A cukorbetegségben szenvedőknek csak mintegy 5%-át sújtja az 1-es számúnak nevezett, elsősorban gyerekeket és fiatalkorúakat érintő cukorbetegség, míg a 2-es számú a betegek 95%-át. A régóta sejtett okok és lehetséges kockázati tényezők mellett most friss kutatási eredmények által bizonyítást nyert, hogy egy összefüggő, több tényezőre kiható,
átfogó életmódváltás lehet a leghatékonyabb megelőzés és gyógymód
a veszélyeztetettek számára, vagyis mindannyiunknak.
2022-es adatok szerint
a világon már csaknem félmilliárd ember érintett cukorbetegségben,
és számuk egyre drasztikusabban nő. A 2-es számú cukorbetegségben szenvedők mintegy harmada a korai szakaszban jelentkező enyhe kezdeti tünetekre fel sem figyel, vagy azokat nem azonosítja a diabétesszel. Tehát
a betegek jelentős részénél a betegség diagnosztizálatlanul zajlik, és kellő ellenlépés hiányában súlyosbodik.
Ez azért is lehetséges, mert ezek olyan egyébként is tapasztalt, sajnos egyre mindennaposabb érzetek, mint a fejfájás, kóros fáradtság, elmosódott látás, szomjúság, szájszárazság, lassan gyógyuló sérülések, kéz- vagy lábfejen jelentkező zsibbadás, megnövekedett étvágy, vagy éppen a hirtelen és indokolatlan testsúlyváltozás, a nemi élet terén mutatkozó problémák, valamint a megnövekedett gyakorisággal tapasztalt vizelési inger.
Okok, melyekre nem lehetünk befolyással
A civilizációs betegségként is számontartott diabétesz egyre gyakoribb a gyerekek és a fiatalok körében is, jóllehet korábban inkább csak a 40 év feletti lakosság tartozott a veszélyeztetettek körébe. A betegség kialakulásának lehetséges okai közül messze nem mindegyikre lehetünk hatással. Ezek az életkor mellett a családi érintettség, vagyis a genetikai hajlam öröklése, magas vérnyomás, nők esetében pedig a terhességi cukorbetegség, illetve a 4 kg-nál nagyobb súlyú gyermek szülése a kórelőzményben.
Okok, amelyek nagyon is rajtunk múlnak
A mozgásszegény életmód felnőtteknél, gyerekeknél egyaránt, dolgozókorban lévő, akár fiatal felnőtteknél pedig az ülőmunka nagyban hozzájárul az egyébként is rosszul megválasztott étrendet és táplálkozási szokásokat felerősítve a túlsúlyossá váláshoz. A napi mozgás mellett tehát döntő fontosságú lenne egyebek mellett a rostokban gazdag étkezés, a visszaszorított szénhidrátbevitel, a vörös húsok fogyasztásának mellőzése, kellő mennyiségű folyadék fogyasztása, és természetesen a gyümölcsök, zöldségek számottevő jelenléte is az étrendben.
Az életformaváltással komoly bajokat előzhetünk meg
A 2-es számú cukorbetegség nem feltétlenül önmagában jelent igazán nagy bajt, de drasztikusan megnöveli olyan más betegségek kialakulásának kockázatát, melyek már igazán veszélyeztetik az életminőséget, és olykor magát az életet is. Vakság, idegi és szervi károsodás jöhet létre következtében, de a komoly rizikóval fenyegető szívbetegségek mellett veseelégtelenség, májkárosodás, alsóvégtag-vesztés és egyéb betegségek előszobájaként is azonosított. Kezelése történhet tablettával vagy inzulinos injekcióval, esetleg mindkettővel, de tekintettel éppen a fent leírtakra és a legújabb kutatási eredmények által bizonyítottakra,
a leghatékonyabban átfogó életformaváltással lehet védekezni a kór kialakulása ellen és a már meglévő betegség súlyosbodásával szemben is.
A helyes és javasolt élelmiszerek tudatosan megválasztott dobogósai
- Egyszeresen és többszörösen telített zsírsavak, melyeket megtalálunk például a diófélékben, az avokádóban, a repce-, a mogyoró- és az olívaolajban.
- Ómega-3-ban gazdag szívegészséges halak: lazac, makréla, tonhal, szardínia. Ezeket tanácsos volna hetente legkevesebb két alkalommal is fogyasztani.
- Egészséges szénhidrátok, úgymint: tej, sajt, azaz alacsony zsírtartalmú tejtermékek, bab, borsó, vagyis hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és gyümölcsök.
Az életmódváltás további lépései
Az étrend gondos és tudatok megválasztása mellett a napi mozgás jelentőségét nem lehet elégszer hangsúlyozni.
„A tanulmányok azt sugallják, hogy alapvető életmódváltást a napi rutinba beépíthető olyan fizikai tevékenységek hozhatnának, mint a gyaloglás, az edzés, a kocogás, az úszás vagy jógázás, legalább heti 150 percen át. Ez nemcsak a súlykontrollban nyújtana segítséget, hanem szabályozná a hormonszintet, fokozná az inzulinérzékenységet, és javítaná az immunrendszert is” – jegyezte meg Alakesh Das, a HaystackAnalytics kutató-sejtbiológusa, miután csak Indiában a 18 év feletti lakosság körében 77 millióan élnek 2-es számú cukorbetegséggel, és további 25 millió ember pedig már prediabetikus állapotban van.
A rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás végtelenszer emlegetett nyerő párosa mellett a holisztikus szemlélet élharcosai
a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás jelentőségét is hangsúlyozzák.
Mint annyi más cél érdekében is, a diabétesz elkerülésében is fontos szerepe lehet, vallják a kutatók. A kellő pihenés a mentális egészség egyik alappilléreként lehet jelen a diabétesz megelőzésének tényezői között.
„Az Egyesült Államok Egészségügyi és Humánszolgáltatási Minisztériuma szerint minden éjszaka körülbelül 7 óra alvás biztosítása elengedhetetlen ahhoz, hogy elménk és testünk is kipihent legyen. Ez nemcsak abban segít, hogy nyugodtak maradjunk, hanem a stressz-szint és a kognitív egészség megőrzésében is, amelyek hiánya pedig a cukorbetegség egyik kiváltó oka lehet” – tette hozzá a szakértő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés