De vajon mi számít túlzott pislogásnak? Viszonyításként, egy kisbaba spontán pislogásának gyakorisága percenként átlagosan kevesebb mint 4. Ez az érték az életkorral fokozatosan növekszik. A pislogás gyakorisága serdülőkorban eléri a percenkénti minimum 14-17-et, felnőttkorban pedig már akár a percenkénti 15-30-at is.
A kisgyermekek esetében a percenkénti 15-nél több pislogás számít soknak.
Miért pislogunk?
A pislogás egy természetes élettani reakció, amely fontos szerepet játszik szemünk egészségében: megvédi a szemet a kiszáradástól, valamint az irritáló anyagoktól. Ahogy dr. Somodi Dóra, a Budai Szemészeti Központ gyermekszemész szakorvosa kiemeli,
a pislogás egy normális reflex, amely felfrissíti és védi a szemet.
„Minden alkalommal, amikor a szemhéjunk becsukódik, a könnymirigyek sós és a Meibom-mirigyek olajos váladéka a szem felszínén végigfolyik, kiöblítve a kis porszemcséket, benedvesítve a szemfelszín szabadon lévő részét” – mondta el a szakorvos.
Mi okozza a gyermekek túlzott pislogását?
A gyermekkorban előforduló túlzott pislogásnak több oka is lehet. A leggyakoribbak a következők:
1. A szaruhártya sérülése, rendellenessége: Idetartozik a szemszárazság, a benőtt szempilla, az idegen tárgy a szemben vagy a szemhéj alatt, illetve a szaruhártya horzsolása, karcolása, a szemészeti tünetekkel járó allergia, továbbá a kötőhártya-gyulladás.
2. Tikkelés: A tikkelést, vagyis az akaratlanul ismétlődő szemmozgásokat általában stressz, szorongás, fáradtság és – bármilyen furcsán is hangzik – túlzott unalom válthatja ki. Ez a tünet fiúgyermekeknél gyakrabban figyelhető meg. A jó hír, hogy
a tikkelés a legtöbbször ártalmatlan, és a gyerekek idővel kinövik.
3. Korrigálatlan fénytörési hibák: Ebben az esetben a gyermeknél rövidlátás (myopia), távollátás (hyperopia) vagy egy asztigmatizmus (cilinder dioptria) néven ismert fénytörési hiba áll fenn, melyet szemüveggel kell korrigálni.
4. Kancsalság: A jellemzően a gyermekek 3 éves kora körül tapasztalható kancsalság (strabismus) miatt úgy tűnhet, mintha az egyik szemük a másiktól eltérő irányba mozogna.
Mit tehet a szülő?
Ha azt tapasztalod, hogy gyermeked túl gyakran pislog, a biztonság kedvéért fordulj szemész szakorvoshoz, hogy kiderüljön, mi áll az állapot hátterében.
Ha a túlzott pislogás szemsérüléssel, fertőzéssel, allergiával vagy gyulladással függ össze, akkor az orvos szemcseppet, kenőcsöt vagy egyéb készítményt írhat fel.
A gyakori pislogás szerencsére csak ritkán jelez súlyos egészségügyi állapotot, és a legtöbb esetben kezelés nélkül magától elmúlik.
Szülőként abban az esetben teheted a legtöbbet, ha a tikkelést szorongás vagy stressz váltja ki. Ilyenkor fontos felismerni a szorongás valódi okát, amelyhez akár szakember segítségét is igénybe lehet venni. Ha esetleg valamilyen neurológiai problémára kap gyógyszert a gyermek, akkor felmerülhet a gyanú annak mellékhatására is.
„Ügyeljünk arra, hogy kevesebb időt töltsön a televízió előtt, és többet a friss levegőn. Továbbá teremtsük meg a nyugodt, pihentető alvás körülményeit” – áll az orvosi ajánlásban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés