottság, az extrovertáltság, az elfogadás, továbbá a szorongásra, önbizalomhiányra való hajlam, ahogy az olyan egyéni sajátosságok is, mint az anyagcsere-működés, az izmok egészsége, az öregedésre való hajlam, a testalkat és a testmagasság, valamint a mentális jóllét.

Megvan a magyarázat arra, hogy a férfiak miért nem hibáztathatják már többé az édesanyjukat a kopaszodás miatt. A kutatók ugyanis bebizonyították, hogy a hajvesztésért főként az apától örökölt gének a felelősek.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten. 

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek