Akár a 2700 forintos órabért is elérhetik azok a diákok, akik fizikai munkával szeretnék idén nyáron megkeresni a zsebpénzüket, fesztiváljegyük vagy nyaralásuk árát, netán az albérletre valót. Érdemes nyitottnak lenni ezekre a lehetőségekre is, ha valaki szeretné anyagilag a lehető legtöbbet kihozni a nyárból.
Álláslehetőség akad egész nyáron
Bár már július derekán járunk, idén nincsenek bajban azok sem, akik csak most eszmélnek azzal kapcsolatosan, hogy szeretnének diákmunkát vállalni.
„Most olyan a munkaerőpiaci helyzet, hogy aki akar dolgozni, az tud, bár nem biztos, hogy azt, amit eredetileg szeretne. Csak nekünk ötszáz nyitott pozíciónk van – korábban július közepére elfogytak a diákmunka-lehetőségek” – tudta meg a Dívány Lator Sándortól, a MADS – Márton Áron Iskolaszövetkezet igazgatóságának elnökétől.
Azok, akik nyitottak a fizikai munkára, átlagosan 2000 forint körüli órabérrel számolhatnak, 1500-2700 forint közt szór az elérhető bérezés. A 25 év alattiak ezt ráadásul nettóban kaphatják meg.
„Ehhez képest nincs tömeges jelentkezés: az 1500 forintos órabérrel járó irodai pozíciókra sokkal nagyobb a túljelentkezés” – osztotta meg velünk Lator Sándor.
Nem mindig kell előképzettség
A nyitott pozíciók közt vannak olyanok, amelyekhez szükség lehet valamilyen fokú előképzettségre, de olyanok is, amelyekhez nem.
„A fizikai és irodai munkákat érdemes kettéválasztani. A szellemi típusú munkák esetében a munkáltató dönti el, milyen munkakörre milyen diákot keres. Érdekes lehet, hogy milyen iskolába jár, hol tart tanulmányaiban, milyen előképzettsége van. Ezt szakmai önéletrajzzal és munkatapasztalatról szóló igazolással lehet bizonyítani” – mondta el az elnök, hozzátéve, ezután sokszor többkörös interjúztatás következik, ennek végén találják meg az ideális jelöltet.
Akik irodai munkát keresnek, azoknak tehát ezeket a papírokat lehet érdemes előkészítenie – a vendéglátásban dolgozóknak az egészségügyi kiskönyv lesz nélkülözhetetlen,
a diákigazolvány azonban mindenki számára fontos, hiszen csak ennek birtokában vállalhatnak diákmunkát.
Lator Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy bár iskolalátogatási igazolással is vállalható diákmunka, ennek a dokumentumnak az érvényessége nyár közepén lejár, míg a diákigazolvány matricájával a következő félév közepéig lehet dolgozni.
A fiatalabbaknak megfelel a fizikai munka is
Az, hogy ki milyen típusú munkát keres, korosztályos kérdés a szakértő szerint.
„A középiskolások, gimnazisták inkább elmennek fizikai munkára, egy-másfél hónap alatt megkeresik a zsebpénzüket. A szellemi munkát az idősebb diákok keresik” – mondta Lator Sándor kérdésünkre. Abban is nagy a szórás, hogy mely diák mennyit dolgozik: van, aki havi 10, míg mások akár 150 órát is vállalnak.
„A cégek azt nem szeretik, ha valaki csak nagyon ritkán menne dolgozni: ők nehezen szokják meg a munkát, elfelejtik a tennivalókat. Általában heti 20 órától érdemes vállalni, kivéve, ha olyan ad hoc feladatokról van szó, mint egy kamionnyi rakomány lepakolása” – mondta le a MADS igazgatósági elnöke.
A szektorok tekintetében a gyorséttermi pozíciók, a raktározási munkák, a vendéglátásban betölthető állások és a SSC-központok lehetőségei a legnépszerűbbek.
A legkülönlegesebb munkáknak a kognitív kísérletekben való részvétel lehetősége számít, valamint az ügyfélszolgálati munka olyan egzotikus nyelveken, mint a maláj vagy a filippínó.
Az iskolaszövetségek a diákok érdekeit is képviselik
A szakértő szerint mindenképp érdemes iskolaszövetkezeten keresztül megkeresni a munkát a diákok számára –
egy ilyen szervezet érdekképviseletet is ellát, biztosíték arra, hogy az elvégzett munkát ki is fogják majd fizetni.
Ha bármi probléma lép fel, kivizsgálják a kérdést, és segítik a diákokat az olyan feladatok megoldásában is, mint az adókártya vagy az alkalmassági papír megszerzése. Itt bevezetik a diákokat a munkavállalói lét alapjaiba, valamint ha már van közös múltjuk a diákkal, segíteni tudnak neki személyre szabott ajánlatokkal is. Szép karriert is be lehet futni diákmunkás lehetőségből indulva: Lator Sándor azt is elmondta, előfordul olyan is, hogy a korábban általuk közvetített diák később a cég képviselőjeként veszi fel velük a kapcsolatot.
Kellenek a diákmunkások az éttermekbe is
A vendéglátóipar diákmunkaigényére külön is rákérdeztünk, hiszen ismert, hogy ezen iparág kóros humánerőforrás-problémákkal küzd.
„Itt van sok munkalehetőség, valóban,
nagyon sokan keresnek akár gyakorlattal nem rendelkező diákmunkásokat is. A nyitvatartáshoz ugyanakkor ebben a szektorban alkalmazkodni kell:
az is lehet, hogy tizenkét órán át talpon kell lenni” – fogalmazott Lator Sándor. Ehhez nagyságrendileg 2000 forintos órabér társul, így az irodai munkáknál jobb bérezésre számíthat az, aki hajlandó ebben a szektorban elhelyezkedni nyáron.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés