A gondozatlanul marad üres várost sokáig csak azok látogatták, akik magukkal akartak vinni valami számukra értékeset onnan. Ma már az elhagyatott helyek rajongóinak a célpontja, akik közül sokan járnak a feledésbe merülő városba fotózni. Mostantól ezt már csak 2000 forintos belépődíj ellenében tehetik meg, írja a 24.hu.
Belépődíjat kérnek azért, hogy láthasd
A Balatontól alig 5 kilométerre fekvő terület az 50-es, 60-as években még élettel teli katonaváros volt. Orosz katonák ezrei teljesítettek ott szolgálatot.
Szentkirályszabadján még óvoda, mozi, színház, kórház, bolt és kocsma is működött, melynek halvány nyomait még ma is fellelhetik a látogatók.
A városban tankok álltak, a szomszédos repülőtér hangárjaiban pedig katonai harci gépek sorakoztak. Ma már ez a múlté, romos épületek alkotják a települést. Ezekbe szívesen szabadulnak be az urbexesek, akik a karakteres esztétika, az ott készíthető képek és a romváros hangulata miatt rajonganak Szentkirályszabadjáért.
Őrök felügyelik a szellemvárost
Az ilyen teljesen elhagyatott helyekről sokaknak a csernobili város jut eszébe, ezért is emlegetik Szentkirályszabadját a magyar Pripjatyként.
2017-ben az egész várost megvásárolta egy cégcsoport, azóta csak engedéllyel látogatható. Azonban ez a kalandvágyókat nem tartja vissza attól, hogy időnként belógjanak a területre, hogy körbejárják, levideózzák, fotózzák azt.
Az nem ismert, hogy pontosan miért döntött most úgy a terület tulajdonosa, hogy fizetőssé teszi a belépést Szentkirályszabadjára, de a bejáratokat már biztonsági őrök felügyelik, írja a Lelépő. Arra is figyelmeztetnek, hogy a területen nagytestű kutyák is vannak, amik szabadon mászkálnak és a belépés kizárólag saját felelősségre történhet. Aki nem szeretne a házőrzők elöl menekülni, az belépőt válthat 2000 forintért, amiről még nyugtát is adnak. Szentkirályszabadja ezzel hasonló rendszert vezetett be, mint az olaszországi Velence, ahol április 25 óta kell fizetni a belépésért: igaz, a csatornák városában a tömegturizmus ellen védekeznek így, mivel azokat a vendégeket akarják kiszűrni, akik egyetlen vendégéjszakát sem töltenek el a romatnikus városkában, csak nappal használnák annak infrastruktúráját.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés