Nem bába, nem szülész, mégis segít: mit csinál pontosan egy dúla?

Olvasási idő kb. 8 perc

Mindannyian harmonikus szülést szeretnénk átélni. Nem véletlenül írunk szülési tervet, fogadjuk fel pont azt az orvost, szülésznőt. Sokan mégis arról számolnak be, hogy nem tudták irányítani a körülöttük folyó történéseket, vagy épp erős félelmet éreztek. Miben más ehhez képest a dúlás szülés?

Pontosan azzal sem vagyunk tisztában, kinek is kéne figyelnie ránk a kórházban. Az orvos a szülés biológiai folyamatával foglalkozik, de egy komplikációmentes hüvelyi szülésnél alig látjuk. A szülésznő már többet van velünk, de ő sincs feltétlenül tisztában a körülményeinkkel, a terhességünk lefolyásával, és nem segít a gyermekágyas időszakban sem. Leterheli az adminisztráció és az is, hogy egyidejűleg akár több nő vajúdásánál és szülésénél is jelen kell lennie. Egyetlen olyan szereplő lehet a történetben, aki végigkíséri a várandósságot, a szülést és az azt követő heteket, hónapokat is: ő a dúla. Nem tévesztendő össze a bábával, aki szülésznőként jellemzően az otthon szüléseket kíséri, illetve vannak olyan kórházak, ahol így nevezik a szülésznőket is. A dúla nem rendelkezik egészségügyi szakképesítéssel, az orvosok, kórházak egy része pedig a hiedelmek miatt nem is érti pontosan, minek van ott, mi a szerepe. Ezért is örültem annyira, amikor beszélgetni tudtam Lénárd Orsi dúlával, aki maga is háromgyerekes édesanya. Számára rendkívül fontos, hogy a párok már a szülés előtt tisztában legyenek a biológiai, jogi és lelki folyamatokkal, lehetőségekkel. 

Sokan úgy gondolják, hogy a szülésfelkészítő tanfolyam felesleges. A kórházba érve abban reménykednek, hogy majd csak úgy átesnek a dolgon, átadják a kontrollt, mondván, úgyis csak az orvos ért ehhez a folyamathoz. Tényleg így lenne?

Alapvető, hogy az anyák és az apák is tisztában legyenek a várandósság, a gyermekágyi időszak és a szülés körülményeivel, és jól informált döntéseket hozhassanak minden őket vagy a kisbabájukat érintő kérdésben. Ehhez elengedhetetlen, hogy az adott történés minden apró szegmensét, irányát körbejárják és megértsék. Nyilván nem lesznek a tanfolyamtól sem orvosok, sem egészségügyi végzettségűek, de kell, hogy legyen rálátásuk arra, mi történik az anyával és a kisbabával. Így magabiztosabbak lesznek, nagymértékben csökkenhetnek a félelmeik, a pozitív szülésélmény pedig visszahat az egész családra, a baba egészségére, a pár későbbi szexuális életére, és még sorolhatnánk. Az egészségügyi törvény szerint a szülésznőnek vagy az orvosnak fel kell világosítani a szülőket minden beavatkozás előtt, de ez idő- és energiahiány miatt gyakran nem valósul meg teljes körűen. Ha az anya helyett döntenek, vagy beavatkozásokat végeznek a tudta és a beleegyezése nélkül, abból traumatikus szülésélmény lehet. A felkészülés mellett fontos, hogy a szülők tisztában legyenek az egészségügyi törvény által biztosított jogaikkal is.

A szülésfelkészítő tanfolyam egy részlete
A szülésfelkészítő tanfolyam egy részleteTrosztel Adrienn / BabaKukk Születésfotó

Ahhoz, hogy olyan orvosom, szülésznőm legyen, aki partnerként viszonyul hozzám, fel kell őket fogadnom. S még ekkor is megtörténhet, hogy úgy érzem, nem az én érdekeimet képviselik. Dúlaként ti tudtok ebben segíteni a szülőszobán?

Az ideális állapot az, ha az édesapa nem kísérőként, hanem teljes jogú családtagként van jelen a szülésnél. Ilyenkor az édesanya mellett a dúla is ott lehet. Számomra az is fontos, hogy elsősorban ne az apa helyett legyek jelen, hanem vele együtt kísérjem, támogassam a szülő nőt. És persze az apának is jól jöhet időnként a támogatás. Ahogy a magyar nyelv szépen kifejezi, ő is szülő, a vajúdás aktív részese, szüksége lehet megnyugtatásra, információra. A szülésnél informális támogatást adhatok dúlaként, de sosem befolyásolom a szülő nőt. Az anya vagy az apa kérdésére elmondhatom a választási lehetőségeket, de a döntés mindenképp az ő kezükben van. A szülés alatti lelki támogatás legalább ilyen fontos. A várandósság hónapjaiban kialakul a kapcsolat és a bizalom a szülők és köztem, a dúlájuk között. Ez adja azután a szülőszobán a támogatás erejét. Dúlaként – jól ismerve a szülés szakaszait és természetét – mindent megteszek azért, hogy az édesanya testileg és lelkileg is a lehető legjobban érezze magát: borogatok, masszírozok, illóolajokat használok és testhelyzeteket ajánlok. Ha kell, átsegítem őt az esetleges holtpontokon is. Szükség szerint segítem a kommunikációt is a család és a kórházi személyzet között.

Lénárd Orsi dúla gyermekágyas látogatáson
Lénárd Orsi dúla gyermekágyas látogatásonsaját / saját

Mit szólnak ehhez az orvosok? El tudom képzelni, hogy vannak köztük olyanok, akik nem örülnek egy ilyen segítő jelenlétének. 

Ez így van. Vannak olyan szülésznők és orvosok, akikkel jó a kapcsolatunk, de akadnak köztük nem igazán dúlapártiak is. Az is előfordult már, hogy a kezdetben kételkedő szülészorvos a szülést követően odalépett hozzám, és megköszönte az együttműködést és amit a vajúdás óráiban a szülőszobán a családért tettem. A szülés ugyanis csapatmunka, mindenkinek megvan a maga szerepe. A dúláé az, hogy jelen legyen, támogatást nyújtson fizikailag és lelkileg, és természetesen nem az, hogy beleszóljon a szülésbe. Képzett és kompetens dúlaként ismerem a saját határaimat, kompetenciáimat, nem akarok túllépni ezeken, és sosem döntök a szülők helyett. Hiszek a kommunikációban, a párbeszédben, az önfejlesztésben, abban, hogy sokat tudunk egymástól tanulni.

No de mi történik akkor, ha vitás helyzet áll fenn? Mondjuk az anyuka nem akar gátmetszést, és ezt a te segítségeddel hozza az orvos tudomására? Aki erre azt mondja, hogy márpedig szükség van gátmetszésre. Nem te leszel az, akin a feszültség lecsapódik?

A szülőkkel még a felkészülés idején, jóval a szülés előtt tisztázzuk, hogy a dúla ilyenformán nem állhat ki az ő érdekében. Az apa odaállhat az orvos elé, és mondhatja, hogy a párjánál ne legyen gátmetszés, a dúla nem, mert ez nem az ő szerepköre és kompetenciája, ráadásul ő nem is hozzátartozó. A dúla annyit tehet, hogy emlékezteti az orvost az édesanya előzetes, szüléssel kapcsolatos kéréseire.

Lénárd Orsi dúla egy kismamával, Eszterrel
Lénárd Orsi dúla egy kismamával, EszterrelTrosztel Adrienn / BabaKukk Születésfotó

Mit gondolsz, mennyire medikalizált ma egy szülés?

Eléggé. Kevés olyan kórház van, amelyben főképp a nemzetközi evidenciák mentén dolgoznak. A technokrata vagy medikalizált modell jellemző a hazai szülészetek nagy részére, de szerencsére vannak haladóbb szemléletű helyek is országszerte. Mi dúlaként holisztikus szemléletet képviselünk. Igyekszünk a nőket, családokat teljes egészükben, tágabb összefüggéseikben, környezetükkel együtt megismerni, és a testi történések mellett figyelünk a lélekre is. 

Milyen az ideális szülés egy dúla szemével?

Nekem nincsenek és nem is lehetnek elvárásaim senki szülésével kapcsolatban. A számomra ideális szülést a saját szüléseim kapcsán valósíthattam meg. Az általam felkészített vagy kísért családok vajúdását és szülését nem én gondolom át és tervezem meg. Számomra az az ideális szülés, ha meg tudnak valósulni a szülők szüléssel kapcsolatos elképzelései és vágyai, illetve ha a kisbaba szempontjait is maximálisan figyelembe veszik. Ha a szülőknek szép szülés-, a kisbabának pedig szép születésélménye lehet. Ezért dolgozom, nekik igyekszem én is a legtöbbet, legjobbat nyújtani szülésfelkészítőként és dúlaként.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek