Rosszul is lehet bocsánatot kérni

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bocsánatot kérni lehet jól és rosszul, van olyan bocsánatkérés, amivel inkább terhet rakunk a másik vállára, nem felszabadítjuk őt.

Van, akiben idegenkedést vált ki a gondolat, hogy a szülő bocsánatot kérjen a gyerekétől. Egyesek szerint ez felborítja a rendet, hiszen az anya, az apa a nagy és erős, a poronty számára pedig elbizonytalanító, ha arról beszélnek, ők is hibáznak. Van, aki a tekintély csorbulásától fél, attól, hogy mi lesz abból, ha a szülő „megalázkodik” a gyerek előtt. Pedig bocsánatot kérni tudni kell, főleg, ha azt szeretnénk, a csemete is képes legyen majd rá.

Igaz, hogy a kisgyerek szemében a szülő mindenható, és nincs belekalkulálva a képbe, hogy gyengeségei is lehetnek. Erre a látásmódra szüksége van ahhoz, hogy biztonságba érezze magát, de ez annyira sajátja, hogy nem kell félni a lerombolásától.

Az anyák és apák nyugodtan elmondhatják, hogy ezt vagy azt elszúrták – ettől a kicsi nem fog elbizonytalanodni. Vannak helyzetek, mikor megkönnyebbülést hoz ez a gyereknek, mert ő is érzi a feszültségét, hogy valami nem stimmel, és ha a szülő nem vállalja magára, például azt, hogy az előbb indokolatlanul mordult rá a gyerekre, akkor magában keresi a hibát.

Lehet, hogy a felszínen ez sértődöttségben vagy haragban jelenik meg, de abból a szempontból mindegyik egy kalap alá tartozik, hogy a kisgyerek nem tudja még magában egyedül helyre tenni: „én nem is csináltam semmi rosszat, biztos csak rossz kedve van anyának”. Ugye, hogy nem életszerű mondat egy három-, négy-, ötéves szájából?

Bocsánatot kérni lehet jól és rosszul, attól függően, mi vele az ember célja. Van olyan bocsánatkérés, amivel inkább terhet rak a szülő a gyerek vállára, semmint felszabadítja őt.

Amikor azt várjuk, értsen meg minket

Egy anyuka akkor jött rá, valami félrecsúszott a bocsánatkérés területén, mikor észrevette, hogy négyéves gyereke rendszeresen azzal jön, mikor megszidják, hogy „Azért csináltam, mert dühös voltam.” Ezt olyan arccal mondta, mint valami felmentő érvet: rendben, ajtót nem csapkodunk, de ha az ember dühös, akkor egész más a helyzet, akkor szabad. Nem értették egymást, az anya mondta, hogy „Na és? Attól még nem csapkodjuk.”

Aztán eszébe jutott, milyen gyakran próbált a gyerektől úgy bocsánatot kérni, hogy magyarázatként a saját belső állapotát hozta fel. Hogy most azért volt türelmetlen, mert amúgy nyomasztja egy határidő, és ettől feszültebb. A különbség az volt, hogy az anya nem gondolta, hogy ez jogossá teszi tettét, ő azt szerette volna érzékeltetni, hogy nem a gyerek, hanem ő volt a hibás, amiért ráöntötte a rosszkedvét. De kicsi volt a csemete ahhoz, hogy ezt megértse. Neki az jött át, hogyha van magyarázat, akkor lehet rosszat is tenni.

Mikor a gyerektől várunk feloldozást

Mindenki ismeri az önostorozó szülőt: „Jaj, rossz szülő vagyok, hogy nem foglalkozom veled eleget, hogy sokszor kiabálok, hogy elfelejtem a szülinapodat.” Ezzel nem tud mit kezdeni a kisgyerek: őt nem az érdekli, hogy jó vagy rossz szülőnek tartjuk magunkat, és hogy hogyan áll az önbecsülésünk, hanem, hogy tudjon hozzánk kapcsolódni. Az érdekli, hogy érzelmileg elérhetőek legyünk. Attól, hogy anya vagy apa csalánnal csapkodja a hátát, még nem áll helyre a biztonságos kapcsolat, sőt. Ezzel a bocsánatkéréssel az a baj, hogy nem a gyerek, hanem a szülő komfortérzetének helyreállítása a célja.

A megbocsáthatatlanért ne kérjünk bocsánatot!

A bocsánatkérés alkalmas lehet arra, hogy a gyerek igazságérzetén esett csorbát kiköszörüljük, vagy arra, hogy továbblendüljünk egy kapcsolati zökkenőn, de nem alkalmas arra, hogy a valódi, súlyos hiányokat betömködjük vele. Ha büntetésként három napig nem szóltunk a gyerekhez, majd rájöttünk, hogy túllőttünk a célon, ne kérjünk bocsánatot érte, mert nem dolga, hogy megbocsásson.

Megmondhatjuk, hogy sajnáljuk, amit tettünk, de ne várjuk, hogy őbenne ez egyszeriben mindent helyrehoz. Ha a jövőben másként alakítjuk a kapcsolatunkat, az fogja idővel begyógyítani a sebet. A bocsánatkéréssel azt kérjük a másiktól, engedje el a velünk szembeni haragját, neheztelését. Amíg egy seb nem gyógyult be, a gyerek nem tudja ezt megtenni, ne is kérjünk hát ilyet tőle!

A bocsánat nem árucikk

És végül: ne vegyünk ajándékot, ne vigyük játszóházba, ne engedjük meg neki azt, amit egyébként nem szoktunk bocsánatkérésképpen. Ez üzletté teszi a bocsánatkérést: tehetek valami rosszat veled, ha utána megfizetem az árát – ez az üzenete. A bántalmazó kapcsolatokban is ez történik: a verés után jön a rózsacsokor és a gyertyafényes vacsora. Az igazi jóvátétel nem az, ha a megbántott gyereknek sütit veszünk, hanem ha megpróbáljuk nem elkövetni újra a hibát.

A jó bocsánatkéréssel nem újabb érzelmi terhet rakunk a gyerekre, hanem ellenkezőleg: vállaljuk a felelősséget, amiért egy helyzet balul sült el. Az a jó bocsánatkérés, ami közelebb hoz egymáshoz, és mindenki könnyebbnek érzi magát tőle, nem csak az, aki mondja.

Cziglán Karolina
pszichológus 

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Cziglán pszichológus Karolina,
Cziglán pszichológus Karolina,
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.