Az online biztonság fogalma évek óta ismert, de úgy tűnik, sokan ma sincsenek tisztában vele, hogy pontosan mit jelent. A visszaélések elkerülése érdekében egyetlen helyes megoldás létezik.
A dark web nem válogat
Mesterséges intelligencia szűri a világhálóra kikerült fotókat, és amint felismeri, hogy egy gyerekről készült képről van szó, már megy is a dark webre, ami egy keresőoldal, tele gyerekek fotóival, és minden olyan tartalommal, ami a legabszurdabb igények kielégítését szolgálja. Vagyis a dark web valóban az internet sötét bugyra. Azonban nem látogathatja bárki ezt a honlapot, hiszen csak speciális böngészőből lehet megnyitni. Továbbá
nem egyszerű felhasználókat szólít meg, hanem azokat a felnőtteket, akik az idegen gyerekekről készült fotók láttán elégítik ki a vágyaikat.
Önmagában is felháborító a tény, hogy létezik egy ilyen bugyra az internetnek, nemhogy minden gyerekfotó felkerül rá. A dark webre bármilyen kép kikerülhet, amin kiskorú van, és a szülők az esetek túlnyomó többségében sosem tudják meg, hogy mennyi és milyen kép került ki a gyerekükről. Egyetlen dolgot tehetnek: nem töltenek fel semmilyen fotót a gyerekekről!
Óvatosan a büszkeséggel
Sok szülő gondolkodás nélkül felteszi a nyári fotókat a gyerekekről, mondván büszke rá, hogy a családjával egy szép helyen nyaralt. Mások egy kicsit körültekintőbbek, és odafigyelnek, hogy ne töltsenek fel félmeztelen képet a gyerekről. De a legjobb, ha semmilyen kép nem kerül ki. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány javaslata szerint nem érdemes feltölteni semmilyen gyerekfotót, hiszen a dark web a legtöbb képpel visszaél. Különösen tilos mások gyerekeit feltenni az internetre anélkül, hogy erről a szülő egyeztetett volna a többi szülővel. Továbbá
semmilyen szín alatt nem érdemes intim információkat megosztani a gyerekről: mikor lett szobatiszta, hogyan alszik stb.
Utóbbi tényekkel a kortársak is visszaélhetnek, akár évek múlva. Tegyük fel, hogy a szülő nagyon óvatos volt, és valóban nem töltött fel képet a gyerekéről az internetre, viszont sokat posztolt róla, mondjuk arról, hogy „Gábor négyévesen még kérte a bilit”. Ezt a kiírást évek múlva meglátja egy osztálytársa, aki szerint jó móka, hogy Gábor nem tudta használni négyévesen a toalettet, és már kész is a vicc, ami jó időre megbélyegzi Gábort – habár ő nem tehet semmiről. Vagyis a gyerekekről posztolt tartalmakat érdemes nullára redukálni.
Meddig kell ennek így lennie?
A szülők jó okkal kérdezik, hogy miért nem lehetnek büszkék a gyerekükre mások előtt? A válasz a visszaélésekben rejlik. Ezért mi megfordítjuk az előbbi kérdést: érdemes kockáztatni néhány ismerős miatt, hogy a gyerek képe felkerüljön a sötét webre? A visszaéléseket csak akkor lehet teljes biztonsággal elkerülni, ha semmilyen tartalom nem kerül ki a gyerekekről. Amennyiben egy szülő mégis leküzdhetetlen vágyat érez, hogy a gyerekéről készült képpel fejezze ki büszkeségét, akkor valójában a gyereke büszkeségével játszik. A dark web nem válogat, az itt megjelenő képet a szülők nem tudják ellenőrizni, és az ide kikerülő képeket nem lehet levenni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés