A gyerek nyűgös, szalad a lakás, és mindenki rosszul jár. Az idejük nagy részét otthon töltő anyák egyik legnagyobb problémája, hogy hogyan egyeztessék össze a sok otthoni tennivalót a gyerekek igényeivel. Nekem sincs varázspálcám, sőt sokszor vagyok úgy vele, hogy inkább hagyom a szennyes ruhát későbbre, és játszom még egy kört a fasínes vonatokkal. De arra is rájöttem, hogy a kisgyerekek szeretik, ha van "fontos" feladatuk, amit hihetetlen küldetéstudattal tudnak elvégezni. Ha izgalmasnak tálalom nekik az adott esetben kifejezetten nemszeretem munkát, ők nagy buzgón segítenek nekem.
Két dologba nem vonom be őket egyelőre, az a vasalás meg mosogatás. Illetve vasalás közben nagyon jól tudunk együtt mindenféle rajzfilmeket nézni, megbeszélni, és nevetgélni. Így már ezt a munkát sem kell az értékes alvásidőre tartogatnom.
Veszélyes üzemnek számít a főzés is, de a gyerekeim szeretik, sőt a fiúk épp olyan érdeklődést táplálnak a konyha iránt, mint az anyjuk. Kést ugyan nem adok a kezükbe, de például a sajtreszelővel, diódarálóval már elboldogulnak. Szívesen mérik ki a lisztet, amit a kenyérsütő gépbe öntünk, és még nagyobb örömmel vesznek részt mindenféle sütemény gyúrásában, nyújtásában. A kókuszgolyó hempergetése pedig egyenesen a legjobb szórakozás, néha sokkal érdekesebbnek számít, mint a gyurmázás.
Utána persze jön a takarítás, hiszen egy-egy ilyen konyhai móka után sok mindenféle ez-az kerül a földre. A porszívó jó barátunk, bár lóként, illetve kardként való felhasználását általában tiltani szoktam. Nagyjából amióta mászni tudnak, azóta érdekli őket ez a berregő masina, nagyon szeretik tologatni, húzogatni és általában még a koszt is sikerül közben összeszedni.
A mosógép környéke sem tiltott zóna, sőt a legújabb találmány, a mosópárna gépbe helyezésének műveletét általában ötször-hatszor meg kell ismételnünk, mert az annyira kedves művelet a gyerekgondolkodás szerint. A mosásnál a ruhák színek szerint való szétválogatásába is be lehet vonni őket, a ki- és bepakolás alkalmat teremt az erőművészi képességek bemutatására, vagy akár a répamese újrajátszására. Aztán lehet azon versenyezni, hogy ki talál meg több zoknit, ki helyezi őket előbb a radiátorra vagy ki találja meg előbb valamelyiknek a párját.
Általánosságban elmondható, hogy a házimunkából akkor lesz móka, ha tudok mellé valami körítést kitalálni, valami kis versenyt, erőpróbát, vagy nagyon nehéznek, kihívásnak állítom be az adott feladatot. Persze a dackorszak közepén nem mindig sikerül értelmes vagy éppen játékos eszközökkel meggyőzni a gyerekeket a részvétel hasznosságában. Mindamellett úgy gondolom, hogy egy gyereknek mindenképpen jót tesz, ha részt vehet és segíthet a ház körüli tennivalókban. Igyekszem nem eltiltani őket semmitől, inkább megpróbálom úgy alakítani a tennivalókat, hogy számukra is legyen elvégezhető dolog, amivel nem sodornak senkit veszélybe, és amitől nem lesz még nagyobb kosz, mint amiből kiindultunk.