Magyarországon a közelmúlt nagy nyilvánosságot kapott gyermekbántalmazási esetei irányították a közvélemény figyelmét a témára. Szakértők szerint a koronavírus-járvány okozta bezártság, félelem, egzisztenciális bizonytalanság az utóbbi két évben még veszélyesebbé tette a világot a gyerekek számára, a pandémia alatt jelentős mértékben nőtt a gyermekbántalmazási esetek száma.
Nehéz felismerni a bántalmazást
A bántalmazásnak vannak jelei, ezeket általában sokan észlelhetik, mégis kevesen mernek lépni, pedig kutatások is bizonyítják, hogy a bántalmazott gyermek számára az egyik leginkább traumatizáló tényező a külvilág közönye. Ha úgy érzik, számos felnőtt érzékelhette volna a problémát, mégis közömbösek maradtak.
A legfontosabb, hogy fel tudjuk ismerni, ha egy gyereket bántalmaznak. Nem mindig egyértelmű, hogy mit tehetünk, hogyan léphetünk fel, mivel használunk vagy ártunk.Az edukációs eszközök abban is segítenek, hogy tudjuk, mi a teendő ilyen esetekben – véli Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.
Az „Ismerd fel, és tegyél ellene!” egy online gyermekvédelmi kiadvány hasznos gyakorlati tanácsokkal, mely segít felismerni a jeleket, tanácsot ad, hogyan közelíthető meg egy-egy szituáció. Konkrét eseteken keresztül világít rá a problémára, és kézzelfogható segítséget nyújt akár a szemtanú, akár a sértett számára.
Szakértőtől kaphat választ mindenki a leggyakoribb dilemmákra, ezért egyaránt ajánlott szülőknek, pedagógusoknak és mindenkinek, aki nem akar tétlenül elmenni egy esetlegesen bántalmazott gyermek mellett – jegyzi meg Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi vezetője.
Így segít a mobilalkalmazás
A másik segítség egy mobiltelefonos alkalmazás, amely bántalmazás esetén azonnali segítséget nyújt a gyerekeknek. A HelpAPP elsősorban gyermekek számára fejlesztett, ingyenesen elérhető applikáció, melyből információkat szerezhet a gyermek az erőszak fajtáiról, arról, hogyan tudja felismerni az erőszakos helyzeteket, és tanácsokat kap, hogy mit lehet tenni az adott szituációban. Az alapvető funkciók mellett (segélyhívó, helyzetjelzés) az applikációval a gyermekek elsajátíthatják az erőszakmentes megoldási módokat, és megismerhetik saját jogaikat is.
Beállítható egy veszély esetén értesítendő telefonszám is, amire az app egyetlen gombnyomással elküldi sms-ben a gyermek tartózkodási helyének koordinátáit, ha a gyermek úgy érzi, nincs biztonságban.
Felmérési eredmények
Az UNICEF Magyarország 2020-ban készített egy reprezentatív, a magyarok gyermekbántalmazással kapcsolatos attitűdjét vizsgáló felmérést, melynek eredménye szerint a megkérdezettek tizennégy százaléka úgy ítéli, a testi fenyítés része a mindennapok nevelési gyakorlatának. Annak ellenére vannak ezen a véleményen, hogy a jogszabályok évek óta tiltják a gyermekbántalmazás minden formáját.
A megkérdezettek 38%-a szerint pedig „egy-egy pofontól még nem lesz baja a gyereknek”.
A kutatás során rákérdeztek arra is, hogy a társadalom mit tekint bántalmazásnak:
- a szóbeli szidalmazást 30%
- a telefon elkobzását 14%
- a szobafogságot 20%
- a szeretetmegvonást 74%
- a beszédmegvonást 63% véli bántalmazó gyakorlatnak.
Ezek után talán mondanunk sem kell, mekkora szükség van a bántalmazással, a gyerekek jogaival, a bántalmazás és traumatizálás nélküli gyerekneveléssel kapcsolatos edukációra.