A baba születését sokszor nagy felhajtással járó lakásátalakítás, többek között bútor- és textilvásárlás vagy szobafestés és felújítás előzi meg. Megmutatjuk, hogyan varázsolhatsz vegyszermentes és környezetbarát birodalmat az újszülött számára.
Milyen legyen a fal?
Tapéta helyett keress olyan festéket, ami VOC-mentes (nem tartalmaz illékony szerves vegyületeket), jó minőségű és páraáteresztő. Lehetőleg az egész lakást eszerint fesd ki hetekkel a baba születése előtt, és szellőztess minél többet, hogy véglegesen megszabadulj a kellemetlen, zavaró szagoktól. Használj világos, pasztellszíneket, amik egymással harmonizálva nyugtatják a babát.
Fölösleges a szőnyeg?
A fa padlóburkolat tisztán tartása ugyan kevesebb nyűggel jár, egy csúszásmentes szőnyeg viszont nagyobb biztonságot jelent a későbbiekben, amikor a baba már önállóan jár-kel a lakásban. Válasszunk vízbázisú lakkal kezelt hajópadlót vagy laminált parkettát. Ezek strapabíróak és könnyen tisztíthatóak – javasolja Vári Máté, a környezetbarát gyerekszobai kiegészítőket forgalmazó Gabeliz Kft. értékesítés-fejlesztési tanácsadója. Ha mégis a puhaság és csúszásmentesség mellett döntesz, akkor ideális választás lehet olyan padlószőnyeg, ami természetes szálakat tartalmaz, és színezésénél fogva mellőzi a vegyi anyagok használatát, de gondosan ügyelni kell a gyakori porszívózásra és gőzös tisztításra is.
Egészséges álom
Egy újszülött ideje nagy részét a kiságyban vagy bölcsőben tölti, ezért annak minőségére és ökobarát összeállítására külön figyelmet kell fordítani. A bababútorok és kiegészítők kiválasztásánál figyeljük arra, milyen szerekkel kezelték az anyagot, különösen a préselt fa, a műanyaggal borított, illetve műanyagból készült termék esetén, mert ezek ártalmas vegyületeket tartalmazhatnak. A műanyagok közül mindig olyat válasszunk, amelyben nincs BPA, vagy más káros, betiltott anyag. A tömörfa is nyerő, tartós és természetes, itt is arra kell figyelni, hogy bababarát lakkal, festékkel legyen kezelve – ezekről bátran érdeklődjünk az eladóktól, illetve gyártóktól! – tanácsolja a szakértő.
Ha megtaláltad a megfelelő bölcsőt, gondoskodj az ökobarát ágynemű beszerzéséről is, hiszen a lepedő, a párnahuzat és a takaró azok a textíliák, amik közvetlenül érintkeznek kisbabánk testével. A matrac feladata, hogy a test minden pontján egyenletesen támasszon alá, eloszlatva a felületen a különböző testrészek különbségeiből adódó nyomáspontokat. A légáteresztő tulajdonság mellett fontos szempont a tisztíthatóság. Kerülni kell minden terméket, amit atkaölő szerrel kezeltek. Atkák ellen egyébként szellőztetéssel, a megfelelő páratartalom (60 százalék) fenntartásával és takarítással harcolhatunk a leghatásosabban.
A tiszta pamut alapanyag természetes, jó nedvszívó képességű, hagyja a baba bőrét szabadon lélegezni. Az Öko-Tex minősítésű textilek biztonságosak, ezzel a minősítéssel a hazai gyártók közül a Szeko Stúdió rendelkezik, de számos más, külföldi gyártó is forgalmaz itthon ilyen textileket – mondja Vári Máté.
Válaszd a nagy ablakos szobát a babának!
Ha nem vagy biztos abban, melyik szoba legyen a babáé, válassz az ablakok száma és nagysága alapján, a friss levegő és a természetes napfény ugyanis elengedhetetlen a gyerekek egészséges fejlődéséhez. Gyakran szellőztess, árnyékolj, és a klímaventilátor óvatos használata is megengedett, de ügyelj arra, hogy hideg levegőt semmiképp ne irányíts a babára és közvetlen környezetére! Légfrissítő helyett illóolajat használj, és ha teheted és szükséges, szerezz be légtisztító készüléket, amivel megóvhatod a kicsit a poratkáktól vagy a penészspóráktól.
Ne legyen melege a babának!
- - lassabb gyógyulást eredményez a légúti betegségeknél,
- - izzadt testen gombásodást vagy melegkiütést okozhat,
- - lassabban alakul ki a hőmérséklet-változáshoz való alkalmazkodóképesség,
- - nehezebben alszik el a gyerek,
- - ráadásul az atkák is jobban érzik magukat 25 fokos melegben.
Takarítás
A babaszoba tisztításánál törekedj arra, hogy minél kevesebb vegyszert használj, porszívózz sűrűn, sőt, időnként akár gőztisztítógépet is használhatsz. A portörlést mikroszálas tisztítókendővel végezd, ami nem igényel vegyszereket. A nagyobb szennyeződéseket pedig természetes anyagokat és ásványokat tartalmazó tisztítószerekkel, úgynevezett bababarát tisztítószerekkel távolítsd el!