A világ legkedvesebb tanára: a féléves Naomi

Olvasási idő kb. 7 perc

A magyar iskolákban, ha találkoznak vele, már felismerik. Már a bullying szó is egyre többeknek dereng. Ezzel együtt a tanárok a legtöbb helyen, iskolai zaklatást tapasztalva, jóindulattal, de tehetetlenül tárják szét a kezüket. Lehet tudni, hogy mint általában minden bajnál, az egymás elleni agressziónál is, többet segít a megelőzés, mint a már eldurvult viszonyok kezelése. Erre a megelőzésre találták ki a Roots of Empathy nevű oktatóprogramot. Szigorúan egy év alatti tanárokkal.

Ha lenne pár millió forintom, azonnal csinálnék egy alapítványt, hogy elhozzam Magyarországra ezt a remek kezdeményezést, amiről a BBC World Hacks oldala készítette az alábbi videót.

A szülők és pedagógusok annyit panaszkodnak arról, hogy a kütyükkel egyre inkább eltávolodnak a gyerekek az igazi mély kapcsolatoktól, annyi példát látunk, hogy nem elég az empátia, a gondoskodás a világban. Egyre több és durvább az iskolai zaklatás, ami új teret kapott a virtuális világban. Nagy a vágy arra, hogy a gyerekeket egymással jobban törődővé, gondoskodóvá tegyük – a kérdés csak ennek a hogyanja.

A gyerek görcsöl, retteg, szenved. Mit kellene tennem?A gyerek görcsöl, retteg, szenved. Mit kellene tennem?

Az iskolai zaklatásnak megvan a rendszere, státuszról és szociális tőkéről szól.

Tovább olvasom
Képünk illusztráció!
Képünk illusztráció!

Mary Gordon már a kilencvenes években talált egy remek módszert, amiből azután Roots of Empathy (Az empátia gyökerei) néven programot csinált. Egy év alatti kisbabákkal tartanak rendszeresen foglalkozásokat iskolákban, óvodákban, hogy a gyerekek figyelhessék, tanulhassák, hogy egy beszélni nem tudó kisbaba mikor mit érez, és hogyan lehet a kedvére tenni.

Régen egy olyan kutatólaborban dolgoztam, ahol ekkora babákkal csináltunk mindenféle játékos kísérletet, hogy kiderítsük, hogyan fejlődnek, mikre képesek. A „labor” valójában egy játszószoba volt, színes, izgalmas játékokkal. Minden adott volt, hogy a baba jól szórakozzon – de azért mégiscsak kellett ahhoz némi rátermettség, hogy öt perc után úgy ellegyen veled, a kísérletvezetővel, akit még soha életében nem látott, hogy meg lehessen csinálni a kísérletet.

Azt kutatjuk, mit és hogyan tanul meg egy babaAzt kutatjuk, mit és hogyan tanul meg egy baba

Mi a csuda a babalabor? Egy olyan hely, ahol egy rakás nagyon érdekes dolgot derítenek ki arról, mit tudnak a babák. Elmentünk, és megnéztük.

Tovább olvasom

Ott tanultam azt a visszahúzódó teljes ráhangolódást, ami ehhez kell. És ami nem más, mint az empátia. Még a legkérgesebb szívű rendőrőrmester is elmosolyodik, ha egy kisbaba rámosolyog, és jelzi, hogy jófejnek tartja. Nem könnyű elnyerni egy baba bizalmát, de nagyon nagy öröm, ha mégis sikerül. Ez alól a babákkal foglalkozó kisgyerekek sem húzzák ki magukat: a kisbabák óráin résztvevő gyerkőcök ilyen vagy olyan okból mind érdekesnek találják az együttlétet a babával, és mind megtanulják azt a finom bánásmódot, amire egy babának szüksége van, és amivel egymás felé is illene fordulnunk.

A zenétől jó ember leszel!A zenétől jó ember leszel!

A zenétől okosabbak, ügyesebbek és empatikusabbak lesznek a gyerekek. És nálunk az élet része, mert létezik egy kipróbált, működésben lévő, és bizonyítottan sikeres módszer: a Kodály-módszer.

Tovább olvasom

A programban amellett, hogy figyelmet, empátiát tanulnak a gyerekek, sokat beszélnek a saját érzéseikről is. Megtanulják megnevezni a bonyolultabb érzéseket, és találkoznak azzal, hogy a másik is ugyanúgy érez, mint ők. Mert ez a fő cél: döbbenjenek rá, hogy minden embernek ugyanolyan érzései vannak, ugyanaz fáj, és ugyanúgy igyekszik, mint ahogy ők maguk.

A videóban...

A héthónapos Naomi felkészül a munkára. 9-10 éves gyerekeket fog aznap tanítani. Nagyon aranyos, de komoly munkát végez. Mary Gordon elmondja, hogy a Roots of Empathy programnak az a hosszútávú célja, hogy gondoskodó, békés és emberséges társadalmat építsünk, ahol mindenki azt érezheti, hogy tartozik valahova.

Az iskolásokon látszik, hogy már ismerik Naomit, hiszen ő és édesanyja pár hetente meglátogatják őket órát tartani. A gyerekek énekelnek neki, játszanak. Ahogy az egyik kislány fogalmazta, nem tudsz mást tenni, Naomit csak szeretni lehet. És így vannak ezzel a fiúk is. A gyerekek azt tanulják tőle, hogy felismerjék, hogyan érez – de Naomi ezeket nem tudja szavakkal kifejezni, hiszen még nem beszél, hanem csak a testével, mozdulataival, hanglejtésével.

Felébred a gondoskodás

Ahhoz, hogy egy kisbabát jól értsünk, nagyon kell figyelni. Muszáj kicsit visszahúzódni, és azt lesni, hogy mire hogyan reagál, finoman és végig őt figyelve lehet közelebb kerülni hozzá. Mivel sűrűn találkoznak Naomival, azt is figyelhetik a gyerekek, hogy hogyan fejlődik egy kisbaba – a múltkor még nem tudta felvenni a golyót, most már igen. A kicsi még sebezhető, sokkal törékenyebb, mint az osztályba járó nagy gyerekek; de a nagyok között is rengeteg sebezhető gyerek van.

A találkozások felébresztik az iskolásokban a gondoskodást. Az egyik kislány arról beszél, hogy milyen finom, különleges, mennyire kell vigyázni rá, a kisfiút az érdekli, hogy működik egy újszülött teste. A harmadik kisfiú arra jön rá, hogy ha vicces dolgot csinál Naomi kedvéért, akkor az tetszeni fog neki, de ha elvesz tőle egy játékot, akkor Naomi bizony könnyen dühbe gurul.

Mary Gordon elmondja, hogy az a céljuk, hogy a gyerekek tudjanak beszélni az érzéseikről. A kisbabák használata trükkös, tulajdonképpen eszközök ahhoz, hogy a gyerekek meglássák ugyanazt az a sebezhetőséget, ugyanazt az embert egy kisbabában, mint ami bennük is van. A gyerekek körben ülnek Naomival, és a program instruktora és az igazi felnőtt tanár beszélget velük arról, hogy mit csinál, hogyan érez a kisbaba – és ezt hozzákapcsolják azokhoz az érzelmekhez, amiket a gyerekek saját maguk megtapasztalnak.

Mit gondoltok, kitartó, vagy könnyen feladja? Kitartó. – válaszolják a gyerekek. Tedd fel a kezed, ha te is kitartó vagy, amikor valami nehéz dolgot szeretnél megcsinálni! Most tedd fel a kezed, ha úgy érzed, hogy néha frusztráló, ha valami új dolgot csinálsz! És a gyerekek rájönnek, hogy az mindenki a világon szokta magát ugyanúgy érezni, mint ők. Nem vagyunk különállók. Nagyon nehéz gyűlölni valakit, ha rájössz, hogy éppen olyan érzései vannak, mint neked. Nehéz bántani, gúnyolni valakit, aki ugyanúgy érez, mint te.

A Roots of Empathy Kanadából indult és már hét országban vannak ott. A kutatások azt mutatják, hogy a program a teljes tanév során csökkenti az agressziót, egymás szívatását az iskolában. Egy kislány elmondja, hogy azt tanulják Naomitól, hogy hogyan kerüljék el a csetepatékat az iskolában. Ha Naomi szomorú, fel szeretném vidítani – mondja a kisfiú. Ha az iskolában arra tanítjuk a gyerekeket, hogy olvassanak és számoljanak, de nem tanítjuk meg őket egymáshoz kapcsolódni, akkor az egész társadalmunk defektes lesz. Ahhoz, hogy kapcsolódni tudj a másikhoz, empátia kell, érteni kell, hogy a másik hogyan érez. Szia Naomi, hamarosan találkozunk…

Főleg a géneken múlik, mennyire agresszív egy hatévesFőleg a géneken múlik, mennyire agresszív egy hatéves

Később viszont a környezeti tényezők válnak meghatározóvá.

Tovább olvasom

Nem kéne magányosnak lenni

Persze, ha van kistestvéred, akkor nem újdonság egy kisbaba. De még ezek a nagytesók sem töltenek időt otthon ilyen tudatosan a babára, annak érzéseire figyelve. Pláne nem úgy, hogy általa önmagukról és az emberségről tanulnak. Aki már volt huzamosabb ideig együtt kisbabával, az tudja, hogy semmi sem lehet olyan érdekes nekik, mint nagyobb gyerekekkel együtt lenni.

A kismamák is viszik ide-oda a babáikat, néha csak azért, hogy történjen valami. Ezzel a baba-tanár programmal egyszerűen minden résztvevő csak nyer – jól érzi magát, és közben létrejön a kapcsolat. A babával, önmagukkal, egymással. Mert senkinek nem kéne magányosnak lenni. Főleg nem egy gyereknek.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • életem
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak

Mi az, amivel akaratunkon kívül is árthatunk egy cicának?

19 perce

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

Érdekességek