Ez a 17 éves csodagyerek a NASA új munkatársa

GettyImages-1332953647

Nem véletlenül tartják csodagyereknek a 17 éves Angelina Tsuboit, aki már eddig olyan szakmai sikert ért el, amire sokan egész életük során sem képesek. A fiatal lány hétévesen kezdett el kódolni, és tavaly már az Apple vezérigazgatójának, Tim Cooknak mutatott be egy saját maga által kitalált és kifejlesztett alkalmazást. Angelina azonban itt nem áll meg: a jövőben repülőgép-kiberbiztonsággal foglalkozik majd, és a NASA-nak fog dolgozni.

Angelina Tsuboi fiatal kora ellenére már több olyan alkalmazást is kifejlesztett, melyek jelentősen megkönnyíthetik az életünket. A szakma figyelmét azonban tavaly hívta fel igazán magára, amikor megnyerte az Apple Swift Student Challenge versenyét. Itt derült ki, hogy a zseninek titulált tini körülbelül 18 programozási nyelvet ismer.

Valós problémákra szeretne megoldást találni

Amikor az Apple vezérigazgatója, Tim Cook arról kérdezte Tsuboit, hogy fiatal kora ellenére mi inspirálja, a lány azt válaszolta: Mérnöki gondolkodással rendelkezem, és amikor problémát látok a világban… megpróbálok megoldást találni rá.”

Angelinának óriási élményt jelentett, hogy találkozhatott Tim Cookkal
Angelinának óriási élményt jelentett, hogy találkozhatott Tim Cookkal

Angelina egy iskolai tanórán ismerkedett meg a programozással, mindössze hétévesen. Visszaemlékezése szerint az első program, amit önállóan kódolt, egy nagyon egyszerű labirintusjáték volt, ám a feladat teljesen magával ragadta. Azóta Tsuboi mindig is arra törekszik, hogy olyan projekteken dolgozzon, amelyekkel valós problémákra találhat megoldást.

Jó példa erre a Lilac névre keresztelt alkalmazása, amely naprakész információkat biztosít a hétköznapi feladatok megoldásában az egyedülálló szülőknek. Segít például a lakhatási nehézségek leküzdésében, támogatási lehetőségek felkutatásában és igénylésében, valamint munkalehetőségek felderítésében és a nyelvi nehézségek leküzdésében. A leleményes tinit saját édesanyja példája inspirálta, aki egyedülálló anyaként három gyermekével költözött Japánból az Egyesült Államokba, ahol sok nyelvi nehézségbe ütközött.

Szintén saját példája motiválta, amikor kifejlesztette a Pilot Fast Track nevű alkalmazást, ami a feltörekvő pilótáknak segít képzésük finanszírozásában ösztöndíjak keresésével. Alkalmazásait ma már több ezer ember használja.

Életmentő alkalmazása díjnyertes lett

Angelinát szintén problémamegoldó hozzáállása ösztönözte akkor is, amikor kifejlesztette azt a CPR Buddy alkalmazást, mellyel tavaly megnyerte a Swift Student Challenge versenyt. A CPR Buddyt egy másik, az Apple Watchhoz készített Pocket CPR-alkalmazás kiegészítőjeként hozta létre – és mindez abból a tapasztalatából fakadt, hogy részt vett egy online foglalkozáson, ahol az újraélesztést lehetett megtanulni.

„Egy kicsit nehézkes volt online formában elsajátítani az újraélesztést, ugyanis vannak olyan konkrét dolgok, amelyek leginkább csak a valóságban sajátíthatók el.

Ilyen például a mellkaskompresszió aránya. Ezt nehéz intuitív módon érzékelni, ezért arra gondoltam, hogy kifejlesztek egy olyan eszközt, amely egy kicsit megkönnyíti az újraélesztés megtanulását, és egyúttal el is érhető minden ember számára” – mondta a fiatal lány díjnyertes applikációja kapcsán, amely rezgések és vizuális animációk segítségével teszi lehetővé a pusztán kézzel, illetve kézzel és szájjal történő újraélesztés folyamatának elsajátítását.
A fiatal lány innovációjával felkeltette az Apple vezérigazgatója, Tim Cook érdeklődését is, aki személyesen gratulált Angelinának.

Most már a kiberbiztonság érdekli

Az elért szakmai sikerek tovább inspirálják a még csak középiskolás lányt, aki a jövőben is valós problémák megoldására szeretne applikációkat kifejleszteni, de már újabb kihívásokat keres. Mint elárulta, egy kicsit jobban beleássa magát a repülőgép-kiberbiztonság kérdéskörébe.

A csodagyereknek tartott Angelina idén nyáron a NASA munkatársaként dolgozik
A csodagyereknek tartott Angelina idén nyáron a NASA munkatársaként dolgozik

A Tsuboi ezen a területen már egy olyan eszközt és programot fejlesztett ki, amely a mesterséges intelligencia segítségével észleli a repülőgép-radarrendszerek hamisítását vagy feltörését. Ezenkívül egy újabb programot is felépített, amely műholdak kiberbiztonsági rendszereként szolgál.

Idén nyáron Angelina a NASA-nál dolgozik, ahol az űrrepülőgép-kiberbiztonsági projektek kidolgozására fog összpontosítani. Emellett egy kicsit belemerült majd a mechatronikafejlesztésbe, hiszen abban reménykedik, hogy ha felnő, mechatronikai mérnök lesz.

Addig is most arra összpontosít, hogy kifejlessze legújabb találmányát, a szökőár észlelésében segítséget nyújtó bóját, amely töredékébe kerül majd, mint a jelenleg használatban lévők. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek