Fertőzésveszélyes is lehet, de ez a tevékenység elengedhetetlen a fejlődéshez

GettyImages-2026407555
Olvasási idő kb. 4 perc

Akár kastélyokká formálják, akár ássák, áztatják vagy szitálják, a homok sokféle formát ölthet, így végtelen szórakozási és tanulási lehetőségeket kínál. Egy friss kutatás szerint erre a biztonságos és élvezetes játékon alapuló fizikai tevékenységre, minden kisgyereknek szüksége lenne.

A homokozás fejleszti a finommotorikus készségeket, a kreativitást, a gondolkodást és a feladatmegoldó képességet. Lehetővé teszi, hogy a gyerekek egyedül vagy akár másokkal együtt játszanak. De nem csak a kislapát és a kisvödör segíti a fejlesztésüket. Amikor a gyerekek homokba temetik magukat, megtanulják testük térhez viszonyított érzékelését. A homokba írt szavak pedig lehetőséget adnak a nyelvi készségek fejlesztésére. 

A homokozás több, mint gyerekjáték

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) iránymutatásai kimondja, hogy a gyermekeknek lehetőséget kell biztosítani a fejlődésük szempontjából megfelelő, biztonságos és élvezetes, játékon alapuló fizikai tevékenységre, amelynek egyik legkiválóbb és legkönnyebben elérhető módja a homokozás. 

Kisgyermekkorban minden gyereknek homokoznia kellene
Kisgyermekkorban minden gyereknek homokoznia kelleneJill Giardino / Getty Images Hungary

A homokkal való játék egészen nyolcéves korig számos olyan előnnyel járhat, amely más tevékenységek esetén nem jelenik meg. A homokozás egyebek között fejleszti a motorikus készségeket, valamint a kéz és a szem koordinációját, miközben olyan idegkapcsolatokat épít ki az agyban, amely később segíti a gyereket az összetettebb feladatok elvégzésében. 

A homokjáték különösen előnyös a textúrák érzékelésének fejlesztésében.

A homokkal a kisgyermekek megtanulják és megtapasztalják az olyan ellentétpárokat mint a puha-kemény, nedves-száraz, ragadós-száraz. Mindemellett az alkotás fejleszti a kreativitást, a feladatmegoldást, a más gyermekekkel való közös játék pedig a szociális képességeket. Érdemes ezért minden

Fókuszban a finommotorikus képességek fejlesztése

Egy tengerentúli kutatásból kiderült, hogy a homokkal való játék komoly hatással van a finommotorikus képességekre. Míg a résztvevő ovisok többsége, több mint 65 százaléka általában nem volt képes a szem és kéz koordinációját igénylő feladatok végrehajtására, addig a kinetikus homokkal való egy hetes játékot követően már 74 százalékuknak nem okozott gondot az összeegyeztetett mozgás.

A homokozó gyerekek finommotorikája mérhetően fejlettebb
A homokozó gyerekek finommotorikája mérhetően fejlettebbChristian Lathom-Sharp / EyeEm / Getty Images Hungary

Egy másik, ázsiai felmérésből pedig az is kiderült, hogy a kinetikus homokkal játszó óvodáskorúak 68 százaléka sokkal jobban teljesített társainál a préselést, nyomkodást és formázást vizsgáló teszteknél. 

A szakemberek szerint a homokozásban rejlő fejlesztési potenciált hatékonyan lehet használni olyan kisgyermekeknél is, akik koraszülöttség vagy egyéb betegségek miatt lassabban fejlődnek kortársaiknál.

Homokozásnál is fő a biztonság!

A szabadtéri homokozásnál érdemes néhány fontos szabályt betartani. Minden esetben zárt, ellenőrzött közterületi homokozót válasszunk, ahol kisebb az esélye annak, hogy fertőzéseket terjesztő állati ürülékkel szennyezett a homok. 

A homokozóban hagyott gyerekek biztonságban érzik magukat
A homokozóban hagyott gyerekek biztonságban érzik magukatWestend61 / Getty Images Hungary

A homokozói zárt tér előnye, hogy a gyerekek játékát, életkortól függetlenül, viszonylag kis távolságból felügyelhetik a szülők. Ez a fajta természetes és alkalmi elválás ráadásul bizalmat és magabiztosságot építhet a gyerekben. 

Mielőtt a legkisebbeket beengedjük a homokozóba, érdemes átvizsgálni a homokot, nehogy éles, szúró tárgyak, játékok legyenek elrejtve benne, amelyek sérülést okozhatnak. Fontos a folyamatos felnőtt felügyelet, mert ha a homokot a szemébe dörzsöli a gyerek, kötőhártya-gyulladása lehet, de a homok lenyelése sem tesz jót az egészségének. 

A kinetikus homokjátékoknak köszönhetően ma már teljes mértékben időjárástól független játék a homokozás.

Ez a lakásban is használható mágikus homok, homokgyurma vagy örökmozgó gyurma néven is ismert játék ugyanarra képes, mint a vizes homok a homokozóban, azonban könnyebb takarítani és nem tartalmaz egészségre ártalmas anyagokat. A kinetikus homok többnyire ugyanolyan homokszemcsékből áll, mint amivel a játszótéren vagy a tengerparton találkozhatunk, amihez keményítő anyagokat és szilikonolajat tesznek, hogy egy sikamlós, könnyen pergő vizes homokra emlékeztető anyag legyen.

Ha szeretnél arról olvasni, milyen viselkedés utal arra, hogy a gyermeknek felnőttkorában nem lesz önuralma, kattints ide!

Ha a te gyereked is így viselkedik, felnőtt korában nem lesz önuralmaHa a te gyereked is így viselkedik, felnőtt korában nem lesz önuralma

Az önuralom alapjait gyermekkorban sajátítjuk el. Ha rossz sémákat kapunk, felnőttként nehezünkre eshet akár az is, hogy mérsékeljük az indulatainkat.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek