Egyre több amerikai híresség vállalja be és fel, hogy béranyaság révén született meg gyermekük. Cameron Diaz, Gabrielle Union, Ricky Martin, Kristen Wiig és Hilaria Baldwin is nyíltan ehhez a módszerhez fordultak segítségül, Janet Jacksonról és Naomi Campbellről pedig csak találgatja a közvélemény, hogy nem a szokványos úton jött világra kisbabájuk – írja a Town & Cuntry. Az Instagramon is több híresség vállalta fel az utóbbi időben a béranyamódszer igénybevételét, mint például a divattervező Joseph Altuzarra, vagy a televíziós személyiség Derek Blasberg.
A béranyaprogramok
A béranyaság több országban is legális. Ilyenek például az USA és az Egyesült Királyság, valamint Európai Unión belül Csehország, Szlovákia, Portugália és Spanyolország is. A béranyaság Magyarországon viszont illegális, és a petesejtdonorság is szigorú feltételek mellett valósulhat csak meg: csak akkor legális a petesejt-donáció, ha a meddő párnak van egy olyan nőrokona, aki vállalja a petesejtleszívást az azt megelőző hormonkezeléssel együtt, már szült korábban, és 35 év alatti – írja a Növekedés.hu. Szervkereskedelemnek minősül hazánkban fizetni petesejt-adományozásért, tehát az anonim módon adományozott petesejt-beültetés a gyakorlatban nem működik.
A gazdagok kiváltsága a béranyaprogram igénybevétele?
A béranyaság sokak számára nem elérhető módszer a gyermekvállalásra, mivel rengeteg költséggel jár. Az amerikai Growing Generationsnél például 145 000-250 000 dollár (45,5 millió–78,5 millió forint) közötti végösszegekről lehet beszélni. Fizetni kell a béranyának, a vállalatnak, az orvosi ellátásért, a petesejtdonornak, a mesterséges megtermékenyítésért, és fizetni kell a gyámság elrendezéséért is.
A magyarok pedig, lévén, hogy itthon nem legális a béranyaság, Csehországba utaznak petesejt-donációs mesterséges megtermékenyítésért, ami 1,5–2 millió forintba kerül, valamint Grúziába mennek béranyát keresni, ahol már 1997 óta törvény engedélyezi a béranyaprogramokat.
Az, hogy hírességek felvállalják, hogy béranyaprogrammal született a gyerekük, segít abban, hogy elfogadottabb legyen a béranyaság társadalmi megítélése. Sokan találnak vigaszt abban, hogy még a hírességek is néha az ő cipőjükben járnak, hiszen gyakran meddőség miatt fordulnak alternatív gyerekvállalási módszerekhez az emberek.