A texasi Arlingtonban 1996. január 13-án Amber fogta a nemrég kapott rózsaszín biciklijét, és bátyjával, Rickyvel együtt úgy döntött, átteker a nagymamájához. A két ház közel volt egymáshoz, ezért a szülők elengedték őket egyedül azzal a feltétellel, hogy a kijelölt útról nem térhetnek le. A két testvér a nagyitól jött már visszafelé, ám addigra az úton, egy elhagyott élelmiszerbolt telkén egy férfi várakozott fekete teherautóban. Kiszállt, és amikor a kislány bekerekezett oda, Ricky pedig épp elfordult, hogy hazabiciklizzen egyedül, felkapta a kislányt, és elrabolta. A szülőknek a szomszéd szólt, hogy nagy a baj, hiszen szemtanúja volt az esetnek. Azonnal értesítették a rendőröket, akik keresőkutyák segítségét is igénybe véve, őrült tempóban vágtak neki a keresésnek. Négy nappal később Amber meztelen és élettelen testét egy helyi patakban találták meg. Gyilkosát soha nem kapták el.
Amber elrablása idején a 78 éves szomszéd, Jimmie Kevil végignézte, ahogy a kislány kerékpárral körbejárja a bolt parkolóját. Látta, hogy egy fekete teherautó megáll mellette, és ahogy egy 20-30 év körüli, sötét hajú férfi száll ki belőle, megragadja a gyereket, és betuszkolja a kocsiba. Amber felsikoltott, mire a férfi azonnal hívta a rendőröket. Azok hamar kiértek, majd több tucatnyian, köztük szövetségi ügynökök kezdték keresni szerte Arlingtonban. Nem jártak sikerrel, a meztelen kis testet átvágott torokkal találták meg a patakparton.
Hogy ne így találják meg a többi elrabolt gyereket
Miközben Amber családja a gyásszal küzdött, egy Diane Simone nevű texasi anyának támadt egy ötlete. Felhívta a helyi rádióállomást, és megosztotta velük, mit eszelt ki: országos riadóláncot kéne létrehozni a hasonló tragédiák elkerülése érdekében. Ebből lett az Amber Alert, ahol az Amber nemcsak a kislány nevét őrzi, de egyben a rövidítése is az America's Missing: Broadcast Emergency Response szavak kezdőbetűjének. Lényege, hogy az első 24–48 óra kulcsfontosságú az elrabolt gyerekek esetében, ekkor van a legnagyobb esély arra, hogy megtalálják őket. Épp ezért kapcsolták össze a rendőröket és a többi hivatalos szervet a médiával.
Így működik az Amber Alert a gyakorlatban
Amennyiben értesülnek egy gyerekrablásról, amelyben az áldozat élete, testi épsége komoly veszélyben forog, és tudni lehet, milyen járművel vitte el az elkövető, bekapcsol a riadólánc. Az összes országos és helyi tévé- és rádióállomás, a közösségi oldalak, a Google, a nagy fényreklámfelületek birtokosai, de még a mobilszolgáltatók is mind közzéteszik ezeket az információkat (általában a kocsi rendszámát, típusát, az elrabolt gyerek nevét, korát, a feltételezett emberrabló leírását). Egy egész ország kezdi keresni a gyereket, így pedig sokkal nagyobb eséllyel találják meg még élve. Az Ambert Alertnek hála több száz gyereket sikerült már megtalálni. Egyrészt a „több szem többet lát” elv miatt, másrészt azért, mert maguk az elkövetők is látják a riasztást, és ennek hatására inkább elengedik a gyereket.
A gyászoló anyának ez már nem segít, de másoknak igen
Donna Williams, Amber Hagerman édesanyja ugyanakkor nem tud felhőtlenül örülni a lánya elvesztése után létrehozott rendszernek. Keserédesnek nevezi ezzel kapcsolatos érzelmeit, és máig azon töpreng, min múlt, hogy annak idején az ő kislányát nem tudták megmenteni. A gyilkost 1996 óta keresik, az ügy azóta is aktív, mivel a rendőrség meg van győződve arról, hogy valaki tud valamit Amber Hagerman elrablásáról, amit még nem osztott meg. És ragaszkodnak ahhoz, hogy még nem késő. 2021-ben nyilvánosságra hozták, hogy DNS-bizonyítékokkal is rendelkeznek, amelyek Amber gyilkosához tartozhatnak. Remélhetőleg ez felbátorítja azt, aki máig fél attól, hogy előálljon a bizonyítékkal, hogy a rendőrség végre igazságot szolgáltathasson a kilencéves gyereknek, akinek halála több száz másik gyereket mentett meg.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés