Így öltöztesd a gyereket, hogy ne fázzon 18-20 fokban az iskolában

GettyImages-138710985 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Már most sincs túl meleg az óvodákban, iskolákban, télen pedig még a fűtés ellenére is hidegebb lesz az eddig megszokottnál. Az orvosok szerint 18-20 fokban nem feltétlenül fognak megbetegedni a gyerekek, de a réteges öltözködésnek most sokkal nagyobb szerepe lesz az egészség megóvásában.

Mint ismert, egy kormánydöntés értelmében az idei télen elég lehet csak 18 Celsius-fokra fűteni a középiskolákat, míg az általános iskolákban majd 20 fok lehet a minimum. Télen ez a szobahőmérséklet semmiképpen nem nevezhető komfortosnak, főleg akkor, ha nyolc vagy akár tíz órát is végig kell ülniük a gyerekeknek. Nézzük, mit tehetünk azért, hogy a gyerekeink egészségesek maradjanak ilyen körülmények között is?

Legyen párna mindenki alatt

A diákok egy tanítási nap nagy részét a tanteremben ülve töltik. Már azzal sokat tehetünk az egészségük érdekében, ha nem a csupasz széken ülnek, hiszen 18 fokban a szék és az íróasztal lapja is „süt” a hidegtől. Lehetőleg mindenki feneke alatt legyen párna, így megelőzhető az igen fájdalmas és kellemetlen tünetekkel járó húgyúti felfázás és az állandó vesegyulladás.

A hideg ellen az iskolában is jó szolgálatot tesz egy párna
A hideg ellen az iskolában is jó szolgálatot tesz egy párnaBoston Globe / Getty Images Hungary

A középiskolások megelőzésre még szedhetnek tőzegáfonya-kapszulát is, ha pedig mégis megbetegednének, kisvirágúfüzike-főzettel orvosolhatják a problémát. 

Ha kell, a kesztyűt is fel kell venni

Korosztálytól függetlenül fontos a réteges öltözködés, ami azt jelenti, hogy az ing vagy a pulcsi alól nem hiányozhat a trikó vagy póló, illetve a lányok a nadrág alá vegyenek fel harisnyanadrágot, a fiúk pedig termo aláöltözőt.

Talán annyira hideg nem lesz a tantermekben, hogy a kabátra is szükség lesz
Talán annyira hideg nem lesz a tantermekben, hogy a kabátra is szükség leszFrÃdÃric Soltan / Getty Images Hungary

Ha szükséges, akkor meleg sál, több meleg pulóver és akár vékony kesztyű is legyen a gyerekeken, mert 18-20 fokban bizony elgémberedik majd az ujjuk a ceruzát vagy a tollat fogva. 

Erre a szezonra felejtsük el, hogy majd a nyáron még ki nem nőtt szandált használja váltócipőnek a gyerek. A tanórák alatt is legyen zárt, vastag talpú, vagy akár bundázott cipő, valamint gyapjúzokni a gyerekek lábán.

Tornaóra után ne zuhanyozzanak

A legtöbb iskolában már most is hideg van a tornaterem és az öltözőkben, télen pedig még hidegebb lesz. Való igaz, hogy a hideg ellen a leghatékonyabban úgy védekezhetünk, ha átmozgatjuk magunkat, de nem biztos, hogy az előttünk álló télen a tornateremben megtartott órák lesznek a legalkalmasabbak arra, hogy a gyerekek végtagjaiban serkenjen a vérkeringés. Meglehet, hogy az órák közti szünetekben is elegendő lesz a tanteremben néhány könnyebb gyakorlat.

A rövid tornafelszerelést praktikus lesz hosszúra cserélni
A rövid tornafelszerelést praktikus lesz hosszúra cserélniSDI Productions / Getty Images Hungary

Ha mégis ragaszkodnak az iskolákban a testnevelési órák szokásokhoz hasonló megtartásához, akkor célszerű arra buzdítani a gyerekeket, hogy minél gyorsabban öltözzenek át. A tornafelszerelés a fiúknak lehetőleg ne egy póló és sort, a lányoknak pedig ne a tornadressz legyen, hanem egy hosszú szárú melegítőnadrág és egy hosszú ujjú melegítőfölső. 

Az órák utáni zuhanyzást pedig inkább mellőzzék a gyerekek a fűtési szezonban.

Az ovisoknál is elég a fokozatosság

A szokásostól eltérő zordabb körülményekhez talán az óvodásoknak lesz a legnehezebb alkalmazkodniuk. Annak érdekében, hogy jobban el tudják viselni a benti hűvös hőmérsékletet, öltöztessük rétegesen az óvodásokat is, hiszen a kicsik sok időt töltenek a padlón játszva. 

A gyerekek szeretnek a padlón ülve játszani, ezért öltöztessük őket rétegesen
A gyerekek szeretnek a padlón ülve játszani, ezért öltöztessük őket rétegesensvetikd / Getty Images Hungary

Mind alul, mind pedig fölül érdemes betartani a fokozatosság elvét. Tehát ne húzzunk a gyerekre bundabugyit, harisnyát és anorákot. Bőven elég egy vastagabb melegítő, egy farmer vagy egy bársonynadrág, ha pedig fázósabb a gyermekünk, akkor mindezek alá jöhet egy harisnya, nehogy felfázzon. Fölül is az a legjobb, ha különféle típusú felsőket adunk a gyerekre: alulra egy rövid ujjú pólót, fölé egy hosszú ujjú vékonyabbat, és erre egy pulcsit vagy egy mellényt. 

Ha az óvodában is csökkentik a hőfokot, akkor vigyünk be egy meleg plédet is a déli alváshoz.

A pára is lehűti a belső hőmérsékletet

Sokat segíthet a hidegérzet leküzdésében, ha a gyerekeknek napközben többször lesz lehetőségük forró vagy meleg teát fogyasztani. Ezt akár otthonról, termoszban is elvihetik magukkal. 

Az ablakon lecsapódott pára is lehűtheti a levegőt
Az ablakon lecsapódott pára is lehűtheti a levegőtAkchamczuk / Getty Images Hungary

Megeshet, hogy azokban a csoportszobákban, tantermekben, ahol gyengébb minőségű vagy régi nyílászárók vannak, az ablakok párásodni fognak. Ezt mindig le kell törölni, ugyanis a páralecsapódás lehűtheti a helyiséget. 

Hidegben érdemes odafigyelni a bőrápolásra is, mert könnyebben kiszáradhat a bőr, és ez akár fájdalmas is lehet.

Tapasztalatok bizonyítják, hogy az állandó hideg fejfájást is okozhat, ezért fontos, hogy egy sál vagy egy vékonyabb sapka segítségével mindig melegen tartsuk a fejünket és a homlokunkat még odabent is.

A fejünkhöz hasonlóan a torkunkat és a mellkasunkat is melegen kell tartani, mert ha folyamatosan hideg, nedves levegőt lélegzünk be, árt a szervezetünknek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek