Mindez nemcsak az anya, de az apa mentális egészségét is megviselheti. Éppen ezért valójában nem csak az anyukáknál alakulhatnak ki súlyos hangulati zavarok a szülés után – partnereiknél is fennáll a szülés utáni depresszió, a szorongás kialakulásának kockázata.
Sokan azt gondolják, hogy a perinatális hangulati és szorongásos zavarok kizárólag a nőknél fordulnak elő.
Azonban minden tizedik férfit érint a szülés utáni depresszió, és közel 20 százalékuknál jelentős szorongásos tünetek alakulhatnak ki
– írja a Romper.
„A szülés utáni depresszió valószínűleg gyakrabban fordul elő újdonsült apáknál, mint azt várnánk, mivel nem kutatják, és az érintetteknek a megbélyegzéssel is meg kell küzdeniük” – véli Erin O'Callaghan, egy szorongásos és depressziós távgyógyítási platform terápiás igazgatója. „A brightside-i férfiakkal végzett terápiás tapasztalataim szerint a szülés utáni depresszióról a legtöbb férfi nem igazán beszél egymással, vagy nem ismerik be egymásnak.”
Léder László pszichológus, az Apa Akadémia alapítója szerint nemcsak az előfordulási arány, hanem a depresszió mélysége is növekedhet a férfiaknál. „Míg az anyáknál a depresszió mögött tényleg nagyon sokszor hormonális változások állnak, az apáknál nem ez a jellemző.
Bár náluk is van hormonális változás, de az apai depresszió fő oka, hogy az apa nem találja a helyét a várandósság alatt, a születés körül,
majd igazából a gyerek kiskorában sem a nevelésben, a családban" – fejtette ki.
Honnan tudhatjuk, hogy a párunknak szülés utáni depressziója van?
Természetes, hogy a szülők a szokásosnál nagyobb stressznek vannak kitéve a szülés előtt és a gyermek csecsemőkorában. De hogyan lehet különbséget tenni a normál kimerültség és a valódi szülés utáni depresszió között?
„Az újdonsült apák olyan depressziós tüneteket tapasztalhatnak, mint a lehangoltság, a fáradtság, az szeretett tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése, étkezési vagy alvási problémák, értéktelenség érzése, koncentrációs nehézségek vagy öngyilkossági gondolatok” – mondja O'Callaghan.
Bár a tünetek nem különböznek a férfiak és a nők esetében, eltérő lehet a megjelenés, és az, ahogyan a két nem megtapasztalhatja azokat.
Például a férfiaknál fokozódhat a harag, az ingerlékenység és a frusztráció, az elszigeteltség érzése, a kontrollmánia, a szokásosnál több munkavégzés vagy a testi panaszok megjelenése.
Szakértők szerint az alábbi esetekben jelenhet meg nagyobb eséllyel az apai szülés utáni depresszió:
- ha az anyának is van
- ha a személyes vagy családi kórtörténetben vannak mentális egészségügyi problémák
- ha alvászavart tapasztal
- ha feszült a munkája, a pénzügyei vagy a kapcsolata miatt
- ha a terhességet nem tervezték
- ha a szülés traumatikus volt
Hogyan beszéljünk partnerünkkel a szülés utáni depresszióról?
Ha a fenti jeleket tapasztaljuk, biztosítsuk a párunkat, hogy mellette vagyunk és támogatjuk. Kezdeményezzünk a beszélgetést arról, hogy észrevettünk néhány változást a viselkedésében.
„Már az is normalizálhatja az érintettek viselkedését és érzéseit, ha tudatjuk velük, hogy néha az apák is tapasztalnak szülés utáni depressziót.
Sok apa nincsen tisztában vele, hogy kisbabája születése után ő is depressziós vagy hangulatzavaros lehet, ezért ha erről beszélünk vele, az segíthet, hogy kevésbé érezze magát egyedül” – mondja O'Callaghan.
A terápiás szakember szerint a következőket tehetjük, ha a partnerünk érintett:
- bátorítjuk, hogy forduljon a barátaihoz és családtagjaihoz
- javasoljuk, hogy sétáljon a babával, hogy mozogjon és friss levegőn legyen
- segítünk neki időt szakítani az öngondoskodásra: például lehetővé tesszük, hogy foglalkozzon kicsit a hobbijával, vagy megnézze a kedvenc műsorát
- emlékeztetjük, hogy segítséget kérni nem szégyen és nem férfiatlan, és hogy a mentális egészség ugyanolyan fontos, mint a fizikai