Mint mondja, ezt a kezdeményezést az élet hozta. Bár több, nőkkel foglalkozó szervezet működik Magyarországon, nem volt közöttük olyan, ami a klasszikus értékrendre alapozva nyújt kézzelfogható segítséget – főként vidéki – családanyák és fiatal hölgyek számára. Ezért alapította meg 2013-ban Batthyány-Schmidt Margit további tizenhárom társával együtt a Magyar Női Unió Egyesületet. De nézzük, hogy milyen célokat teljesítettek eddig, és milyen újakat tűztek ki maguk elé.
A hosszú távú segítség a megoldás
A Magyar Női Unió bizonyos tekintetben olyan, akár egy segélyszervezet: segítő kezet nyújt mindazok számára, akiknek szükségük van a támogatásra. Ugyanakkor mégis eltér a hagyományos segélyszervezetek munkájától. Ahelyett, hogy rövid távú, tűzoltás jellegű segítséget nyújtanának – például élelmiszer-adományokkal –, inkább a dolgok mélyén biztosítanak támogatást.
„A digitalizáció által nyújtunk esélyegyenlőséget azoknak a nőknek, akik nem vagy nehezen tudnak elhelyezkedni, akik szeretnének saját lábon megállni, és akik a vidéki városokban kisebb eséllyel kapnak munkát” – mondja Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió elnöke, majd azonnal sorolja, hogyan zajlik a segítségnyújtás. „Az online képzésekkel adjuk a legtöbbet, hiszen ezalatt a bekapcsolódó nők megtanulják, hogyan lehet sikeresen menedzselni egy programot, hogyan indíthatnak maguk is vállalkozást, valamint hogyan álljanak helyt a versenytársak között.”
Keresik a tehetséges asszonyokat
A szervezet idén második alkalommal indította el a TalentA Programot, ami kifejezetten a vidéki nőket készíti fel arra, hogyan működtessenek mezőgazdasági vállalkozást. A 16 alkalomból álló speciális képzés által betekintést nyernek a mezőgazdaság működésébe és működtetésébe. Az unió előzetes információi alapján ez a leghatékonyabb módja annak, hogy a vidéken élő nők számára új lehetőséget adjanak egy sikeresebb élet folytatásához.
„A célunk, hogy híd legyünk a döntéshozók és a nők, valamint családanyák között. Legfőbb feladatunk a vidéki nők felkarolása, családban betöltött szerepük felértékelése, életminőségük fokozása, testi-lelki és mentális egészségük megőrzése, vállalkozóvá válásuk ösztönzése”
– összegzi az elnök asszony. Az eredmény számokban mérhető, évente közel 5000 nőt érnek el, és ezzel több mint 5000 családnak adnak új lehetőséget, miközben jogi munkacsoportokkal dolgoznak az érdekképviselet jegyében. A segítség sokrétű, a koronavírus-járvány alatt például rövid időn belül kisfilmeket adtak ki, amelyekben lehetséges védekezési formákat reprezentáltak.
A szülés után elhelyezkedő nők támogatása
„Szeretnénk, hogy a családanyák nagyobb eséllyel kapjanak munkát, amikor szülés után vissza kívánnak térni a munka világába. Számukra is digitális oktatást biztosítunk.” A szervezet jelenleg több szakértő bevonásával dolgozik a cél érdekében, meglepő módon nem csak női jelenléttel.
„A női sorsok kovácsolása a szívügyünk, viszont fontosnak tartjuk, hogy több szempont érvényesüljön a projektekben, ezért férfiak is segítik a munkánkat”
– mondja Batthyány-Schmidt Margit, végül arra figyelmeztet, hogy a következő igazság mentén gondoljunk bele, hogy milyen eredményeket prognosztizál a hátrányos helyzetű nők képzése. „Amilyen a nő, olyan a család, amilyen a család, olyan a gyermek, amilyen a gyermek, olyan lesz az új generáció. Olyan lesz a nemzetünk!”
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés